Publicerat April 3, 201412 yr Författare Jo jag tänkte pipa iväg till Fritid & Vildmarksliv i Piteå vid tillfälle, tvingar då med mig en kompis som bor i Luleå som får agera expert och hoppas att det finns något bra att klämma på. Den butiken är dessutom pålitlig enl de som vet.
Publicerat April 3, 201412 yr Våga vara annorlunda istället för att hamna i gamla Husqvarna 1900 och tikka t3 träsket Jag köpte en T/C Venture WS i 308w som första vapen och den har fungerat fint med bra precision och har aldrig klickat eller krånglat.
Publicerat April 3, 201412 yr Precis, egna preferenser har också stor betydelse givetvis, jag gillar tex inte hur T3 light känns att hantera. Då är vi två. Om vi snackar nya vapen eller bättre begagnade av kvalité skulle jag ta en titt på Sauer 101 och 202. Mauser m03 och m12. De ger lite olika intryck gällande kvalité men de är välgjorda. Ej att glömma när man snackar om kvalité är väl att man vill att skiten ska funka? Därför gillar jag enkla lådor och konstruktioner som win 70 (fantastiskt smart med det enkla öppna trycket) /howa1500/cg/hva 1900. När det gäller lådor och trycken så gäller inte devisen "the more the merrier" utan här gäller LESS IS MORE! så enkelt och funktionssäkert som möjligt om jag får välja.
Publicerat April 4, 201412 yr Jag var i samma sits när jag tog jägarexamen 2012, jag började med en 640 jag fick av av vapenhandlaren och pimpade upp, men ganska snart började jag titta efter något annat med en smärtgräns vid max 10' och tittade runt och funderade i stort sett med samma premisser som dig. Efter en del letande slutade det utifrån råd från vänner jag litar på med att jag helt sonika valde att försöka hitta en Sako 75 i en kaliber jag ville ha till vettig kurs, med utgångspunkt att den bössan hade en chans att vara en bössa jag vill behålla så länge jag jagar, som kanske t.ex. en Howa inte har, men ändå kunna hålla mig inom en lite blygsammare budget. Jag hade inte heller direkt bråttom och det vart ganska mycket lugnare att enbart botanisera runt på blocket, säljforumet här och hos vapenhandlare efter Sako 75 istället för att grotta runt efter alla möjliga varianter (iag fastnar då enkelt i en evighet av sökande). Nu behöver man ju inte vara så specifik om man inte vill, det finns flera bra alternativ som nämnts här, men jag hittade en 75a i 6,5x55 för 7500kr inklusive optilockbaser och dubbla ringar, samt lite kulor och hylsor, och har inte ångrat mig en sekund...något jag annars också är sjukligt duktig på att göra Det enda är att 75an inte är jättelätt och kanske inget man vill bära i händerna en hel dag, men på ryggen spelar det mindre roll och för pengarna tycker jag det är en djäkligt bra bössa i standardutförande (t.ex. repetering, magasinets utformning/funktion, trycke och precision).
Publicerat April 10, 201412 yr Författare Hur som helst har jag fått lite mer "bra att veta-grejer" till livs, tackar för det.
Publicerat April 10, 201412 yr Om ngn saknar sina inlägg här så beror det på att ni kommenterat ett uppenbart felaktigt konto. En lite väl ivrig företagare som nu mera inte är medlem längre. / Rikard
Publicerat April 10, 201412 yr Kan bara instämma med flera andra, Less is more. Satsa på en typ Ruger Amarican eller en Howa. Själv har jag en Howa i 30-06 och den funkar hur fint som helt, skjuter sub-MOA hela dagen. När det gäller Ruger American så kan jag tipsa om Roman Knoll's reportage om långhållsskyttekurs i Texas från Jaktvapen Guiden där han hade en sådan. Där träffar 40x40 plåtar ut till 900m om jag inte minns fel, och det med en 5000:- bössa. Nackdel med Howa: Delen på lådan som sitter i stock är inte upputtsad, metallen är "rough" där (något man ser? NEJ!), Hougestocken lite sladdrig och kan nog rekomendera .308 som max för den stocken. Annars en KANONBÖSSA! Lägg de stora pengarna på sikte istället och du kommer skjuta bra, oftast
Publicerat April 10, 201412 yr Kan rekommendera Ruger. Hade en M77 Hawkeye som jag faktiskt saknar ibland. Trycket var inte så fint men för pengen var det mycket bössa och den sköt skapligt ändå. Man kan ju låta en smed fila lite på trycket och hade jag gjort det hade jag nog haft kvar bössan.
