Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

All aktivitet

Detta flöde uppdateras automatiskt

  1. Senaste timmen
  2. Today
  3. Dansken
    topic svarade på Danskens Bjorn.h i Våra Hagelvapen
    Det gläder mig. Hoppas jag har mera fel. Då en god kamrat dog ville han att vi i stället för att köpa "blommor och sånt skit" till hans begravning skulle ge vad vi kunde till min stora dag "för det är många fina ungar som behöver lite uppmuntran".
  4. Ryberget
    topic svarade på Rybergets Bjorn.h i Våra Hagelvapen
    Här kan jag glatt säga att: japp, det har jag. Brorsans äldsta föddes med en hormonrubbning som kallas CAH. Hon tar medicin dagligen och åker in på lasarettet och lämnar blodprover lite då och då. Sköterskorna inne på avdelningen tyckte att hon var så himla duktig och modig när hon var inne: inget grin eller gnäll innan nålen kommer fram, frågar mycket och alltid glad och sprider den glädjen där. Så dom nominerade henne till Min Stora Dag som hörde av sig en dag. Hon och typ 40 andra barn fick ta med sig syskon och föräldrar och se på en teateruppsättning av Lilla Sjöjungfrun, sen mat på restaurang, glass och varsin goodiebag med leksaker och mjukisdjur. Tydligen samarbetar dom mycket med diverse lokala föreningar ute i kommuner för att kunna nå ut till många. Så ja, det är iallafall ett exempel ☺️. Sen dess är det min Charity of Choice
  5. Dansken
    topic svarade på Danskens Bjorn.h i Våra Hagelvapen
    . Jag har tänkt mycket på det här med "min stora dag": är det någon av er som känner någon unge som har varit iväg på nånting? På riktigt? Om det är så har jag allvarligt fel (vilket jag hoppas) men så många människor jag känner borde man ha hört personligen om någon som har varit iväg på något. Håller denna organisation OCKSÅ på att bli något där svällbukar sitter och lyfter arvoden för pengarna och orerar? Det var ett par kändisar som spelade in pengar till organisationen i Postkodlotteriet och högsta chefen i Sverige satt i studion. Vad ska ni använda pengarna till? "Dom ska användas till en informationskampanj" svarade människan. I min simpla värld borde dom gå oavkortat till att hämta en unge på taket av sjukhuset med helikopter och spendera en hel dag med brandkåren eller på en isbrytare eller tillbringa dagen med Zlatan eller åka ånglok i Skotland- och naturligtvis saker som tjejer gör- no hidden costs. Om jag visste att jag kunde lita på dom kunde dom hamna i mitt testamente- men det sitter säkert också en liten Bengt Vesterberg där och skor sig.
  6. Ryberget
    topic svarade på Rybergets Ryberget i Övriga diskussioner vapen
    Var förbi gubben igår efter jobbet. Mycket ärgat gammalt skit: militärammo och sånt jox. Fanns lite 6,5x55-ammo som jag räddade med hem, men resten får han dumpa i sjön eller lämna in. Men synd att det inte var några roligare grejer.
  7. I går
  8. OlaK
    topic svarade på OlaKs Bjorn.h i Våra Hagelvapen
    Den bössan skulle jag inte ta i med tång. Hellre då en turk med kaliberanpassad baskyl. Är dock mycket nöjd med min Italienare, Marocchi First.
  9. Islänningen
    topic svarade på Islänningens Mad Mike i Våra Kulvapen
    Snart söker norbaggarna asyl i Sverige.
