Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Belyst eller inte på drillingen ?

Featured Replies

Publicerat

Nå har ni några ideér... Skall jag köpa en belyst kikare eller inte till drillingen ?

Jag har vägt fördelar och nackdelar mot varandra i flera dagar nu, det blir iaf 1-4x24, sedan är frågan om den skall ha belysning eller inte, 3000:- mer för belyst (dag & natt) frågan är bara om jag kommer att utnyttja funktionen, mer än en gång/år..

Publicerat

Jag skulle inte valt belyst sikte om man inte har ett stort behov av det.

Det är mer grejer som kan gå sönder i ett sånt sikte...

Även om den funkar om ljuset slutar fungera har du ändå känsligare innehåll i ett sånt sikte.

Jag skulle bara valt belysning om det är en bössa för utpräglad nattjakt.

Publicerat

Är det 24 för att du inte får plats med mer eller blir det stort "hålrum" mellan pipa o kikare?, varför då inte gå upp en storlek eller nått i diameter istället? visst vikten blir ngt större, men det kan int va nå mycket.., lite bättre ljusinsläpp och (vet inte, men känns som det borde bli bättre synfält med?).

Bara en undran :)

Publicerat
  • Författare
Är det 24 för att du inte får plats med mer eller blir det stort "hålrum" mellan pipa o kikare?, varför då inte gå upp en storlek eller nått i diameter istället? visst vikten blir ngt större, men det kan int va nå mycket.., lite bättre ljusinsläpp och (vet inte, men känns som det borde bli bättre synfält med?).

Bara en undran :)

Synfältet beror på förstoringen, skall man kliva upp ett steg så hamnar man runt 1,5-6x42 iaf med minsta förstoring på 1,5 - 1,75 och då börjar det likna kikare för studsare, hela tanken med kikare på drillingen är iaf enligt mig att man skall kunna haka av den och ha den i fickan då man är inne i tät skog, och då vill man inte ha 30cm halvkilosklump i fickan, drilling är ju trots allt ett närstridsvapen och skall vara lätt och smidigt..

Publicerat

Okidok :)

Tycker bara att det ser lustigt ut med små kikare :P (har förvisso själv liten kikare (24) på kombin :/

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.