Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Hägnade hjortar som inte är testade avlivade

Featured Replies

Publicerat

Maktmissbruk av första graden enligt mig

Publicerat

Det är heller ingen nyhet, detta har man flaggat för länge, kan vara därför som det finns så mycket hjort i markerna ;) minns jag rätt så får väl hägnägaren betala för avlivningen också.

Publicerat

....och vissa slipper få sina hjortar avlivade p g a förstora hägn. :(

Stora hägn slipper tvångsslakt

2008-02-06

Bild: Rickard Lundberg

Dovhjortar i jättehägnet Eriksberg, som slipper hot om tvångsslakt om hjortarna inte tb-testats. De stora hägnen ska slakta 20 procent av djuren under en 15-årsperiod och sedan testa de slaktade djuren.

I mindre hägn tvångsslaktas hjortar som inte testats för tuberkulos. Samtidigt slipper 16 stora hägn som Eriksberg undan jordbruksverkets krav. Förklaringen är att de helt enkelt är för vidsträckta och att hjortarna är för svåra att få tag på.

För några dagar sedan sköts Arne Palmgrens 28 hjortar som han hade i ett hägn. Hjortarna sköts på uppdrag av Jordbruksverket, eftersom Arne Palmgren inte gjort alla de tuberkulos-tester som myndigheterna kräver.

– De protokoll vi har fått visar att han inte testat alla sina djur tillräckligt många gånger, säger Maria Cedersmyg, veterinärinspektör på jordbruksverket, till ATL.

Arne Palmgren överklagade jordbruksverkets beslut om tvångsslakt. I överklagandet skrev han: ”Jag begär att mina hjortar behandlas med samma krav och villkor som hjortarna på Eriksbergs Jakt och Vilt Naturpark”.?

Förbryllad över att godsen slipper undan

Länsrätten avslog Arne Palmgrens överklagande. Men han är fortfarande förbryllad över det faktum att Eriksbergs gods slipper undan.

– Jag förstår att det sticker i ögonen. Man kan se det som att ”godsherrarna slipper minsann medan vi vanliga dödliga bönder?” Men fortfarande har det bara att göra med smittskydd och genomförbarhet, säger Maria Cedersmyg till ATL.

Eriksbergs gods hägn är med sina tusen hektar ett av norra Europas största. I hägnet går bland annat dov- och kronhjort. Eriksberg är ett av 16 hägn som fått dispens från de hårda reglerna kring tuberkulos-tester. Anledningen till undantagen är att hägnen är stora och svårtillgängliga.

”Det är det praktiskt omöjligt”

– Där är det praktiskt omöjligt att driva ihop alla djuren och testa dem. Då har vi frågat ägarna när de köpt sina djur. Skedde det inte under de år på 1980-talet när smittade djur cirkulerade på marknaden, betraktar vi tb-risken som mindre, säger Maria Cedersmyg till ATL.

Istället ska de med stora hägn nu slakta 20 procent av djuren under en 15-årsperiod och sedan testa de slaktade djuren.

Det är bara de riktigt stora hägnen som fått dispens. Det finns hägn med arealer upp mot 200 hektar som ansökt om dispens, men inte fått det.

Maria Cedersmyg menar att Arne Palmgren inte kan söka om dispens på grund av storleken på sitt hägn.

– Har man sex hektar kan man inte prata om otillgänglighet, det vore löjeväckande, avslutar Maria Cedersmyg i ATL.

http://www.jaktojagare.se/

:-

Publicerat

Vad jag närmast vänder mig mot här är att man verkställer beslut innan överklagande tiden gått ut. Anmäl staten till EU domstolen tycker jag. Försent för hjortarna men kan kanske ge en viss kompensation ??? ??? Framförallt kanske en knäpp på näsan åt våra myndighetsmissbrukare

Publicerat
Vad jag närmast vänder mig mot här är att man verkställer beslut innan överklagande tiden gått ut. Anmäl staten till EU domstolen tycker jag. Försent för hjortarna men kan kanske ge en viss kompensation ??? ??? Framförallt kanske en knäpp på näsan åt våra myndighetsmissbrukare

Ja, det kan ju vara ett steg el. om man går via JK först el. efter en ev. EU-dom.

Publicerat

ja man hade juh knappats tackat ja till nå sånt,om man visste om hur de låg till iaf,

å allt startades i roslagen från början :P

Publicerat
  • Författare
ja man hade juh knappats tackat ja till nå sånt,om man visste om hur de låg till iaf,

å allt startades i roslagen från början :P

Gå runt hjorthägnet i Beerloose någongång, det är fullt av stora hål och dom hjortarna är nog inte testade.

Publicerat

Tvångsslakten blev dyr för hägnägaren

2008-02-11

Hägnägaren Arne Palmberg, vars hjortar tvångsslaktades på uppdrag av Jordbruksverket, kommer nu att få en räkning från myndigheten. I beslutet från Jordbruksverket står det ”Beslutet ska verkställas på din bekostnad, och genomförs genom Jordbruksverkets försorg”.?? Avtalet mellan Jordbruksverket och yrkesjägarna som sköt Arnes hjortar ger jaktföretaget rätt att debitera 2 873 kronor per hjort.

Slutsumman blev ungefär 74 000 kronor.

– Jag är chockad. Varför ska de ha så mycket pengar? säger Arne Palmberg till ATL.

Tvångsslakten beordrades av Jordbruksverket eftersom Arne Palmgren inte testat sina hjortar för tuberkulos i sådan omfattning som myndigheten kräver.

Testerna av de slaktade hjortarna visade att ingen av dem bar på tuberkulos. Köttvärdet har fastställts till 12 000 kronor, vilket kommer att betalas ut till Arne Palmgren.

Förutom de cirka 74 000 kronor kan Arne också åka på att bekosta transporten.

– Det verkar inte klokt. Jag kommer att ansöka om skadestånd, säger Arne Palmgren till ATL.

http://www.jaktojagare.se/

:(

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.