Publicerat April 3, 200818 yr Som sagt....Hur ser det ut med väntetider för licenser i Stockholmsområdet nu? Jag la undan en hagelpump idag. Hoppas bara inte väntetiderna ser ut som förra året. Någon som vet??
Publicerat April 3, 200818 yr Som sagt....Hur ser det ut med väntetider för licenser i Stockholmsområdet nu?Jag la undan en hagelpump idag. Hoppas bara inte väntetiderna ser ut som förra året. Någon som vet?? Dom verkar fortfarande ligga på ca 4-5veckor.
Publicerat April 4, 200818 yr Glöm 4 - 5 veckor, det är mer 6 - 8 veckor. Vilken köpte du? Ny eller begagnad? Såg att de hade en Akkar pump för 2995 kr.
Publicerat April 4, 200818 yr Får inte ni temporärt vapentillstånd medans ni väntar på själva licensen?
Publicerat April 4, 200818 yr Lämnade in en ansökan igår. Här i Kalmar brukar det ta 1-2 veckor normalt
Publicerat April 4, 200818 yr Författare Glöm 4 - 5 veckor, det är mer 6 - 8 veckor.Vilken köpte du? Ny eller begagnad? Såg att de hade en Akkar pump för 2995 kr. Den blev det. I trä.
Publicerat April 4, 200818 yr bild på en akkarpump? Har funderat hela morgonen o dagen om vad det kan vara för bössa.. inte orkat googla iofs.. kan ju vara en idé. Är det bra grejor?
Publicerat April 4, 200818 yr Har en bekant i stockholm som lämnade in sin licensansökan samtidigt som mig, han fick sin förra veckan (4 Veckor) men jag har varken sett eller hört något om mina ansökningar (5 1/2 VECKA). Ligger hemma och gråter mig till sömns . Mvh
Publicerat April 4, 200818 yr Författare Skulle gärn lägga in en bild men jag får inte lägga upp denna typ av fil tydligen! En helt vanlig JPEG-fil. Fan vad jag saknar gamla layouten!!!!!
Publicerat April 5, 200818 yr Får inte ni temporärt vapentillstånd medans ni väntar på själva licensen? Sk*t ner dej, C-A... Skumt det där med handläggningstider, min handläggare behöver 1-2 månader på sig, medans det i grannstaden, 5 mil bort, så kommer licensen tillbaka med vändande post oftast...
Publicerat April 5, 200818 yr Hmm vi har (uppenbarligen) det väldigt bra i Halland (kungsbackatrakten) då väntetiderna oftast ligger på MAX 1 vecka. Den gången det gick som snabbast lämnade jag in licensen hos polisen i kungsbacka på måndagen..... På fredagen hade jag den i handen. Licenstanten huserar nere i varberg. Mvh. Robban
Publicerat April 5, 200818 yr Författare Så var de här i Stokholm för ett par år sedan också. Sedan stegrade tiden till över två månader för att sedan gå ner till runt 4-6 veckor igen. Förra året var det ju dåligt med folk hos plisen plus att dom hade vapenamnestin att ta hand om också.
Publicerat April 5, 200818 yr Har en bekant i stockholm som lämnade in sin licensansökan samtidigt som mig, han fick sin förra veckan (4 Veckor) men jag har varken sett eller hört något om mina ansökningar (5 1/2 VECKA). Ligger hemma och gråter mig till sömns .Mvh Kan sluta gråta, de låg och väntade när jag kom hem från jobbet .
Publicerat April 5, 200818 yr När jag lämnade in licensansökan för min "nya" finnnlight sa tanten i kassan att de hade gått från 12 till 4 st handläggare och att de fick in ca 70 ansökningar/dag och handläggare.
Publicerat April 5, 200818 yr Författare När jag lämnade in licensansökan för min "nya" finnnlight sa tanten i kassan att de hade gått från 12 till 4 st handläggare och att de fick in ca 70 ansökningar/dag och handläggare. =280 ansökningar /dag. Inget dåligt genomsnitt även om det är den kungliga hufvudstaden. Man skulle bli vapenhandlare istället verkar det som.
Publicerat April 8, 200818 yr Jag fick licensen igår till min finnlight som jag köpte av mbbohman och jag lämnade in ansökan 3 mars så det går fortare än vad de sa.
Publicerat April 8, 200818 yr Författare Jag fick licensen igår till min finnlight som jag köpte av mbbohman och jag lämnade in ansökan 3 mars så det går fortare än vad de sa. Härligt att höra! Ger lite hopp.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.