Senaste funderingarna kring min arsenal
Halloj,
Här är första inlägget i min första blog nånsin. Det säger väl en del om mig att den första bloggen skapas här - en stor del av mitt liv ägnas åt olika former av jakt, skytte, och utrustningen inblandad. Kulvapen och kalibrar har fascinerat mig sen barnsben, men hagelbössor och alla jaktformer där man använder dessa känns för mig tämligen ointressanta. Varför det är så kan man fråga sig - kanske beror det på att det är en mer "exakt vetenskap" att placera en enda kula på ett visst ställe. Måhända beror det på att räckvidden är betydligt större än med hagel. Eller så har det något att göra med att ett kulvapen kan användas vid jakt på vilt upp t.o.m. elefant. Ett kulvapen har helt enkelt en betydligt större kapacitet än vad ett hagelgevär har.
Ett litet tack är på sin plats till BäckaBengtsson. BB: din blog gjorde att jag fick upp ögonen och tänkte "kan han så kan jag" ![]()
Jag har till dags dato i stor utsträckning varit emot bloggar, för jag tycker det verkar som att vilken idiot som helst kan tjäna pengar på att skriva strunt om precis vad som helst. Faktum är dock att jag sökt en "ventil" för att skriva av mig och inte behöva fokusera mina funderingar på än den ena, än den andra personen. Vi har alla olika mån av tid och intresse att svara på exempelvis e-post, och ibland passar det inte när kulvapenstollen från Kungsbacka skickar sitt fjärde 200-raders mail för innevarande vecka, där tankarna är splittrade kring om jag ska byta ut hela vapengarderoben eller skaffa en pipa i 423 Turbo Magnum. Jag har full förståelse för att folk inte orkar med såna saker, och dessutom kan det vara trist att känna att jag verkligen är på gång med ett resonemang, och sen inte alls få nån vettig feedback från mottagaren.
Hur löser jag då detta? Tja, ett alternativ skulle kunna vara ett nyhetsbrev mina närmaste vapendragare, men inte ens mitt ego är så stort att jag skulle få för mig att skapa nåt sånt. Det slog mig däremot att en blog nog är precis det jag sökt efter. Här kan jag "publicera" saker och sen kan de som vill kommentera och de som inte vill kan låta bli - utan att känna dåligt samvete, ty bloggen är ju inte riktad till någon specifik individ.
![]()
Utan ytterligare förklaringar går jag rätt ner i geggan och tar upp en fråga som jag återkommit till ett antal gånger, nämligen pipbytessystem. Denna gång handlar det dock inte om någon "turn key solution" utan om ett klassiskt system där man sonika skruvar ur och i pipor. Min största fokus senaste månaderna har varit kassaflöde och det ledde till att jag både avbokade en jaktresa till Namibia som skulle ägt rum om några dagar, och dels att jag sålde min Blaser Luxus då jag insåg att jag gått på tok för långt då jag köpte på mig en bössa där bara kolven kostade över 20 lakan.
I vanlig ordning orkade jag bara hålla fokus på det jag bestämt mig för under en ganska kort tid, men efter att ha sparat in totalt drygt fyra månadslöner så är jag ändå ganska nöjd. Tanken var sedan att ha EN kulbössa och behålla min hagelautomat. Kulbössan blev en begagnad Tikka M690 i 6,5x55 för löjliga 2500 kronor. Bössan skjuter bra och jag gillar naturligtvis det enormt goda trycket men även radmagasinet och övriga detaljer. Nu hade jag vägen utstakad men det ville sig inte bättre än att jag "råkade" vara inne på Karlssons Jakts hemsida och hittade en begagnad Sako 75 Hunter i 270 Win i nyskick. Allt "förnuft" rann av mig och jag kände att denna bössa MÅSTE jag bara ha!
Köpet som sådant är inte helt oförnuftigt då jag verkligen gillade den Sako 75 Lyx i 30-06 som jag hade i fjol. Bössan passade mig kanonbra och jag sköt väl med den på två kuljaktstigar och fällde 1 älgkalv, 3 rådjur, samt 1 räv. Denna pjäs byttes bort i nåt förvirrat tillstånd, men till mitt försvar får jag säga att den var i pråligaste laget för mig (hur svårt det än kan vara att tro med tanke på att jag några månader senare skaffade en Blaserkolv grade 5).
