Publicerat April 29, 201511 yr Jagade nästan uteslutande allt med min .30-06:a i många år men har nu "kaliberanpassat" jakten mer. Jag har nu 9,3x62 som älgjakt/åteljakt i hundförarformat med 52cm piplängd. Kikare i QD och öppna riktmedel. Lätt .308w med 54cm och dämpare som bygger 6cm som är min "allt i allo" men används främst på hjortjakt/smygjakt högvilt/ pass-bössa på drevjakt, ah ni fattar. Tung 6,5x55, lång pipa, 300m skytte, även viss stillasittande jakt, bockjakt. .222 som ev blir 6x45 till sommaren. Min bäver och rävlock bössa, även bockjakt. Tyckte garderoben således kändes fulländad tills jag fick ett erbjudande att åka till nordamerika och jaga björn. Nu blev inte den resan av men är även sugen på att åka till afrika och jaga plains game, eller nordamerika framöver. Plötsligt kändes det som att jag inte hade ett enda vapen till detta, trots full garderob. Kanske va det dumt att ta in .222:an, kan ju göra allt .222:an gör med lätta kulor i .308:an. Kanske skulle pipat om min .30-06 till .338-06 A square (tycker det är en fantastisk kaliber). Men 4 klass 1 kalibrar och ingen klass 2 känns inte så kul. Eller duger 9,3:an som jag har? Skulle kunna ladda den med 250 grain accubond med en BC på knapp 0.500 och skjuta ut till 250m, visserligen med en del rattande på kikarn för att kompensera droppet, men det kanske skulle funka?räknar med att kunna kräma iväg dom med dryga 750m/s ur 52cm pipan. Skulle även kunna tänka mig en Ruger M77 i .375 Ruger och sälja 9,3:an men det blir ju en rejäl kostnad för mig på alla sätt, vapen, kulor, hylsor allt blir dyrare... kommer kanske inte ens bli nån jakt där .375 är nödvändigt. Så vad är poängen med denna tråd... jag vet inte, uppslag till nått nytt eller övertyga mig att 9,3:an duger som utlandsbössa
Publicerat April 29, 201511 yr 9.3x62 med 21.1 g Oryx har i princip identisk kulbana med dito 416 Rigby, och den kalibern har ju används rätt flitigt nere i Afrika... ...med det vill jag gärna tro att 9.3x62 är en ypperlig kaliber där nere med undantag för när det börjar bli styva håll, men då knäar alla gamla grova klassiska Afrikakalibrar också. Ut till 250 meter är jag väldigt trygg med min 9,3x62 i alla fall, även om jag i dagsläget bara har en H34L Aimpoint på den och avstår sådana avstånd.
Publicerat April 30, 201511 yr Åk till en fd tysk koloni i afrika så är 9,3mm ok för elefant och dylikt, vissa hävdar tom att den är överlägsen 375hh.
Publicerat April 30, 201511 yr Detta är en populär post. Varför skulle inte 9,3 duga till plains game? Kravet på 375 gäller ju buffel och de andra fyra...... Med rätt kulor skjuter du ju lätt ut till 300m - det finns få, jäkligt få, kalibrar som har ett så stort användningsområde som just 9,3x62 och 9,3x64 givet att man ger dem lite pipa att jobba i. Från 11 till 19 gram - från rådjur och pürch på dryga håll till de största klövdjuren utom möjligen elefant/buffel/flodhäst. Sedan fattar jag inte vad man ska i Afrika och göra med en sketen studsare - ska man åka på jaktresa gör man väl det med hagelbössan? /T
Publicerat April 30, 201511 yr Författare Tack för svar. Det är väl just min futtiga piplängd i 9.3 som jag undrar räcker till. Jag ska testa den både på 200m och 300m.
Publicerat April 30, 201511 yr Tack för svar. Det är väl just min futtiga piplängd i 9.3 som jag undrar räcker till. Jag ska testa den både på 200m och 300m. Beror väl på - piplängd betyder i princip nada sett till precision, men det är snudd på allt när det gäller fart....... Ska man använda en kaliber som 9,3x62 fullt ut så ska man gärna ha lite piplängd. /T
Publicerat April 30, 201511 yr Författare Beror väl på - piplängd betyder i princip nada sett till precision, men det är snudd på allt när det gäller fart....... Ska man använda en kaliber som 9,3x62 fullt ut så ska man gärna ha lite piplängd. /T Exakt min känsla. Får ju nästan skämmas om man kommer ner med en avsågad m98 "hundförarpang", har ju för tillfället ingen hund ens . jaja, precisionen är jag inte orolig över det är väl att man skulle vilja haft en 61cm pipa för att få ut all 9,3x62 prestanda.
Publicerat Maj 1, 201511 yr Jag tycker jag fått en rätt allsidig garderob nu med det senaste tillskottet. 338-06 358win 6,5x55 6,5x47 6mmbr 6ppc 221 fireball.
Publicerat Maj 1, 201511 yr Detta är en populär post. Tycker själv att jag är ganska "klädd" med .22lr, 30-06 och .375H&H. Kan och får jaga allt som går på vår planet.
Publicerat Maj 1, 201511 yr Författare Jag tycker jag fått en rätt allsidig garderob nu med det senaste tillskottet. 338-06 358win 6,5x55 6,5x47 6mmbr 6ppc 221 fireball. Jag har 300st .30-06 hylsor som bara väntar på en .333-06 pipa är du nöjd med kalibern Maddog?
Publicerat Maj 2, 201511 yr Tyvärr är det den som är sista bössan in. Jag får komma med en recension senare. Den ligger kvar i Stockholm och väntar.