Publicerat April 15, 201412 yr Författare Howa har jag bara läst gott om, intressant. Ruger alltså, ska läsa på om den också. Tack för tipsen
Publicerat April 15, 201412 yr Ruger M77 är nog det mest underskattade vapnet i sverige,ohyggligt mycket vapen för pengarna. /Mike
Publicerat April 15, 201412 yr Om ngn saknar sina inlägg här så beror det på att ni kommenterat ett uppenbart felaktigt konto. En lite väl ivrig företagare som nu mera inte är medlem längre. / Rikard Ha ha va det stollen som hade företagsnamnet som sin signatur och som ville kränga vapenskåp?
Publicerat April 15, 201412 yr Till trådskaparen...Joacims Ruger M77 II 308 win med fixat trycke, Boydskolv, och gängning i vardande, som säljs nu på forumet. Köööööp!!!!!!! B-)
Publicerat April 15, 201412 yr http://www.jaktsidan.se/ipb/index.php?/topic/47484-Ruger-M77-MKII-S.S-308win-med-Boyds-Classic-laminatkolv.
Publicerat April 19, 201412 yr Fiskekeps, du kan "i princip" köpa en ny bössa även av de billigaste tillverkarna och dessa kommer att fungera tillfredsställande. Du kommer få acceptabel jaktfunktionalitet utav i princip vilken bössa som helst du hittar. Howa och remington figurerar flitigt till löjligt små belopp nya i annonser i varje jakttidning, dessa bössor kommer att välta ikull alla svenska djur! Har du en mindre budget så lägg pengarna på kikarsiktet och övningsammo istället. Vill du ha mer känsla och bättre finish så får du köpa tyskt. Det finns en anledning till att blasrarna säljer så bra i Sverige.
Publicerat April 19, 201412 yr Detta är en populär post. Det finns en anledning till att blasrarna säljer så bra i Sverige. Die dumme schweden :-P ;-)
Publicerat April 19, 201412 yr Die dumme schweden :-P ;-) Jajamen! Plus att Blaser har en marknadsavdelning som skulle kunna sälja bantningstips till lägerfångar...
Publicerat April 19, 201412 yr Die dumme schweden :-P ;-) Die dumme eurpeen..... Kolla på Blasers försäljningsiffror så kan man inte säga annat än att de lyckas. Att de inte säljer lika bra i USA beror mer på att de är dyra, att amerikaner inte begriper sig på kvalitet och att de saknar begränsningar sett till innehav. Jajamen! Plus att Blaser har en marknadsavdelning som skulle kunna sälja bantningstips till lägerfångar... Jo, det finns väl få saker som är lika "finn sju av de fem lögnerna" i den här annonsen som Blasers annonser, fast $ako kommer fan i mig in som mycket god tvåa..... Man kan tro att deras reklamare tror att deras kunder är retarderade apor om man läser annonserna. Men reklam i all ära - det hade fallit som ett korthus om de inte levererat. Det är ju inte FFV och CG2000 vi snackar om här, Blaser har levererat i över 30 år nu. Krasst sett är det färre och färre av lågprismärkena som kan aspirera på det - det blir bara sloppigare och sloppigare..... Jag kan inte annat än förundras över den facinasion och det engagemang Trabantvapen uppenbart väcker - det är ju bara trabanter i lite nyare kostymer. Det kan ju omöjligen vara deras prestanda som liksom är kärnan...... Själv går jag ut med soporna och slänger dem i tunnan, jag avgudar dem inte för jag finner det varande tämligen korkat att tillbedja sopor. /T
