Publicerat September 22, 20241 yr 3 hours ago lsjonsson sa: Älgarna kvar i skogen idag. Grannlaget har jagat en påskjuten pinntjur på sin och en del av våran mark med jaktledarens tillstånd. Bra med god grannsämja. Pinntjuren ej hittad under jakttid så dom fick fortsätta själva ett tag till. I em. har man suttit ute i en gammal tallskog och kikat ut över ett tjärn men inget fågelliv där. Men va fint där ä. /P
Publicerat September 23, 20241 yr Författare 8 hours ago PAS sa: Men va fint där ä. /P Ja visst är det det!
Publicerat September 24, 20241 yr Var testa locka ikväll där jag inte har någon jakt mest för att testa om man kommer ihåg hur man gjorde. Tog inte länge så hade jag in en tjur på 25m men där stannade den, efter några minuter så hör jag där det kommer en större. Tar några minuter så blir den jag har vid mig tyst och glider undan och den större börjar gnida hornen å böka på. Fick in den på en 50m men såg aldrig mer än att den var rejält stor i kroppen och lät att den hade stora horn. Skymtade att den hade större horn men inte mer än så när det hann bli rätt mörkt. Den som kom först var typ en 10-12 pinnare.
Publicerat September 28, 20241 yr Författare 2 hours ago karelsk blandning sa: Skjut en kossa idag. Än så länge är det bara en tjur som har fallit och det var våran jakledare som sköt den.
Publicerat September 28, 20241 yr Författare En 4-taggare blev dagens resultat av våran älgjakt idag. Nu är inga felr tjurar kvar att skjuta om vi inte byter ut ett hondjur eller två till pinntjurar. Nya tag imorgon. Efter morgondagen tar vi 2 veckors frivilligt brunstuppehåll så att älgarna får para sig i lugn och ro. 9 hours ago karelsk blandning sa: Skjut en kossa idag. Vi har inte sett en kviga på hela älgjakten under sept. månad. 3 kor med tvillingar varav 2 av dessa tvillingkalvarna är skjutna och resten ko med enkelkalv . Eftersom styrelsen har infört skjutförbud på enkelkalv så är det ingen som skjuter enkelkalv.
Publicerat September 28, 20241 yr Blir nog mest skit av årets Älgjakt, färre älgar i tilldelning än det finns jaktlag. Årets upplägget är "huggsexa" till kvoten är uppfylld, resten blir utan Älg. Så kan det gå med Älgstammen när skogsbolagen hålls med avlysningsjakt år efter år, så kallad pottjakt där man efter ett utvalt datum tillåts ha huggsexa på den tilldelning som jaktlagen runt i kring inte nått upp till och Länsstyrelsen inte har stake nog att bromsa avskjutningen i tid. Nu blev det nästan tvärnit när LST väl vaknade och bara att vänja sig med tanken att det blir ICA:s köttbullar till Jul. På sikt är detta naturligtvis bra för Älgstammen, men känns ju lite surt med tanke på årets jakt när många flaggat om detta skulle komma i åratal samtidigt som arrendekostnaden bara tickar på som vanligt trots denna magra/obefintliga tilldelning. Detta hade kunna skötas på ett mycket vettigare sätt.
Publicerat September 28, 20241 yr Detta är en populär post. Kom in fint på lock,hade även en till på väg mot mig samtidigt från ett annat håll och den var faktiskt större då jag såg den komma över en myr. Då jag sköt denna så fortsatte den andra närma sig och vek av först då den var 200m från tornet jag stod i.
Publicerat September 29, 20241 yr Författare Idag har man suttit i hetluften även om det var fel djur som gråhunden skällde. Tyvärr så har vi fullt tjurar och efter många turer runt i skogen och efter 3,5 tim skällande så kom hundföraren in på ståndet och kunde se vad det var för djur. Jag hade tjuren på ca 200 m som närmast från mitt pass och han skällde så att jag fick sänka volymen på kåporna så att jag inte blev hörselskadad. Det var en fin skoveltjur på +12 taggar så det var bara att kalla in hunden från ståndet och lyfta på smäcken för tjuren som fick vandra vidare. Nu kan han ägna sig åt att betäcka ett antal kor. Nu tar vi ett frivlligt brunstuppehåll till 12/10 när vi börjar om. Vi har kvar 3 hondjur av våra 6 vuxna samt 4 kalvar. Om jag känner styrelsen rätt så kommer dom att byta ut minst ett hondjur till en pinntjur. Hur våran älgobs såg ut vill jag helst inte uttala mig om för vi har inte sett en kviga under hela sep.jakten.
