Publicerat Januari 30, 20242 yr Hej! Har precis fått hem en Tikka T3x. Tänkte ha den till lite olika saker och behöver därför nåt bra system för att växla kikare. Tyvärr är jag helt grön på detta område! Vad är att föredra: En picatinnyskena eller att sätta QD-ringar direkt i dom frästa spår som Tikkan har?
Publicerat Januari 30, 20242 yr Tycker det är onödigt med Picatinny, Tikkan har bra spår som det är, och det finns bra QD-fästen!
Publicerat Januari 30, 20242 yr Över lag är picatinny mer flexibelt och funkar till allt från rödpunktsikten till nattsikten då det mer eller mindre är defaultalternativet. Man har dessutom maximal flexibilitet i placering av fäste. Tikkas egna spår är bra de också men utbudet minskar och ska man ha helt verktygsfria qd fästen är det tämligen skralt om än att det finns några. Och tikkas hål till rekylstoppet kan begränsa positionering av fästet i vissa fal. Vad ska man då välja? Beror i min mening mycket på vad man tänkt att bössa ska användas till och vad man tänkt montera.
Publicerat Januari 30, 20242 yr Har Picatinny på min T3, och använder dessa för att byta mellan mörkersikte och vanlig optik. https://torsbohandels.com/sv/recknagel-qd-snabbfaste-for-picatinnyweaver-3mm-161625m.html
Publicerat Januari 30, 20242 yr 2 hours ago Dansken sa: Jag har picatinny på alla min Tikka bössor. Om man försöker säga Tikka Picatinny snabbt, hur lång tid tar det tills det heter Tikkapinny??
Publicerat Januari 30, 20242 yr 4 hours ago Nissen sa: Hej! Har precis fått hem en Tikka T3x. Tänkte ha den till lite olika saker och behöver därför nåt bra system för att växla kikare. Tyvärr är jag helt grön på detta område! Vad är att föredra: En picatinnyskena eller att sätta QD-ringar direkt i dom frästa spår som Tikkan har? Kör picca på alla bössor, fick modda Tikka original lite för den var bredare än de andra jag hade. Alla kikarsikten på Innomount och byter snabbt och säkert precis som jag vill mellan olika kikarsikten.
Publicerat Januari 31, 20242 yr Författare Well, verkar nog luta lite åt picatinny. -Har ni också limmat skenan? Läste om det någonstans.
Publicerat Januari 31, 20242 yr Då jag ”horar” åt Spuhr har jag en spuhrskena på min T3x så ta det för vad det är då jag är att anse som partisk. Kör endast med skruvarna och stiften som tar sidokrafter efter en avtorkning. Detta gäller då t3x som redan har hålen för styrstift. Har man en gammal t3:a och vill man ha hängslen och livrem kan man ju lägga några droppar loctite mellan skena/låda efter att man torkat av olja etc
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.