Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Debatt: ”Jakten – den grönaste köttkonsumtionen”

Featured Replies

Publicerat

Miljöpartiet och jakt är två ord som inte många personer i Sverige någonsin kan se i samma mening. Många jägare har en felaktig bild av att vi bara består av veganer i Stockholms innerstad som varken sett eller skjutit en älg. Miljöpartiet är mer än så, och vi vet att jakten kan vara en grön revolution om politiken gör rätt, skriver Markus Kerttu, landsbygdspolitisk talesperson för Miljöpartiets ungdomsförbund, Grön ungdom.

I grunden är det viktigt för oss att ha en bra politik för vapenhantering och att jakten beslutas tillsammans med jägarna.

Vi tror på att vi med dialog har möjlighet att besluta om en politik som gynnar alla, inte populisterna som i dag sitter i regering i Stockholm.

Helt sjukt

Miljöpartiet skulle aldrig gå hand i hand med köttindustrin och de enorma risker kring djurhållning som det innebär. Avlivningar som sker på horribla sätt genom gasning av grisar samtidigt som höns och kor lever under fruktansvärda förhållanden på vissa platser kan vi inte försvara. Det är helt sjukt att dessa djurfabriker får existera.

Där har jakten en viktig roll, vi behöver ha lägre andel kött från djurfabriker och mer från det vilda, det är det grönaste köttet vi har. Vi måste öppna upp för större möjligheter att få tag på och sälja viltkött på samma marknad som övrig köttkonsumtion.

Viktig roll

Biologisk mångfald och viltvård är även två viktiga områden där Miljöpartiet och jägarna går hand i hand.

Invasiva arter stör våra ekosystem och den svenska faunan måste upprätthållas.

Jägarna har en viktig roll i att göra sig av med invasiva arter och även hålla nere stammar i Sverige, särskilt för att förebygga skador som en del djur kan skapa.

Absurda nivåer

Regeringen har dock gått åt helt fel håll, där man drivit på för att skjuta av stora delar av Sveriges vargstam. De nya nivåerna som tagits fram av regeringen är absurda och populism så det bara skriker om det. EU-kommissionen har underkänt regeringens vargpolitik.

Samtidigt satte kammarrätten och förvaltningsrätten stopp för regeringens politik som är utan koppling till forskning.

Självklart behöver jakt på varg ske för att skydda djur på bondgårdar. Men då ska besluten ske på ett sätt som sätter djuren, naturen och människan i centrum.

Hållbar jakt

Att vara emot köttkonsumtion är inte att vara emot jakt. Vi måste minska vår köttkonsumtion, men alla som lever i dagens samhälle vet att köttkonsumtionen kommer att vara fortsatt stor. Då är det vårt jobb att göra den så hållbar som möjligt.

Jakten är extremt viktig för att värna vår natur och för att ha en större grön köttkonsumtion, samtidigt som vi får till ett minimalt lidande.

Miljöpartiet kommer att jobba för att utveckla jakten så att den blir långsiktigt hållbar.

Markus Kerttu
Landsbygdspolitisk talesperson Grön ungdom

Källa: https://svenskjakt.se/opinion/debatt/jakten-den-gronaste-kottkonsumtionen/

Publicerat

Nja jag tror kanske inte det går att dra just den slutsatsen, mer att det är ngn slags val pamflett från grön ungdom där man på något märkligt sett försöker vara stenhårt emot jakt samtidigt som man vill försöka framstå som något annat. Historiskt sett så är kombinationen jakt kontra MP rätt kass och det här surret ger inte någon som helst skäl att tro något annat.

Publicerat
  • Författare
1 hour ago Mr P sa:

Ha @lsjonsson blivit miljöpartist?

Det är väl i dina drömmars värld i så fall.😁

Publicerat
  • Författare
26 minutes ago Hipshot sa:

Nja jag tror kanske inte det går att dra just den slutsatsen, mer att det är ngn slags val pamflett från grön ungdom där man på något märkligt sett försöker vara stenhårt emot jakt samtidigt som man vill försöka framstå som något annat. Historiskt sett så är kombinationen jakt kontra MP rätt kass och det här surret ger inte någon som helst skäl att tro något annat.

När jag bodde i Aneby så försökte mp värva mig som medlem, men det sket sig för dom.😁

Publicerat

Har hört andra saker också, typ att dom är för skogsbruk. Jag tolkar det som "greenwashing" för att lura in väljare som inte tänker själva eller som inte ser på tidigare driven politik innan dom lägger sin röstsedel.

Publicerat

MP är jävla djurplågare. Äter upp maten från de stackars djuren.ph34rwhistling

Publicerat
1 hour ago lsjonsson sa:

Det är väl i dina drömmars värld i så fall.😁

Jag lovar, dina politiska övertygelser ingår inte i mina drömmar.

Det var ditt inlägg som fick mig att fundera.

Publicerat
  • Författare
21 minutes ago Mr P sa:

Jag lovar, dina politiska övertygelser ingår inte i mina drömmar.

Det var ditt inlägg som fick mig att fundera.

Haha. Nej, det kommer aldrig ske att jag kommer att rösta på mp, v el. s.😁

Publicerat
10 hours ago Silver sa:

Har hört andra saker också, typ att dom är för skogsbruk. Jag tolkar det som "greenwashing" för att lura in väljare som inte tänker själva eller som inte ser på tidigare driven politik innan dom lägger sin röstsedel.

De är väldigt mkt för skogsbruk.. men inte såsom skogsägarna tänker sig det. Tror MP är ansvariga för extremt mkt av allt skit som omgärdar normalt skogsbruk.. alla förbud och begränsningar.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.