Mina erfarenheter av de löstagbara magasinen till Sako 75 är extremt goda då jag haft både en Varmint i 308 samt en Hunter i 9,3x62. Patronen 30-06 är i mina ögon ungefär lika sexig som Birgit Friggebo i slöja, så trots att den är mycket "vettig" och allround, så ville jag ha nåt som åtminstone är lite udda. En lång och utdragen fascination över Elmer Keiths liv och skriverier fick mig att under ett par år gå på hans linje och skaffa mer hårdslående grejer. Det var faktiskt Keith som inspirerade mig till att sätta ihop en bössa i 340 Wby för några år sen som jag kände att jag bara måste ha. En sak som gått upp för mig mer och mer på senare år är vikten av att välja mina egna vägar och inte bara låta mig övertalas av andra om vad för grejer jag ska ha. När jag ser tillbaka på mitt nästan 15-åriga jägarliv så kan jag kallt konstatera att jag hade klarat mig utmärkt med en 6,5:a till all min jakt till dags dato. Så när Keith skriver att en 7mm Rem Mag är en bra bössa... "för skadedjur" (!)... så betyder inte det att jag automatiskt måste anamma samma inställning.
Därför är det nu ganska glädjande att gå på en mer "Jack O'Connorsk" linje och använda nåt mer balanserat till min jakt. Det finns många andra anledningar till att det blev just 270 Winchester, men det skulle resultera i ett alldeles för långt inlägg att lista dem alla. Hur jag än vänder och vrider på det så konstaterar jag att senaste årens turer med diverse magnumbössor från 7mm RM upp till 416 Wby och 458 Win Mag fått mig att inse att rekylnivåer kring 30-06 och neråt är njutbara. Det finns även andra aspekter, bl.a. praktiska sådana, på varför tyngre rekyl är av ondo, men jag vill trots allt ha en bössa med vilken jag kan skjuta utan att alls bry mig om rekylen. Jag hade kunnat tänka mig en 280 Rem också, men 270 Win får duga.
Pipbytessystem var det ja ![]()
En fin grej med Tikka M690:n är radmagasinet (jag vet att det råder delade meningar om detta, men inte för min del). Detta borde rimligen underlätta ett pipbytessystem då jag föreställer mig att man inte behöver joxa för att få till matningen. Radmagget som 6,5:an inhyses i är dessutom av sådan längd att man lätt får i en fullång 30-06 i det. Med andra ord finns det en hel del grejer som får plats i magasinet så länge man väljer nåt med liknande dimensioner som 30-06, dvs patroner med bottenmått på dryga 12 mm.
Patroner man i första hand kommer att tänka på är onekligen 30-06-baserade såsom 25-06, 6,5-06, 270 Win, 280 Rem, 8mm-06, 338-06, samt 35 Whelen. Med en 6,5:a och en 270 Win i garderoben känns det ganska naturligt att 6,5-06 och 270 Win upplevs som relativt ointressanta. 30-06 faller bort av sig själv. 338-06 AI är jag lite småsugen på, men frågar mig själv vad jag ska använda den till, och sen har vi detta med ökad rekyl då förstås.
Övningen slutade i att kalibrar mellan .224" och 6,5mm känns mest intressanta, och den jag hade fastnat för var 240 Wby Mag då även denna bältespatron har samma bottendiameter som 30-06. Att skjuta utan jobbig rekyl är alltid trevligt, och små kulor kan man jaga upp i närmast hysteriska utgångshastigheter. Eftersom det enda jag behöver komplettera med är en pipa så borde inte projektet rendera i extrema utgifter. Jag var i kontakt med Stigge och han verkar positivit inställd till det hela (inte alls part i målet eller så
). Stigge var dock inte nådig i kritiken av 240 Wby, och karln har en god poäng: varför ödsla pengar på svindyra 240 Wby-hylsor när man kan uppnå samma prestanda med.... här kommer den... 6mm-06!
Och inte vilken som helst, utan en Ackley Improved. Stigge har brotschen hemma och hylsor tillverkar man relativt enkelt av 30-06-hylsor eller ännu hellre 270 Win genom ett drag i helkalibreringsverktyget samt efterföljande formskjutning för att få ordning på vinklar och linjer.
Även om pipans livslängd sannolikt är mindre än 1000 skott så är detta dock det absolut billigaste sättet att skaffa sig en wildcat på. Att enbart fixa en Lothar Waltherpipa av lämplig längd (26"), profil, och stigning, och sen skruva i bastarden i Tikkan är ju nästan för simpelt för att vara sant ![]()
Vad blir då kontentan av detta? Jo - jag får en pipa kamrad för en wildcat i en bössa med suverän låda, fint trycke och magasin för en relativt liten penning. Kostnaden ligger i laddverktygen även om dessa ändå är billigare än andra verktyg jag köpt. Hylsor blir gratis. Prestandan blir... alldeles sjukt onödig för allt matvilt. Uttrycket "att spränga kråkor" kommer att få en ny innebörd.
En annan tanke är en 25-06 AI som skulle vara lite mer användbar till jakt faktiskt. Nämnde jag förresten att Stigge har brotsch i 22-06 AI oxå...? ![]()
Recommended Comments