Publicerat Maj 28, 20242 yr Hej Fått ett erbjudande av en kompis från frankrike om att ev följa med ner till Sydafrika hos en polare till dom som har ranch där och skjuta några buffelkor,vet ungefärliga antalet och tiden det skulle ske isf. Och antalet jägare blir nog ca 3-4 st. Finns tydligen för många kor kvar på markerna där nu. Fick även ett pris på vad fällavgift per djur är & dom satte priset till 30 tkr. Är det någon som varit på nåt liknande & hur tycker ni det låter,är det för dyrt? Mvh Stefan
Publicerat Maj 28, 20242 yr Vart ligger farmen och vad är det för avgift per jaktdag om man får fråga? Har man otur kan det ju tillkomma ytterligare en flygbiljett.
Publicerat Maj 28, 20242 yr Ungefär som med sveska bönder och grisar... "Jag behöver bli av med några djur från marken. Om du betalar X Dineros, så får du lov att göra det"
Publicerat Maj 28, 20242 yr 1 hour ago Islänningen sa: Ungefär som med sveska bönder och grisar... "Jag behöver bli av med några djur från marken. Om du betalar X Dineros, så får du lov att göra det" Fast om någon kräver att få betala mig 500 spänn för att slänga mina sopor så skulle jag inte hindra dem
Publicerat Maj 28, 20242 yr Författare 5 hours ago Luger6 sa: Vart ligger farmen och vad är det för avgift per jaktdag om man får fråga? Har man otur kan det ju tillkomma ytterligare en flygbiljett. Har just för tillfället inte så mycket mera info än det jag skrivit i trådstarten. Men om jag nu får gissa lite så tillkommer det nog inget för jakten då det är kompisar till ägaren som fått erbjudandet,men mera info kommer nog. Tid för jakten skulle bli någon gång under nästa år & förmodligen under första kvartalet. Skriver mera då jag fått veta var det är,fortfarande än inget bokat då dom endast fått frågan om dom vill komma.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.