  10. Dansken
    topic svarade på Danskens Mad Mike i Våra Kulvapen
    https://www.tv2.no/nyheter/vapeneiere-raser-ran-i-offentlig-regi/18870606/
  11. Dansken
    topic svarade på Danskens Mad Mike i Våra Kulvapen
    Våra grannar i väst vill höja priset för vapenlicenser "en aning" 😳 Foreslåtte gebyrsatserTillatelse til å erverve og ha skytevåpen: 2680 kroner Tillatelse til å erverve og ha våpendeler, inkludert våpenmagasin med stor patronkapasitet: 1290 kroner Dispensasjon fra alderskrav: 1250 kroner Tillatelse til å låne skytevåpen: 1080 kroner Godkjenning som våpensamler: 8630 kroner Utvidelse av samlerområde: 3850 kroner Tillatelse til å erverve og ha skytevåpen til samling: 2190 kroner Erverv fra juridiske personer: 1660 kroner Erverv på grunnlag av arv eller minneverdi: 1660 kroner Tillatelse til å erverve og ha våpen etter særskilte bestemmelser: 1720 kroner Godkjenning som skytter- eller våpensamlerorganisasjon: 8660 kroner Godkjenning eller endring av teknisk skyteprogram for godkjent skytterorganisasjon: 1840 kroner Ettergodkjenning av deaktiverte skytevåpen: 1290 kroner Tillatelse til å drive næringsvirksomhet med skytevåpen, våpendeler eller ammunisjon: 22690 kroner Samlesøknad om tillatelse til midlertidig inn- og utførsel av skytevåpen til internasjonale stevner: 2390 kroner Godkjenning av våpenrom: 9790 kroner Godkjenning av oppbevaring på ubemannet/ubebodd sted for juridiske personer og næringsdrivende: 9790 kroner Tillatelse til ikke-ervervsmessig innførsel av skytevåpen, våpendeler eller ammunisjon: 1290 kroner Tillatelse til ikke-ervervsmessig utførsel av skytevåpen, våpendeler eller ammunisjon: 1660 kroner Tillatelse til ervervsmessig innførsel av skytevåpen, våpendeler eller ammunisjon: 1720 kroner Tillatelse til ervervsmessig utførsel av skytevåpen, våpendeler eller ammunisjon: 2020 kroner Godkjenning av skytebane: 9790 kroner Europeisk våpenpass: 1290 kroner Forlengelse av europeisk våpenpass: 1070 kroner Kilde: Justis- og beredskapsdepartementet
  12. culot
    topic svarade på culots Bjorn.h i Våra Hagelvapen
    Har för mig Shullström sa att B6 var krutet , det var väldigt mkt roligt krut på den tiden, hittade gyttorp blue plugg med T-krut där krutet just var format som en T-balk i miniatyr
  13. Islänningen
    topic svarade på Islänningens Dahla i Jakten och Samhället
    Kanske de kommer att involvera försvaret? Vildsvinsjakt från en BlackHawk. Texas style.
  14. MagnusN
    topic svarade på MagnusNs Dahla i Jakten och Samhället
    Veckans S-valfläsk: sänka vildsvinsstammen till 3000 individer. Typiskt för S - lätt att lova men helt ogenomförbart. Luktar maktfullkomlig socialism. Anna-Karin glömde nämligen att staten inte äger vildsvinen eller marken där de bor. Vem tänker de ska/vill skjuta ner stammen på det sättet? Det skulle i princip redan ha hänt om viljan funnits från markägare och jägare.
  15. Islänningen
    topic svarade på Islänningens Bjorn.h i Våra Hagelvapen
    Rizzini BR110 går ju att beställa via ammocenter. Ganska bra prislapp, men väldigt fina bössor. Vill man lite enklare och billigare så har vildsvin bössor i lager. https://vildsvin.se/vapen/nya-gevar-for-jakt/hagelbock-defcon-410-express/
  16. Ryberget
    topic svarade på Rybergets Bjorn.h i Våra Hagelvapen
    Ja, men inte helt enkelt att hitta begagnade. Det kanske är som gamla Husqvarnor: de listas inte hos handlarna, men står i hyllorna ändå
  17. Christian N
    topic svarade på Christian Ns Bjorn.h i Våra Hagelvapen
    410 är den tänkande skytten kaliber, 3 tummarna hanterar 18-19 gram och som Hippen anger är den kapabel långt ut, 30 ish meter på mjukare fågel är inget konstigt. Sen finns det roliga Rio att få tag på för rent skoj skytte. /C
  18. calle
    topic svarade på calles Mad Mike i Våra Kulvapen
    Torsbo kan ha begagnat som dom fått som reklamation jag köpte en låda på det viset där för ett par år sen