Publicerat Oktober 18, 20241 yr Författare VVO styrelse har haft möte i onsdags och då beslutades det att av det som vi har kvar 3 hondjur o 3 kalvar så har styrelsen beslutat att omvandla ett hondjur till en pinntjur och max 1 hondjur som helst ska vara en kviga och en kalv ska skjutas och resten sparar vi.
Publicerat Oktober 19, 20241 yr Författare En kviga skjuten av en passkytt nyss. Skjutförbud på hondjur.
Publicerat Oktober 19, 20241 yr Författare 5 hours ago lsjonsson sa: En kviga skjuten av en passkytt nyss. Skjutförbud på hondjur. Det blev bara en såt idag för alla Lulåefan skulle hem och se på Luleå-Brynäs. Räkna inte dit mig för jag är ett HV-fan. Jag var ensam om att vilja åka ut och jaga en andra såt.
Publicerat Oktober 19, 20241 yr Författare 1 hour ago lsjonsson sa: Det blev bara en såt idag för alla Lulåefan skulle hem och se på Luleå-Brynäs. Räkna inte dit mig för jag är ett HV-fan. Jag var ensam om att vilja åka ut och jaga en andra såt. Det kan inte vara lätt att vara Luleå-fan idag när Brynäs leder med 3-0. Det hade varit bättre om vi hade tagit en såt t efter vi hade haft lunch o tagit hand om kvigan.
Publicerat Oktober 19, 20241 yr 4 hours ago lsjonsson sa: Det blev bara en såt idag för alla Lulåefan skulle hem och se på Luleå-Brynäs. Räkna inte dit mig för jag är ett HV-fan. Jag var ensam om att vilja åka ut och jaga en andra såt. Här hann vi två trots att jaktledaren skulle på matchen 👍😃
Publicerat Oktober 19, 20241 yr Författare 6 minutes ago KJE81 sa: Här hann vi två trots att jaktledaren skulle på matchen 👍😃 Det hade vi säkert också hunnit men jaktledarna ville inte riskera något ev. eftersök. 12 man varav 3 hundförare.
Publicerat Oktober 20, 20241 yr Författare Första jaktdagen i höst med regn. Idag kom Ponchon till användning i skitvädret och blåst har det gjort också. 7 man trotsade vädret varav 2 hundförare. 1 kalv blev skjuten på ståndskall av hundförare. Även jag har sett en älg men kunde inte identifera den om det var en ko el. tjur. Älgen var på andra sidan hygget ca 250 m ifrån mig och gick inne i sly och betade.
Publicerat November 14, 20241 yr Detta är en populär post. Här kommer en liten sammanfattning av jakten än så länge. En Tjur kvar på tilldelningen men blir svårt att hinna med mer jakt innan årskiftet för min del. Jaktdag 1: Två timmar in i såten hörs ett brak, och jag får syn på ryggen på en älgko. Jag riktar blicken mot nästa skjutgata och gör mig redo, säkrar av precis när hon är på väg fram. Men precis då viker hon av in i ungskogen som växer i slutet av gatan. Jag muttrar för mig själv över att jag inte röjt någon meter till, men säkrar igen och släpper tankarna på att skjuta. Strax därefter ser jag att hon har en kalv med sig och meddelar passgrannen via radion att ett ekipage är på väg men dom hinner undan. Två timmar senare ropar någon på radion att en älg stötts upp i min riktning. Jag sitter på helspänn en lång stund men slappnar så småningom av. Plötsligt ser jag något i ögonvrån till vänster, jag vänder blicken och får syn på en ensam kalv som kommer allt närmare. Långsamt justerar jag min position, bössan följer i en mjuk rörelse, och jag lägger an och säkrar av. Kalven stannar och tittar rakt på mig, men precis när jag ska trycka av vänder den om och försvinner in i skogsbrynet. Jag känner en viss besvikelse, men i efterhand så får man helt enkelt applicera: "man aldrig ångrar ett skott man inte tog". Tyvärr händer inte så mycket mer denna dag, annat än att kaffet och smörgåsarna tar slut. Dag 2: På morgonen får jag omgående ett anrop om att en älg är på väg, men den syns eller hörs inte alls. Även denna dag tar kaffet slut. Dag 3: Jag sitter på det bästa av mina pass, men ett riktigt busväder är på väg. Jag får igång en brasa, men den slocknar snabbt när regnet börjar ösa ner. Smörgåsar och kaffe går åt i väntan. Dag 4: Det är bra rörelse i skogen, och flera djur är på väg åt rätt håll. Men min passgranne hinner före och fäller en ko jag suttit och spanat på. Dag 5: Detta blir nog den slöaste dagen av alla, med noll observationer i området. För första gången känner jag mig kluven mellan att njuta av lugnet ute och att åka hem till min sambo och vårt lilla barn. Dag 6: Många återbud gör att vi bara är ett fåtal jägare, och jakten blir mer koncentrerad. Vi kör flera såter och på den sista hörs plötsligt ett knak. En ko, som hunnit bli fredad, smyger ut ur skogsbrynet och ut på myren där jag sitter. Hon verkar fundera på att korsa myren, och jag riktar bössan flera gånger, men mitt ute på myren blir det tydligt att jag inte får skjuta. Istället byter jag bössan mot kameran och får åtminstone fånga henne på bild. Det är ett fantastiskt ögonblick som påminner mig om hur härligt det kan vara att bara få sitta och uppleva vår vackra natur.
