Publicerat September 3Sep 3 I väntan på nytt luftgevär så kollar jag över möjliga kandidater av kulor.Inköpsställe såsom hurricane vet jag men finns det andra bra sidor med andra fabrikat?Behöver va av typen jaktdiabol för o följa reglerna.Jsb Hades använda jag förr i tiden o tyckte den gav bra död. Men finns det bättre varianter nu? Slug o hybrid har jag koll på.
Publicerat September 4Sep 4 Hurricane levererar väl det mesta?Men jag vet inte, hela idén med expanderande kulor är ganska dödfödd.Bäst är väl plattnos har jag förstått.. Men andra leverantörer har jag dålig koll på, Hurricane är rätt grymma.En kula som jag tror jag testat är .. heter den predator? Ngn röd plastspets, ingen större expandering att tala om utan mer likvärdigt plattnos.
Publicerat September 4Sep 4 Författare 6 hours ago Hipshot sa:Hurricane levererar väl det mesta?Men jag vet inte, hela idén med expanderande kulor är ganska dödfödd.Bäst är väl plattnos har jag förstått.. Men andra leverantörer har jag dålig koll på, Hurricane är rätt grymma.En kula som jag tror jag testat är .. heter den predator? Ngn röd plastspets, ingen större expandering att tala om utan mer likvärdigt plattnos.De är mer för o ha allt på de torra. Mer än att jag bryr mig om saken för sakens skull. Afrikanerna/engelsmännen skjuter mkt med jsb rundnosade kulor med bevisligen gott resultat.Så enligt regelboken "jaktkula" avsedd för att expandera.Men ja plattnosar testa man i barndommens dagar på diverse o lite därtill med bra framgång.Jo hurricane har ett bra utbud. Tänkte mer om det var någon typ av kula man missat hos någon annan Dendär med röd plastspets har jag hört samma om som din upplevelse. Utöver att den kan va strulig i tunna magasin.
Publicerat September 4Sep 4 De strulade i Cyclone magasinet men de nyare magasinen lär inte vara ngt problem.
Publicerat September 4Sep 4 Författare 1 hour ago Hipshot sa:De strulade i Cyclone magasinet men de nyare magasinen lär inte vara ngt problem.Okej. Tror den nya wildcaten har större magasin oxå. Men kanske köper fx King med grs kolv trots allt. Verkar trevlig👍
Publicerat September 5Sep 5 Simon6ppc på youtube lovordar hans nya FX King med GRS kolv.I samband med att jag råkade köpa ett par luftgevär av Hurricane köpte jag även ett antal askar med olika diaboler för att se vilket som sköt bäst- det skulle vi kunna ordna några "provpåsar" av olika när du får nya bössan. Jag förmodar vi snackar kaliber .22Crow magnum är det bra "umpf" i men jag får ingen precision med den. @Ogster lovordar den däremot.Hades får jeg både god precision och god verkan med.
Publicerat September 5Sep 5 Författare 4 hours ago Dansken sa:Simon6ppc på youtube lovordar hans nya FX King med GRS kolv.I samband med att jag råkade köpa ett par luftgevär av Hurricane köpte jag även ett antal askar med olika diaboler för att se vilket som sköt bäst- det skulle vi kunna ordna några "provpåsar" av olika när du får nya bössan. Jag förmodar vi snackar kaliber .22Crow magnum är det bra "umpf" i men jag får ingen precision med den. @Ogster lovordar den däremot.Hades får jeg både god precision och god verkan med.Just därifrån jag fattat tycke för den.Men blir i så fall med kortare pipa för o slippa så hemskt lång totallängd.King eller impact, kingen känns trevligare att hålla i men impacten kompaktare.Tack det vore snällt. Jajamen .22 blir det. Fundera först på 6,35 men behövs det mer kraft sp får 22lr:en jobba :)
Publicerat 2 timmar sedan %d hr Författare Fega ur på kingen. O wildcaten kändes som en kompromiss. Så ansökan ändrad till ett impact m4 i .22 med 600mm pipa. Får se om nya reglerna gör det lättare eller om de blir motfrågor ☺️
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.