Publicerat 19 timmar sedan %d hr Hej! Är på jakt efter en bössa främst för toppfågel(och enstaka räv/rådjur) och behöver råd.Då jag redan har en älgpåk i 30-06 som jag trivs med hade jag gärna kompletterat med en relativt rekylsvag klass 2, men utbudet på begagnatmarknaden är minst sagt begränsat för en vänsterskytt. Detta, tillsammans med faktumet att det även finns högerskyttar i hushållet, gör en ambidextriös bössa i kipplauf-stil lockande.Har därför sneglat på CVA scout / Bergara BA13 i 223rem. Förhoppningsvis stabiliserar räffelstigningen på 1:8 lite tyngre kulor i 69gr eller 77gr vilket jag lyckats läsa mig till är att föredra för toppfågel i kalibern. Tillsammans med en nätt, högförstorande kikare och en liten dämpare borde det i teorin duga både för toppfågel och något som både jag och sambon kan ta med i svampskogen(?)Att det endast är en enpetare stör mig inte då det inte kommer handla om några drevjakter precis. Det som däremot oroar mig är att jag hört blandade recensioner om precisionen på nämnda bössor. Kan man förvänta sig att den kan prestera uppåt 200m en någorlunda vindstilla dag? Finns det användare här som har erfarenhet av dem och kan dela med sig av erfarenheter och synpunkter? (Jag kanske skjuter mig själv i foten genom att försöka optimera garderoben utanför rimlighetens gränser och egentligen borde ta det kloka, men ack så tråkiga, standardrådet att leta en beg Tikka i 6.5x55 och använda till allt..)Tack på förhand!
Publicerat 5 timmar sedan %d hr Ett alternativ skulle kunna vara en Beretta BRX1 i .243. Men begagnad lär du inte hitta någon.Har själv en brx1 i .308 och har funderat på att köpa till en .243 pipa just för rådjur och toppfågel.Dessa bössor kan enkelt ändras för vänsterskyttar. Nu är jag ingen virtuos på kalibrar så jag frågade AI:
Publicerat 3 timmar sedan %d hr Författare 1 hour ago detstorabla sa:Ett alternativ skulle kunna vara en Beretta BRX1 i .243. Men begagnad lär du inte hitta någon.Har själv en brx1 i .308 och har funderat på att köpa till en .243 pipa just för rådjur och toppfågel.Dessa bössor kan enkelt ändras för vänsterskyttar. Nu är jag ingen virtuos på kalibrar så jag frågade AI:Har dreglat lite över den men hamnar tyvärr utanför budget i dagsläget!
Publicerat 42 minuter sedan %d min Jag skulle personligen inte köpa en Beretta BRX1 till toppfågel.När jag klämde och kände på en på mässan blev jag besviken på trycket.Till drevjakt fungerar det men toppfågel är jag tveksam till.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.