June 8, 20251 yr Far min har börjat fått slut på ammunition. Han jagar bara rådjur på öin, Kulan han använder är för mig en gåta? 77gr 5gram en blyspets, våldsam effekt är det i alla fall. Laddad med 44.5 gr N150. Står det på asken? Farbror som hjälpt honom att ladda har dragit in årorna? Så går inte att fråga? Är det någon gammal form.av Norma rådjur? Men den asken jag ha är på 9 gram? Fundera på att hjälpa honom att ladda upp lite av mitt lager med sierra varmint 85gr med 203-B bakom nära max, den brukar inte svika Eller finns det lättare?
June 8, 20251 yr 38 minutes ago hs_merkel sa: Far min har börjat fått slut på ammunition. Han jagar bara rådjur på öin, Kulan han använder är för mig en gåta? 77gr 5gram en blyspets, våldsam effekt är det i alla fall. Laddad med 44.5 gr N150. Står det på asken? Farbror som hjälpt honom att ladda har dragit in årorna? Så går inte att fråga? Är det någon gammal form.av Norma rådjur? Men den asken jag ha är på 9 gram? Fundera på att hjälpa honom att ladda upp lite av mitt lager med sierra varmint 85gr med 203-B bakom nära max, den brukar inte svika Eller finns det lättare? Enda referensen jag har till en 77gr kula i 6.5x55 är en Reichenberg HDB Universal, men det är en blyfri kula. Annars är det 85gr som ligger lägst.
August 13, 20251 yr 26 minutes ago hs_merkel sa: Där har vi Den! Det är den kulan, som är laddad. Tror Norma slutade tillverka den ungefär i samma veva som dinosaurierna dog ut. Det var liksom inget behov av den efter det.
August 13, 20251 yr Author 5 minutes ago Islänningen sa: Tror Norma slutade tillverka den ungefär i samma veva som dinosaurierna dog ut. Det var liksom inget behov av den efter det. Dem där är inte så gamla tidigt 80tal. Värre med Stålmantlad Alaska
August 13, 20251 yr 36 minutes ago hs_merkel sa: Dem där är inte så gamla tidigt 80tal. Värre med Stålmantlad Alaska Stålmantlad Alaska har jag i 8X57. Riktiga T-Rex dråpare.
November 17, 2025Nov 17 På 2025-08-13 at 21:08 hs_merkel sa: Det är den kulan, som är laddad. Spännande! Vad kan det vara för hastighet på den? Antar att han va nöjd med effekten på Rådjur?
December 2, 2025Dec 2 Är nog bara att kliva in i den ”moderna” världen om du inte ska ringa runt efter dödsbon😂
December 2, 2025Dec 2 Sabot? Köp 243 kulor Vmax två varv eltejp.. tre om du inte får hastighet nog så blir effekten den samma Ibland undrar jag om jag öht ska hålla på med handladdning, vad är det som går fel i skallen som medger att man öht kommer på såna idéer??? Men jag tror faktiskt jag sett såna där tingestar.. minns inte riktigt var bara..
December 2, 2025Dec 2 Jag har sett något liknande. Då var det en "plastkopp" med tre "flärpar" som omslöt en Cal 22 kula. Alltså en Sabot. Men den var för 7,62 patroner. Jag har aldrig sett något liknande för 6.5. Fråga inte om stabilisering eller ens syfte, Jag har inte en aaaaaning.
May 19May 19 På 2025-12-02 at 14:48 henke67 sa:Jag har sett något liknande. Då var det en "plastkopp" med tre "flärpar" som omslöt en Cal 22 kula. Alltså en Sabot. Men den var för 7,62 patroner. Du får en .224 kula över 1400 m/sec i en .308 på detta viset med sabot.Det fanns fabriksladdat på nittitalet. Undrar om det inte var Hornady som sålde dom? Patronen hette "Accellerator"
May 20May 20 Nu är det ju för kaliber 30, men det finns konstigheter för de som vill laborera..https://vildsvin.se/handladdning/kulor-gevar/plasthylsor-for-222-224-kula-i-30-kaliber/
Friday at 08:13 PM3 days Author På 2026-05-20 at 06:38 Galne sa:Nu är det ju för kaliber 30, men det finns konstigheter för de som vill laborera..https://vildsvin.se/handladdning/kulor-gevar/plasthylsor-for-222-224-kula-i-30-kaliber/Har provat farten ok. Presicion åt helvete...
Sunday at 08:28 AM1 day Måste den vara så otroligt lätt? Jag har BlitzKing 105 gr hemma som jag tänkt testa. Har höga förväntningar på den (kanske inte på rå då, men ändå).
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.