Publicerat Mars 10, 20233 yr Kom igår från jaktrapport om att det arrenderades ut ett 10 tal områden i Värmland typ om nån är intresserad. Var väl från typ 1800ha och uppåt i storlek.
Publicerat Mars 10, 20233 yr Fick det jag också, sannolikheten att jag ska betala för att åka till vargområden och jaga är ganska låg. Tror tyvärr vi kommer se fler områden ute på anbud även norröver om älgstammen skjuts ner mer. Det håller på vara glest med dom. I sak lägger jag ingen värdering i storleken på älgstammen men det bör bli allt svårare att hitta folk som är villiga att betala dyrt och ha dålig jakt.
Publicerat Mars 10, 20233 yr Författare 2 hours ago Silver sa: Fick det jag också, sannolikheten att jag ska betala för att åka till vargområden och jaga är ganska låg. Tror tyvärr vi kommer se fler områden ute på anbud även norröver om älgstammen skjuts ner mer. Det håller på vara glest med dom. I sak lägger jag ingen värdering i storleken på älgstammen men det bör bli allt svårare att hitta folk som är villiga att betala dyrt och ha dålig jakt. Nä inte har jag heller någon plan att åka dit för att jaga. Ja få se om det inte börjar minska med "kött jägare" i skogen med mindre älg och likvärdiga priser. För många som deltar i jakten är inte spec intresserad utan väntar mestadels på köttbitarna och nu kanske man kommer ifrån det. Rätt eller fel men jag börjar vara less jaga åt andra i laget som är hemma eller i bästa fall jagar fågel, men kött ska dem ändå ha för dom har minsann betalat.
Publicerat Mars 10, 20233 yr Detta är en populär post. 11 minutes ago karelsk blandning sa: Rätt eller fel men jag börjar vara less jaga åt andra i laget som är hemma eller i bästa fall jagar fågel, men kött ska dem ändå ha för dom har minsann betalat. När det gäller den biten har vårt lag enkla regler. Antingen är man med i skogen när det smäller och hjälper till med ta ur, dra ut och grovstycka. Missar man det får man en andra chans att vara med när det det finstyckas och mals. Missar man båda blir man utan.
Publicerat Mars 10, 20233 yr 7 hours ago karelsk blandning sa: Kom igår från jaktrapport om att det arrenderades ut ett 10 tal områden i Värmland typ om nån är intresserad. Var väl från typ 1800ha och uppåt i storlek. Det såg jag också något om.
Publicerat Mars 10, 20233 yr 5 hours ago Silver sa: Fick det jag också, sannolikheten att jag ska betala för att åka till vargområden och jaga är ganska låg. Tror tyvärr vi kommer se fler områden ute på anbud även norröver om älgstammen skjuts ner mer. Det håller på vara glest med dom. I sak lägger jag ingen värdering i storleken på älgstammen men det bör bli allt svårare att hitta folk som är villiga att betala dyrt och ha dålig jakt. Det var på grannforat jag såg det igår. Här är en länk till det också. https://jaktrapport.se/bifogadefiler/epost/anbud_jakt_2023.pdf
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.