Publicerat April 20, 201412 yr Nu får man ju inte direkt en religiös uppenbarelse när man i butiken jämför dagens moderna jaktvapen i diverse syntetkolvar. Skillnader i kvalitetskänsla är små. Särskilt när man jämför syntetstockar mellan billiga och dyra vapen. HS och McMillan gör syntetstockar med kvalitetskänsla och som är bra. Men blasers, rugers, sakos.. nä det kan kvitta för det känns som samma blandning av plast. Det finns skillnader i metallfinish mellan olika märken och modeller, men en del konstruktioner är å andra sidan sämre i en del dyrare vapen än billigare så det spelar ut varandra. Inpassningar kan också variera. Jag har sett sako 85:or där pipan ligger snett i pipkanalen, främst i deras syntetstockar men även trästockarna. Sen vore det intressant att veta vad en blaser kostar att producera och hur många man-timmar den kräver. Jag är ganska övertygad om, sett till hur konstruktionen är, att blaser blåser sina kunder. Den bössan kan inte va speciellt dyr att producera (standard modellerna). Det jag gillar med amerikanska vapen är att de tänkt till angående konstruktionerna. Win 70, rem 700 och ruger m77 är alla på olika sätt fantastiska vapen. Sen kan man ju önska att de va lite noggrannare i fabriken vid tillverkningen. Eller att den amerikanska samhällsekonomiska modellen va bättre så gemene amerikan inte va så fattig och därmed skulle kunna kräva bättre finish och ha råd att betala för den. Det är ju liksom dumt att lägga på pengarna på en blaser i fall nån i familjen skulle bli sjuk. Jag köper inte att amerikaner inte begriper sig på kvalite. De få rika (procentuellt sett) kör tyskt. Och skulle dom rika va intresserade av vapen och jakt skulle nog blaser sälja bra även där, men nu är de ju oftare hellre med i PETA än sysslar med jakt. När det gäller jaktvapen är inte den amerikanska konsumenten rik, tvärtom ganska fattig och bofast på landet. Därför är amerikanska jaktvapen producerade för deras budget. Sen är vapenlobbyn enormt stark och det finns en viss patriotism i att välja "american made" inblandat i det hela också.
Publicerat April 20, 201412 yr Jag kan inte annat än förundras över den facinasion och det engagemang Trabantvapen uppenbart väcker - det är ju bara trabanter i lite nyare kostymer. Det kan ju omöjligen vara deras prestanda som liksom är kärnan...... Själv går jag ut med soporna och slänger dem i tunnan, jag avgudar dem inte för jag finner det varande tämligen korkat att tillbedja sopor. Det betyder guldläge! Alltså för oss som gillar riktiga vapen till små priser - dvs begagnat... Jag köper inte att amerikaner inte begriper sig på kvalite Visst gör dom det. Det finns otroligt duktiga tillverkare och vapenbyggare där. Speciellt när det gäller att bygga precisionsvapen / bänkskyttevapen. Men det är inte många svenskar som har sett dom. Man hittar ju inte direkt studsare från t.ex. Surgeon, Kenny Jarret eller McMillan i Jaktia-butiken. Det finns ju en enorm efterfrågan på billigt. Och det är ofta dom bössorna som letar sig hit.
Publicerat April 20, 201412 yr Författare Har du lagt bössköparplanerna på hyllan, eller!? :-/ Näjförfan, jag måste dock invänta skatteåterbäringen Ety jag debiterar nöjeskontot allt som har med jakt och fiske att göra.... Och så har jag varit ledig och bortrest i dagarna sju, och roat mig med att lokalisera 2 grävlingsgryt. Samt studerat en råbock som håller sig med 2 fjällor, honom hoppas jag få stifta närmare bekantskap med i augusti.
Publicerat April 20, 201412 yr Författare Billigt vs "dyrt" ja... jag är medveten om att det är en avvägning. Och som med allt annat måste man göra en egen "marknadsundersökning" först. Hoppas på att hitta något bra beggat, men om jag får panik (väntetiden för licenser är läskig) får jag väl lov att hugga ett billigare alternativ nytt tänker jag. Förresten tycker jag det blir lite högtravande att såga allt som är lågbudget, det har sin plats. Och jag tror inte alls att allt billigt är skit.
