Publicerat April 16, 200719 yr Ar börjat så smått kolla upp var jag ska jaga Ripa i höst. Det blir nog med Guide första svängen uppe i Tärna Hemavan. Har begärt in lite pris uppgifter o så. Har fått ett svar men det gav inget. En fråga var om jag var intreserad av ett hellikopter lyft men då ska man vara flera stycken. Men det bästa vore ju att få tag i nån jägare som kan guida en i fjällen och så. Men man får se hur det blir. Jag är sugen på att pröva på Ripjakt.
Publicerat April 16, 200719 yr Ja, det är samma här. Hittar du lite info och priser så är jag extremt intresserad. Ska upp en sväng med en kompis som är uppe varje år någonstans. Men det blir antagligen senare. Jag vill upp tidigare i höst. Uppdatera gärna med infon du får så är du bussig.
Publicerat April 16, 200719 yr Kan vara en bra idé att ta ett par guidade turer först, eller så alternativt någon annan jägare, dels för att det kan vara lite svårt att hitta till de rätta rip-ställen, dvs de vars det är både fin natur och det finns ripor. Och så vet jag inte hur du har det med hund? Eftersom det helt enkelt är roligast då, annars är det väldigt svårt. Jag är av den personliga uppfattningen är att du inte bör åka upp för än i mitten på september, riporna har fått växa till sig lite och naturen är vackrare och behagligare då. Hoppas du/ni har kul på resan!
Publicerat April 16, 200719 yr Författare Har ingen hund så det är därför jag vill ha guidning eller följa med någon trevlig Ripjägare.
Publicerat April 17, 200719 yr Kan vara en bra idé att ta ett par guidade turer först, eller så alternativt någon annan jägare, dels för att det kan vara lite svårt att hitta till de rätta rip-ställen, dvs de vars det är både fin natur och det finns ripor. Och så vet jag inte hur du har det med hund? Eftersom det helt enkelt är roligast då, annars är det väldigt svårt.Jag är av den personliga uppfattningen är att du inte bör åka upp för än i mitten på september, riporna har fått växa till sig lite och naturen är vackrare och behagligare då. Hoppas du/ni har kul på resan! Mitten av september är mitt tips också! Myggen är borta, färgerna i fjällen är härligt röda och riporna trycker lagomt bra. Och älgjaktens första vecka är över. Och norrmännen är färre. + att det är lagom temperatur. +20 grader som det kan vara i slutet av augusti är ingen behaglig temperatur att gå i fjällen i, man svettas som en gris. 6-7 plusgrader är lagomt. Hoppas du hittar en trevlig tur upp i bergen!
Publicerat April 17, 200719 yr Författare Det är sant upp i fjällen i september är vackert mycket vackert mycket vakert. Är nästan uppväxt i Tärna fjällen då min Mamma är därifrån och min Mormor bodde där i hela sitt liv.
Publicerat April 18, 200719 yr Jag har ett toppenställe i vuogga som jag har varit till under 4 år (har nu haft uppehåll) där jag skjutit väldigt bra då jag varit där. Nu ska jag dit till hösten igen med min Wachteltik Agnes, det bästa är att frun har godtjänt allt. :-* Dit har vi alltid åkt med helikopter och det har faktiskt inte varit så förbaskat dyrt.
Publicerat April 25, 200719 yr Tar och kapar tråden lite.. Förra året var första gången jag var iväg och jagade ripa. Tog oss bara till tåssåsen i jämtland men men... I år satsar vi på att ta oss något längre norr ut. Vad finns det för ställen att rekomendera?? Boendet behöver inte hålla så hög klass men helst en bra sovplats och så man kan torka blöta kläder. Plus att det inte får vara för dyrt, jag lever nämligen på CSN-pengar. Har hittat kultsjögården på nätet, är det bra?? Är det bra marker i närheten? //Johan
Publicerat April 27, 200719 yr Har ingen hund så det är därför jag vill ha guidning eller följa med någon trevlig Ripjägare Tidigare då jag inte hade någon hund så jagade vi första veckan i oktober. Då jagade vi på fjälltopparna som var lite snöklädda,nedanför topparna var det bart och där ville inte riporna vara då de var vita. Det är en helkul indianjakt, för de skrämda riporna som flög neråt kom alltid upp igen till den skyddande snön. Ett år sköt vi fullt 4 dagar i rad.
Publicerat Maj 5, 200718 yr Tar och kapar tråden lite.. Förra året var första gången jag var iväg och jagade ripa. Tog oss bara till tåssåsen i jämtland men men... I år satsar vi på att ta oss något längre norr ut. Vad finns det för ställen att rekomendera?? Boendet behöver inte hålla så hög klass men helst en bra sovplats och så man kan torka blöta kläder. Plus att det inte får vara för dyrt, jag lever nämligen på CSN-pengar. Har hittat kultsjögården på nätet, är det bra?? Är det bra marker i närheten? //Johan Är det så att ingen har varit på någon bra mark eller vill man inte dela med sig av sitt hemliga ställe?? ;D //Johan
Publicerat Maj 5, 200718 yr Ar börjat så smått kolla upp var jag ska jaga Ripa i höst. Det blir nog med Guide första svängen uppe i Tärna Hemavan. Har begärt in lite pris uppgifter o så. Har fått ett svar men det gav inget. En fråga var om jag var intreserad av ett hellikopter lyft men då ska man vara flera stycken. Men det bästa vore ju att få tag i nån jägare som kan guida en i fjällen och så. Men man får se hur det blir. Jag är sugen på att pröva på Ripjakt. Foffe. Har du fått någon info i detta ämne ännu? Några priser och bra tips?? Skulle vara väldigt intressant att höra. Du får gärna PM´a om du vill. Mvh
Publicerat Juni 10, 200718 yr Författare Mailade för ett tag sen men denna gång inget svar. Ska nog upp med tanten i höst nångång. då blir det en helg med tält o lite jakt. Jag jagar hon står för matlagningen och annat. Det var hennes förslag att vi ev ska upp till fjällen
Publicerat Juni 12, 200718 yr Är det så att ingen har varit på någon bra mark eller vill man inte dela med sig av sitt hemliga ställe?? ;D//Johan Tälta! Ta dig besväret att knalla upp en bit på fjället så är det mindre risk att krocka med andra jägare och du som student har ju all tid i världen och det passar din CSN-plånbok. ;D Kittelfjäll, Grönfjäll i V-botten kanske? Där har du jaktkortsförsäljning. Men skippa premiärhelgen/veckan om du kan hålla dig... /Må
Publicerat Juni 29, 200718 yr Noterade att älg-uppehållet i Z-län är from. den 2:a sept (en söndag) till den 15:e (en lördag). Det känns som de har tagit fel på datumen ett dygn. Uppehållet borde vara from den 3:e till den 16:e ??? Eller hur?? Har mailat Lst och bett dom bekräfta. http://www.z.lst.se/z/amnen/jakt/smavilt/Jaktregler_beslut/ /Må
Publicerat Juni 29, 200718 yr Mailade för ett tag sen men denna gång inget svar. Ska nog upp med tanten i höst nångång. då blir det en helg med tält o lite jakt. Jag jagar hon står för matlagningen och annat. Det var hennes förslag att vi ev ska upp till fjällen Verkar var en bra (tant) du fått tag i vårde henne ömt
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.