Publicerat Januari 7, 201313 yr Tjena! Varit ute och provat denna pipa utan några som helst resultat.. Kört harskrik, fågelpip samt ångestfågel typ men inte en reaktion. Hur ska det låta? Någon som har denna pipa och kan dela lite tips? Tacksam för svar!
Publicerat Januari 7, 201313 yr Sitter i samma sits, tycker jag får hyggligt ljud ur eländet efter instruktion av Mr Lindroth men inte fan funkar det inte. Tom lockat på rävar jag sett på avstånd utan lycka. Det enda jag dragit in med den är duvhök. Knepig rackare! Mvh!
Publicerat Januari 7, 201313 yr likadant här, jag fattar inte heller vad jag gör för fel, tycker jag har granskat Lindroths filmer ganska väl
Publicerat Januari 8, 201313 yr Min favorit där är Syco Tweety som ger lite ljusare ljud men sedan är det lite svårare att få fram dem tidigare på säsongen också. Jag har själv provat några ggr denna säsong utan lycka men har lagt undan piporna för att satsa lite mer på dem i Februari och framåt. Jag håller mig till åtel fram till dess Fågelljudet funkar annars bäst med Twisted Syco enligt mina erfarenheter av pipan.
Publicerat Januari 8, 201313 yr Författare Då är det väl bara att hålla på och tuta verkar det som...
Publicerat Januari 8, 201313 yr Kolla Lindroths film, rätt läte på rätt plats, där finns den pipan med har jag för mig?? För mig funkar pipan och är en av favoriterna,mångsidig!
Publicerat Januari 10, 201313 yr Författare Kolla Lindroths film, rätt läte på rätt plats, där finns den pipan med har jag för mig?? För mig funkar pipan och är en av favoriterna,mångsidig! hur gör du? Kan du lägga upp nån ljudfil eller nåt kanske?
Publicerat Januari 10, 201313 yr Detta är en populär post. Vinkla pipan ungefär som när du blåser i en tomhylsa men stoppa in den bakom framtänderna så du har membranen mot tänderna(överkäken), blås och jucka tungan emot pipmyningen. Vrid o flytta pipan lite så känner du membranet vibrera mot tänderna. Förklarat som ren poesi
Publicerat Januari 11, 201313 yr hur gör du? Kan du lägga upp nån ljudfil eller nåt kanske? Dum fråga, får du in räv med andra pipor?? Sitter du "rätt" så att säga.....Hittar inget klipp med harskrik i Twisted syco, men där håller jag läpparna längst in på pipan.
Publicerat Januari 11, 201313 yr Författare Dum fråga, får du in räv med andra pipor?? Sitter du "rätt" så att säga.....Hittar inget klipp med harskrik i Twisted syco, men där håller jag läpparna längst in på pipan. fått in på crying bird... Sitter med vinden i ryggen och något öppet framför mig. Bra camo och tyst som en mus
Publicerat Januari 12, 201313 yr asså lite ämnes byte här men för att göra fågelskrik med nordic predator hur ska ja göra då? och ja undrar även vrf ínga rävar vill visa säg när man andvänder harskrik??
Publicerat Januari 12, 201313 yr asså lite ämnes byte här men för att göra fågelskrik med nordic predator hur ska ja göra då? och ja undrar även vrf ínga rävar vill visa säg när man andvänder harskrik?? Jag tror att Nordic predator är en Harskrikspipa som dessutom går att göra muspip med. Nordic Crying bird är fågelpipan i Thams pipserie. Harskriket kräver en tuff rutinerad räv för de mindre tuffa vill inte gå i klinch med andra rävar om ett byte. Fågelskriket kommer de lättare på och dessutom är inte vindriktningen riktigt lika noga som vid Harskrik . Det kan vara så att du lyckas locka rävar med Harskriket men inte hela vägen fram, de hinner se eller få vind av dig innan du ser dem.
Publicerat Januari 12, 201313 yr okej, vad föredrar du? så om man ska få fram räv så ska man andvända crying bird?
Publicerat Januari 12, 201313 yr Dan Thompson PC-2 är en skitbra harskrikspipa, låter kanon och är jätteenkel att blåsa i. Nackdelen är att det är slutet membran så den kan frysa om du dreglar för mycket och det är kallt. Nordic predator är lite svårblåst, dessutom högljudd så lite "blygare" rävar kan nog bli skrämda, den passar bra om du lockar över stora ytor.
Publicerat Januari 12, 201313 yr men om jag vill skaffa en fågelskriks pipa vilken skulle ni rekommedera?
Publicerat Januari 12, 201313 yr Syco tweety eller Twisted syco från Verminator om du ska köra lite mer högljudda fågelskri, om du vill ha lite ljusare fågelläte så kör du med Crying bird från Tham eller Klaus Demmels Vogelklage. Sedan finns det mycket mer på marknaden så du kan säkert lägga hela förmögenheten på pipor.
Publicerat Januari 12, 201313 yr Glöm inte den här WAM-call tror jag den heter. Gamecalls.se (?) har dem, gillar dem för att de är lättkörda. Har dock inte haft så jättebra resultat med dem men några har fått plikta. Mvh!
Publicerat Januari 13, 201313 yr Glöm inte den här WAM-call tror jag den heter. Gamecalls.se (?) har dem, gillar dem för att de är lättkörda. Har dock inte haft så jättebra resultat med dem men några har fått plikta. Mvh! Den ligger utanför mitt register! mao jag har inte själv testat den. Du gillar den alltså? Man kanske borde gräva lite i plånboken och testa
Publicerat Januari 14, 201313 yr Mmm gillar formatet, liten och lättblåst och inte så in i bengen ljudlig. Tycker det låter bra om den och skjutit en del räv men har nog fler som jag sett och lockat på utan att lyckas lura. Mvh!
Publicerat Januari 14, 201313 yr Mmm gillar formatet, liten och lättblåst och inte så in i bengen ljudlig. Tycker det låter bra om den och skjutit en del räv men har nog fler som jag sett och lockat på utan att lyckas lura. Mvh! Jo att de rör sig utanför räckhåll är man inte helt obekant med
Publicerat Januari 17, 201313 yr så man skall då köra på någon av dom piporna:) tack flr det ja ska nog åter komma när ja har och berätta om hur det har gått:) får fjäska med pappa så han köper en åt mig
Publicerat Januari 17, 201313 yr vad för pipa skall man ha om man lockar på små ytor och vill ha riktigt bra ljud? och samma fast på storaa ytor?
Publicerat Januari 21, 201313 yr så då nu sitter jag och funderar vilken av syco tweet eller twisted syco man skall köpa .... vilken tycker ni
Publicerat Januari 21, 201313 yr Twisted är mindre känslig för dregel tack vare tjockare membran och lätt att torka av mellan blåsningarna.
Publicerat Januari 22, 201313 yr Jag har en förkärlek för Syco Tweety pga dess ljusare ton, men det är ju en smaksak. Du får testa dig fram till den pipa du gillar bäst.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.