Publicerat November 4, 200817 yr Läste på "grannforumet" om denna soppa som tydligen lagats i tv4. Har testat den och den är riktigt god, jag slängde i ett paket lättfräst bacon också föruton orginalreceptet och det ångrar jag inte. Vill ni göra något gott, enkelt och snabbt så prova! Mustig älgfärssoppa Ingredienser 400 g älgfärs 2 st stora lökar 4 st potatisar 1 st röd paprika 1 st gul paprika 4 st köttbuljongtärningar 12 dl vatten 3 msk tomatpuré 1 msk paprikapulver 2 tsk soja 2 krm kajennpeppar 2 st vitlöksklyftor smör till stekning salt Antal portioner: 4 Gör så här 1. Skala och hacka löken. Skala och skär potatisen i tärningar. 2. Dela och kärna ur paprikorna. Skär dem i tärningar. 3. Fräs lök och paprika i en kastrull i smör ett par minuter. 4. Tillsätt potatis, buljongtärningar, vatten, tomatpuré och paprikapulver. Låt koka under lock i ca 15 minuter. 5. Bryn älgfärsen i lite smör i en stekpanna. 6. Lägg ner färsen i soppan tillsammans med soja, kajennpeppar, pressad vitlök och ½ tsk salt. Låt koka på svag värme i ca 5 minuter. 7. Serveras med vitt bröd, gräddfil och gärna ett glas rött vin.
Publicerat Januari 27, 201313 yr Detta testade jag ikväll när jag och tjejen bjöd in våra föräldrar på middag. Riktigt god soppa, kan nog klassas som gryta också Jag hade även i en del kantareller, och det var inte fel Ett bra vintips till denna rätt är Monti Garbi - Ripasso, det tyckte samtliga! Utan tvekan ska detta göras igen!
Publicerat Januari 30, 201313 yr Jag brukar göra en variant av denna med lite mindre vatten men istället en burk krossade tomater, tycker det ger en lite "fylligare" soppa. Gjorde den häromdagen, var väldigt uppskattad...även av hunddj****n som vid ett obevakt överblick tyckte det var ok att sörpla i sig resterna från pannan som stod på spisen
Publicerat Januari 30, 201313 yr Denna måste testas!! Skickat från min HTC Sensation Z710e via Tapatalk 2
Publicerat Januari 30, 201313 yr Jag brukar göra en variant av denna med lite mindre vatten men istället en burk krossade tomater, tycker det ger en lite "fylligare" soppa. Gjorde den häromdagen, var väldigt uppskattad...även av hunddj****n som vid ett obevakt överblick tyckte det var ok att sörpla i sig resterna från pannan som stod på spisen Låter som det är en stor hund du har
Publicerat Januari 31, 201313 yr lagade till denna i går hemma och det blev tummen upp från samtliga familjemedlemmar, grabben på 7 år åt ett par omgångar och bad om att få resterna i kväll (hundarna fick dock vara utan )
Publicerat Februari 3, 201313 yr Låter som det är en stor hund du har En 10 månaders Jämte blir tydligen rätt lång om dom sträcker på sig...... Första och förhoppningsvis sista gången, jag fick iaf ta henne på bar gärning så vi kunde ta "diskussionen" på en gång och då brukar det ju kunna fastna nått även i en hundhjärna.
Publicerat Februari 3, 201313 yr En 10 månaders Jämte blir tydligen rätt lång om dom sträcker på sig...... Första och förhoppningsvis sista gången, jag fick iaf ta henne på bar gärning så vi kunde ta "diskussionen" på en gång och då brukar det ju kunna fastna nått även i en hundhjärna. grattis till en bildbar hund jag har inte samma tur med labben
Publicerat Februari 4, 201313 yr En 10 månaders Jämte blir tydligen rätt lång om dom sträcker på sig...... Första och förhoppningsvis sista gången, jag fick iaf ta henne på bar gärning så vi kunde ta "diskussionen" på en gång och då brukar det ju kunna fastna nått även i en hundhjärna. Ja, blir dom påkomna är det alltid lättare att lära dom.. Min Amstaff har varit upp och sniffat på godsaker på köksbänken en gång, blodpudding var tydligen för frestande..men även han blev påkommen
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.