Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Vad säger man? "En otroligt lyckad resa"

Featured Replies

Publicerat

Bra och kul att de fått vara ner och haft lite chans att påverka (eller i alla fall få diskutera). Men förstår inte riktigt vad Torbjörn Larsson menar;

Potocnik säger att "jägarna självklart ska vara en del av förvaltningen av vargen" - det tolkar Larsson som att den ska förvaltas med jakt? Känns som att det är att dra Potocniks utttalande ganska långt, i alla fall utifrån vad vi får veta genom artikeln. Jag påstår inte att Larsson har fel, han har säkert mycket bättre koll på vad Kommissionären menar då de har fått diskutera frågan sinsemellan, men ändå.

Tycker även att hans uttalande att Lena Ek nu har "en stor möjlighet att lösa den svenska rovdjursförvaltningen" är väldigt oklart, stor möjlighet på vilket sätt? hur? För att Potocnik sagt att det är regeringen som bestämmer vad vilket antal vargar som utgör gynnsam bevarande status? Det är ju inget nytt.

Publicerat

Ahh vilket scoop, regeringen och alla intresseorganisationer har bara missuppfattat allting som sagts :D Lite att idiotförklara sig själv även om jag faktiskt tror att det finns en nyans av sanning däri. Hur många skulle köpa en begagnad bil av Potocnic?

Sååå Lena, ge oss jakt på 100 vargar i vinter annars kommer 1500 nollvisionära gore-tex män att hemsöka dig. Har nog aldrig sett en så utstuderad offentlig passning till en ensam politiker (som är ny på jobbet)någonsin. Kanske funkar det kortsiktigt som tänkt, men att skapa en relation till den kvinnan efteråt blir nog inte alldeles lätt. Hur många kommer inte sätta Lena Ek på darttavlan i jaktstugorna om hon inte lvererar nu, PK?

Kanske är SJF lite sura på centern som snodde 4-5 miljoner av det yrkade allmänna uppdraget?

Hursom är det ett nytt grepp vilket iaf är bra, ordföranden bär ansvaret för uttalandet vilket torde vara ett försök att sent om sider visa handlingskraft och skjuta varbölden i från sig till någon annan. Centern har ju därmed också ensam fått chansen att frälsa landsbygden. Tyvärr handlar det nu inte bara om parlamentär majoritet utan också om en väldigt sjuk och obstinat verkställande myndighet (NVV), poupulationsforskare och massor om politisk badwill i städerna.

Centern visar inga tecken på att axla manteln som landsbygdsparti, i stället för 15-20% säkra väljare provar man lyckan i att utmana i miljöfrågor mot en redan etablerad stormakt (MP) - synd!

Publicerat

"Centern visar inga tecken på att axla manteln som landsbygdsparti, i stället för 15-20% säkra väljare provar man lyckan i att utmana i miljöfrågor mot en redan etablerad stormakt (MP) - synd!"

Instämmer,

lite klurigt att de faktiskt inte klarar av att göra den bedömningen, eller så tror man helt enkelt inte på rösterna?! :wacko:

Det skulle vidare vara ett önskat steg tillbaka till ursprunget, jag är säker på att många långvariga centerpartister inte skulle ha något emot det.

Är det någon mer än jag som ser lite av "Svarte Petter" i detta,

ingen vill bli sittande med sista kortet på handen och få ta hela det ekologiska ansvaret för vad man har gjort mot viltstammarna i Sverige,

hade det varit frågan om någon annan sak, tamren eller kor osv, hade det inte ens varit en "fråga på det" innan man gjort något åt saken.

Nåja

+1 på ovanstående inlägg, jag tror att det heter så numera.

/Christian

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.