  19. Förra veckan
  20. Ryberget
    topic svarade på Rybergets Bjorn.h i Våra Hagelvapen
    Burkarna är dessutom oöppnade, och låter fint när man skakar på dom. Fick även med en öppnad N120, och krutet var torrt. Men det vågar jag inte chansa med, så den åker i slaskbutten. Ja, har sett lite på tuben och .410 ser väldigt smutt och fin ut. Populär ekorrkaliber i staterna, vad jag har förstått ☺️. Har ännu mer kaliber 16, så ska lägga ut en annons imorgon och se ifall någon nappar. Eftersom jag inte ska ha det själv så tänkte jag att man kan swisha en slant till Min Stora Dag, så får man ta det jag har i kalibern. ☺️
  21. Hipshot
    topic svarade på Hipshots Bjorn.h i Våra Hagelvapen
    Fan va coolt! Nu har du skäl att skaffa en .410:a! De är så löjligt mysiga, som leksaksbössor som ändå fäller en kråka på -ish 30 meter. Det där är väl dessvärre lite väl grova hagel men kul som fan ändå. Och kal 16 finns flera här på forumet som garanterat kan hjälpa dej att förbruka Undrar vad kvalitén är på Vv krutet? Det lär ju vara extremt gammalt.. Dansken håller väl på med svartkrutsskytte, han kan säkert känna igen en del av de där knallarna..
  22. Ryberget
    topic svarade på Rybergets Bjorn.h i Våra Hagelvapen
    Jag fortsätter att gå igenom lådorna från gubben. Hittar fler och fler spännande askar. En plåtlåda innehöll flera plåtlådor med vad jag kan utröna vara tändhattar. Kanske för svartkrut?
  23. Ryberget
    topic svarade på Rybergets Bjorn.h i Våra Hagelvapen
  24. lsjonsson
    topic svarade på lsjonssons Ryberget i Övriga diskussioner vapen
    Köp!👍
  25. Ryberget
    topic svarade på Rybergets Ryberget i Övriga diskussioner vapen
    Ja, jag har en murarhink i garaget som jag börjat fylla med tomhylsor. Om han inte vill sälja själv så kan jag köpa dom av honom och fylla på den.
  26. lsjonsson
    topic svarade på lsjonssons Ryberget i Övriga diskussioner vapen
    Är det mycket tomhylsor kan han sälja dom till en skrothandlare och få en slant.
  27. lsjonsson började följa Lämna in ammunition
  28. Ryberget
    topic svarade på Rybergets Ryberget i Övriga diskussioner vapen
    Ja, tyckte han sa något om en drös med tomhylsor till 375 HH. Där kanske det finns något som är värt att lägga ut på försäljning, så det kommer någon till gagn. Vet nog ingen här som skjuter den kalibern
  29. Maichel
    topic svarade på Maichels Mad Mike i Våra Kulvapen
    Behöver också fylla på i skeppet innan hippie -partierna får för mycket mandat och ska om allt till de sämre igen - ser ni en Remington 700 i 30-06 så tjoa till. Skick kvittar för jag ska bara ha låset ändå… måste nog ha en .22 också… /M
  30. Islänningen
    topic svarade på Islänningens Dahla i Jakten och Samhället
    Magda har skrivit en debattartikel i Expressen, där hon klandrar Tidö för situationen på landsbygden. Saxat.... DEBATT. Sverige är ett fantastiskt land, med stora naturresurser, starka lokalsamhällen, aktivt föreningsliv och människor som arbetar hårt varje dag. Men Sverige har också problem. De senaste åren har tillväxten försvagats och arbetslösheten skenat. Vårdköerna är långa och gängkriminaliteten breder ut sig. Familjerna pressas av höga priser på el, drivmedel och mat. Många upplever att de bidrar till samhället men får allt mindre tillbaka. Det märks särskilt på landsbygden. När polisstationer, vårdcentraler och servicekontor läggs ned blir det svårare att få livet att fungera. Avstånden ökar till apotek, paketutlämning och bensinmack. Sverigedemokraterna och regeringen lovade att vända utvecklingen...... Intressant att tänka på vilka satte landsbygden i den situation som innebar att Tidö fick gå ut med det löftet. Var det högerblocket eller den rödgröna röran som styrde i 8 år innan Tidö??

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.