Publicerat Oktober 15, 201015 yr Finns det någon hejare på att tillreda sjöfågel i allmänhet och Knipa i synnerhet ? Ett bra och enkelt recept önskas omgående !!
Publicerat Oktober 15, 201015 yr Hel eller urbröstad, hel hade jag enkelt späckat fågeln med ett gott kryssmör under skinnet på bröstet samt saltat o pepprat utanpå, kör skapelsen i ugn tills man har ett gyllene skinn och fågeln är klar i mitten, det ymninga bruket av smör skall även användas för att skopas över fågeln under tillagningen. Bröstbitar hade jag bräserat snabbt i stekpannan och sedan kört färdiga i ugn i panna under lock, funderar på en bädd av palsternacka, potatis, morot och kålrot. men det är ju bara jag som tänker så kanske. Fett är det viktiga med fågel annars blir det torrt. /Christian
Publicerat Oktober 15, 201015 yr Länge sedan jag tillagade knipa, men jag hade nog flått den så att man kan skära bort allt knipfett. För att sedan tillföra nytt fett, som inte smakar lika mycket... Knipan smakar rejält. är min erfarenhet. INget fel med det, men en del tycker det blir väl mycket av det goda. Bjuda inte en "viltnovis" på knipa på första dejten... !
Publicerat Oktober 16, 201015 yr Skulle jag nu kunna receptet på riktigt så skulle jag gärna dela med mig... Men det finns nog inget bättre än fågelkok... Har själv gjort det med ejder och knipa... Men ejdern ska kokas i ca 5-6 timmar och det var väl lite mindre för knipa... runt 4 kanske... tills det lossnar från benen... och det är kokas i vatten med koriander, salt och peppar som gäller... Farmor är så dålig på att beskriva hur hon gör, jag får i princip samma beskrivning som jag gett just, men hon är betydligt mycket bättre på att koka fågel... (dvs. farmor lyckas och jag får väl det ok iaf)
Publicerat Oktober 16, 201015 yr kanske bör tilläggas att fågeln ska vara plockad och svedd... inte flådd
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.