Publicerat April 20, 201412 yr Nu får man ju inte direkt en religiös uppenbarelse när man i butiken jämför dagens moderna jaktvapen i diverse syntetkolvar. Skillnader i kvalitetskänsla är små. Särskilt när man jämför syntetstockar mellan billiga och dyra vapen. HS och McMillan gör syntetstockar med kvalitetskänsla och som är bra. Men blasers, rugers, sakos.. nä det kan kvitta för det känns som samma blandning av plast. Det finns skillnader i metallfinish mellan olika märken och modeller, men en del konstruktioner är å andra sidan sämre i en del dyrare vapen än billigare så det spelar ut varandra. Inpassningar kan också variera. Jag har sett sako 85:or där pipan ligger snett i pipkanalen, främst i deras syntetstockar men även trästockarna. Sen vore det intressant att veta vad en blaser kostar att producera och hur många man-timmar den kräver. Jag är ganska övertygad om, sett till hur konstruktionen är, att blaser blåser sina kunder. Den bössan kan inte va speciellt dyr att producera (standard modellerna). Nu har ju inte produktionspriset ett skvatt med försäljningspriset att göra, men jag tror nog att en Blaser är hyfsat du att producera, det är inte så att de står och stränggjuter allt de kan som Ruger/remmington gör. Men så har de finish och passning på prylana att göra. Det jag gillar med amerikanska vapen är att de tänkt till angående konstruktionerna. Win 70, rem 700 och ruger m77 är alla på olika sätt fantastiska vapen. Sen kan man ju önska att de va lite noggrannare i fabriken vid tillverkningen. Eller att den amerikanska samhällsekonomiska modellen va bättre så gemene amerikan inte va så fattig och därmed skulle kunna kräva bättre finish och ha råd att betala för den. Det är ju liksom dumt att lägga på pengarna på en blaser i fall nån i familjen skulle bli sjuk. Frågar du mig har de bara tänkt på produktionsteknik, ser man på konstruktionerna så är det ganska sloppigt. I synnerhet om man tittar på saker som varit med ett tag. En bra Winchester m/70 från den tid då de fortfarande fräste grejorna är en helt annan sak än dagens vedervädiga mög - men visst billigt blir det....... Jag köper inte att amerikaner inte begriper sig på kvalite. De få rika (procentuellt sett) kör tyskt. Och skulle dom rika va intresserade av vapen och jakt skulle nog blaser sälja bra även där, men nu är de ju oftare hellre med i PETA än sysslar med jakt. När det gäller jaktvapen är inte den amerikanska konsumenten rik, tvärtom ganska fattig och bofast på landet. Därför är amerikanska jaktvapen producerade för deras budget. Sen är vapenlobbyn enormt stark och det finns en viss patriotism i att välja "american made" inblandat i det hela också. För att citera WW Greener: ingen annanstans finns det bättre jägare och skyttar än i USA. Ingen annanstans finns det mer drivna ekonomer och försäljare än i USA. Men ingenstans säljs mer skit än i USA. Det var sant på Williams tid, det är än mer sant i dag...... Den amerikanska marknaden är annorlunda än de europeiska - de köper VAD de behöver NÄR de behöver det och behöver inte fundera på licenser eller vapengarderober. Därför har de en ganska "tunn" begagnatmarknad - vilket gör att det finns ett sagolikt tryck på billigt skit eftersom det inte finns alternativ i den prisklassen-. I sverige har vi 20-30 veckors väntetid, max 6 puffror och ett begagnatutbud som är ENORMT. Alltså ser man "vapen" där som vilken annan konsumtionsprodukt som helst, funkar den inte köper man en ny när man är och handlar mat. Det är som jag ser det mindre en fråga om samhällsekonomi och "klass" - det är en konsumtionsmönster, inget annat. För USA är hur man än vänder och vrider på det världens största marknad för alla vapentillverkare från Purdey till Hatsan. /T
Publicerat April 21, 201412 yr Men produktionskostnaden kan ju va låg fast du vräker på med vinstmarginal och säljer den dyrt. Ibland är det försäljningsmässigt bättre med ett högt pris. Konsumtionsmönster har allt med samhällsekonomi och klass att göra och ganska lite med vapengarderob att göra.
Publicerat April 21, 201412 yr Men produktionskostnaden kan ju va låg fast du vräker på med vinstmarginal och säljer den dyrt. Ibland är det försäljningsmässigt bättre med ett högt pris. Ja, och det skrev jag med. Men jag är hyfsat säker på att den inte är riktigt lika billiga att producera som du vill tro....... Konsumtionsmönster har allt med samhällsekonomi och klass att göra och ganska lite med vapengarderob att göra. Nja - då skulle inte Beretta och Perazzi ha sina största marknader i USA. Men det har man. Och det är deras lagar som gör det möjligt att fylla nichen "billiga vapen för omedelbart bruk" där du köper en studsare förpackad i plastpack tillsammans med ett par askar ammunition mer eller mindre på vägen ut i skogen....... Vi får vänta upp till 20-30 veckor, och skulle det inte funkar tar det 20-30 veckor till. Amerikanen kör bara förbi Walmart på måndagen och hämtar en ny på tisdagen....... /T
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.