Publicerat November 17, 20241 yr Detta är en populär post. Fått en grankvist i kepsen, då jag hade turen å få fälla en fin kalv. Hunden har upptag och Tracker skvallrar om att han kmr med bra fart, i en båge visar det sig, från mitt håll då, från NO till N till NV, avstånd ca 250m. Jag står ganska mitt i ett glest storgrane med skjutavstånd runt omkring på ca 70-100m. I NV ser jag ko å kalv komma springandes riktning S ut. Hmmmm!? Fortsätter de i den riktningen så springer de för mig ur bild. Beslutar att försöka genskjuta å komma närmare. Kom ca 25m. Kon tog beslutet att svänga österut, mot mig ser jag mellan stammarna. Så jag stannar lyfter bössan å ä redo. Kon kommer, i hyfsad hastighet med sänkt huvud och baksträckta öron i ett g:a skotarspår och 45m ifrån mig viker hon S ut när hon kmr ut i storgranet. Detta innebär att hon utan vetskap om mig bjuder breda sidan till. Jag har koll på hunden. Å när kalven vinklar av efter kon ä jag redo å kramar av. Kalven tecknar i skottet men springer vidare en liten bit utom synhåll för mig, i skugga bakom en hobbe självföryngrad gran, å sen blir det ståndskall. Jag rapporterar skjuten kalv samt att hunden är still å skäller, mest troligt på kalvens sista rörelser. Väntar nån minut å sen ansmygning. Ser kon vara på ett och samma ställe. Ser ingen kalv utan tänker att den ligger nog där. Tar mig närmare å nu ser kon mig å finner det obra å va kvar. Bra tänker jag för hon är stor. Jodå, kalven ligger. Den kom 120m från skottplats. Rapporterar å tar ur djuret. Summering av skottet var att jag mest troligt var lite lite för snabb på avtryckaren. Tyckte jag låg bra till. Nu gick den in bra men sen nästan diagonalt genom djuret. Visst kan kulan vinklat lite i djurets revben å ändrat riktning en del men hade jag väntat nån 10-del till eller två så hade kulan gått genom bägge lungorna. Nu blev ’netto-skadan’ inte så stor ändå, då den klarade bägge bogarna och tog en del av ’klubbhuvudet’ och stannade på insidan av skinnet på låret (knivade bort ca 150-250gr från låret). Lite visset känns det att kulan gick som den gick. Meen i verkliga livet är toleranserna ibland små. Skjutluckan var inte så stor. Glad ändå. /P
Publicerat November 17, 20241 yr Författare 10 minutes ago PAS sa: Fått en grankvist i kepsen, då jag hade turen å få fälla en fin kalv. Hunden har upptag och Tracker skvallrar om att han kmr med bra fart, i en båge visar det sig, från mitt håll då, från NO till N till NV, avstånd ca 250m. Jag står ganska mitt i ett glest storgrane med skjutavstånd runt omkring på ca 70-100m. I NV ser jag ko å kalv komma springandes riktning S ut. Hmmmm!? Fortsätter de i den riktningen så springer de för mig ur bild. Beslutar att försöka genskjuta å komma närmare. Kom ca 25m. Kon tog beslutet att svänga österut, mot mig ser jag mellan stammarna. Så jag stannar lyfter bössan å ä redo. Kon kommer, i hyfsad hastighet med sänkt huvud och baksträckta öron i ett g:a skotarspår och 45m ifrån mig viker hon S ut när hon kmr ut i storgranet. Detta innebär att hon utan vetskap om mig bjuder breda sidan till. Jag har koll på hunden. Å när kalven vinklar av efter kon ä jag redo å kramar av. Kalven tecknar i skottet men springer vidare en liten bit utom synhåll för mig, i skugga bakom en hobbe självföryngrad gran, å sen blir det ståndskall. Jag rapporterar skjuten kalv samt att hunden är still å skäller, mest troligt på kalvens sista rörelser. Väntar nån minut å sen ansmygning. Ser kon vara på ett och samma ställe. Ser ingen kalv utan tänker att den ligger nog där. Tar mig närmare å nu ser kon mig å finner det obra å va kvar. Bra tänker jag för hon är stor. Jodå, kalven ligger. Den kom 120m från skottplats. Rapporterar å tar ur djuret. Summering av skottet var att jag mest troligt var lite lite för snabb på avtryckaren. Tyckte jag låg bra till. Nu gick den in bra men sen nästan diagonalt genom djuret. Visst kan kulan vinklat lite i djurets revben å ändrat riktning en del men hade jag väntat nån 10-del till eller två så hade kulan gått genom bägge lungorna. Nu blev ’netto-skadan’ inte så stor ändå, då den klarade bägge bogarna och tog en del av ’klubbhuvudet’ och stannade på insidan av skinnet på låret (knivade bort ca 150-250gr från låret). Lite visset känns det att kulan gick som den gick. Meen i verkliga livet är toleranserna ibland små. Skjutluckan var inte så stor. Glad ändå. /P Grattis!
Publicerat December 3, 20241 yr On 11/17/2024 at 6:24 PM, PAS said: Fått en grankvist i kepsen, då jag hade turen å få fälla en fin kalv. Hunden har upptag och Tracker skvallrar om att han kmr med bra fart, i en båge visar det sig, från mitt håll då, från NO till N till NV, avstånd ca 250m. Jag står ganska mitt i ett glest storgrane med skjutavstånd runt omkring på ca 70-100m. I NV ser jag ko å kalv komma springandes riktning S ut. Hmmmm!? Fortsätter de i den riktningen så springer de för mig ur bild. Beslutar att försöka genskjuta å komma närmare. Kom ca 25m. Kon tog beslutet att svänga österut, mot mig ser jag mellan stammarna. Så jag stannar lyfter bössan å ä redo. Kon kommer, i hyfsad hastighet med sänkt huvud och baksträckta öron i ett g:a skotarspår och 45m ifrån mig viker hon S ut när hon kmr ut i storgranet. Detta innebär att hon utan vetskap om mig bjuder breda sidan till. Jag har koll på hunden. Å när kalven vinklar av efter kon ä jag redo å kramar av. Kalven tecknar i skottet men springer vidare en liten bit utom synhåll för mig, i skugga bakom en hobbe självföryngrad gran, å sen blir det ståndskall. Jag rapporterar skjuten kalv samt att hunden är still å skäller, mest troligt på kalvens sista rörelser. Väntar nån minut å sen ansmygning. Ser kon vara på ett och samma ställe. Ser ingen kalv utan tänker att den ligger nog där. Tar mig närmare å nu ser kon mig å finner det obra å va kvar. Bra tänker jag för hon är stor. Jodå, kalven ligger. Den kom 120m från skottplats. Rapporterar å tar ur djuret. Summering av skottet var att jag mest troligt var lite lite för snabb på avtryckaren. Tyckte jag låg bra till. Nu gick den in bra men sen nästan diagonalt genom djuret. Visst kan kulan vinklat lite i djurets revben å ändrat riktning en del men hade jag väntat nån 10-del till eller två så hade kulan gått genom bägge lungorna. Nu blev ’netto-skadan’ inte så stor ändå, då den klarade bägge bogarna och tog en del av ’klubbhuvudet’ och stannade på insidan av skinnet på låret (knivade bort ca 150-250gr från låret). Lite visset känns det att kulan gick som den gick. Meen i verkliga livet är toleranserna ibland små. Skjutluckan var inte så stor. Glad ändå. /P Kul! Grattis!
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.