Publicerat Maj 2, 201511 yr 22lr,22-250,6,5x55,308,30.06,35whelen och 45-70. Det är lättare att hitta vänster bössor nu för tiden.
Publicerat Maj 2, 201511 yr Tycker själv att jag är ganska "klädd" med .22lr, 30-06 och .375H&H. Kan och får jaga allt som går på vår planet. jag har tyvärr gått förbi kan (en lycklig tid) till att söka det optimala. tänk det tråkiga med bara en klass ett för dig till exempel . sen beror det mycket på vilka vilt man jagar, jag själv jagar mycket olika jaktformer och söker man det bästa så blir det lätt lite i garderoben.
Publicerat Maj 2, 201511 yr Jag har 300st .30-06 hylsor som bara väntar på en .333-06 pipa är du nöjd med kalibern Maddog? har dock bra recentioner av folk som jagar mycket och den verkar helt ok.
Publicerat Maj 2, 201511 yr Författare Ja det är slut på kompromisser för min del. Jag försöker skräddarsy vapen/optik/kaliber/kula för mina olika jakter men det är inte alltid det går, dels pga klassindelningarna och ibland pga optiken. Men man får göra det bästa av det. Angående .338-06 har jag kollat runt på laddata och den är oerhört spännande. Det som är lite oroande är kanske verktygen då det verkar florera en del verktyg som inte matchar brotcharna. Extremt små skillnader men det handlar om graden på hylsbröstet, som skiljer sig mellan .338-06 A square märkta verktyg och äldre .338-06 vildkatt brotchar. Jag vet inte sanningsgraden i detta utan nått jag läst om folk som haft problem med på olika forum. Såg för övrigt att det gick ett stenroos bygge i .338-06 för 5000kr på grannforumet i början på april det va ju synd att man inte va på alerten då.
Publicerat Maj 2, 201511 yr Ja det är slut på kompromisser för min del. Jag försöker skräddarsy vapen/optik/kaliber/kula för mina olika jakter men det är inte alltid det går, dels pga klassindelningarna och ibland pga optiken. Men man får göra det bästa av det. Angående .338-06 har jag kollat runt på laddata och den är oerhört spännande. Det som är lite oroande är kanske verktygen då det verkar florera en del verktyg som inte matchar brotcharna. Extremt små skillnader men det handlar om graden på hylsbröstet, som skiljer sig mellan .338-06 A square märkta verktyg och äldre .338-06 vildkatt brotchar. Jag vet inte sanningsgraden i detta utan nått jag läst om folk som haft problem med på olika forum. Såg för övrigt att det gick ett stenroos bygge i .338-06 för 5000kr på grannforumet i början på april det va ju synd att man inte va på alerten då. Och tur att andra var på alerten;). Den är min nu.En bössa med härlig historia. Den har gått ca 200 skott totalt med ca 75-80 av dom på djur. Mest gris men även kron och dov.
Publicerat Maj 4, 201511 yr 53 cm så det blir nog en 200 gr Accubond med 202 krut för att någon form av prestanda. Blir nog tvungen att dra på en dämp också för att få acceptabel balans för lite längre håll.
Publicerat Maj 4, 201511 yr Författare Låter vettigt. 185 ttsx är nog inte tokigt heller om man vill ha blyfritt. Återkom gärna med lite info när du testat den sen
Publicerat Maj 4, 201511 yr Kollade med en som körde med den kulan och effekten som beskrevs är inte som jag vill ha den. Den var mitt första val men inte nu längre.
Publicerat Oktober 26, 201510 yr Författare Det blev ingen 6x45 i somras... så nu står jag här igen. 9,3:an och .308an är jag nöjd med och de får va kvar. Ett framtida projekt ist för 9,3:an kan dock va en 375 Ruger. Men problemet är väl 6,5 och .222:an. 6,5x55:an Fördelar: Den skjuter bra. Den har stort affektionsvärde då jag mekat en del med den själv bland annat gjort en laminatkolv till den. Mitt mest personliga vapen. I övrigt, billiga hylsor ja ni vet, 6,5x55 är billigt att äga. Kan även nyttja den till långshållsskytte +300m. I övrigt känns det kul att ha en 1900 i 6,5x55. Har tre fräscha S&L pipor från mobbade cg63:or som jag kan få. De piporna har samma gänga som 1900:an och kan bara skruvas i med endast mindre inpassningsjobb. nackdelar: pistolgreppet är för glest för liggande skytte. Liggande tvingas jag skjuta med fingertoppen. Den är tung, lite för tung för jakt. 68cm pipa med 22mm profil. En annan nackdel är att det blir så sjukt lite långhållsskytte, då snackar vi inte 300m utan 600-1000m. Jag kommer heller aldrig ladda den med tunga kulor och tröga krut, utan jag nyttjar patronen lite fel. Typ urp/203b och lätta samt medium tunga klass 2 kulor. .Tycker min 700 SA är for stor för .222. Gillar inte magasinsblockeringar. Skulle kunna tänka mig en sako vixen i .222 men jag skulle ha mer nytta av 6mm kaliber alternativt en .223AI med 1:9 twist. SÅ Vad jag behöver är en lättare 300m bössa klass 2 för framför allt toppfågel men även bock, bäver och rävlock. Ska tillägga att jag fastnat helt för korta lås och snabba krut, därtill smidigare piplängder också. Just nu finns det två alternativ som jag ser det. Sälja 1900:an och göra ett projekt av 700:a lådan i 6,5x47 Lapua med en semitung 55cm pipa. Denna får göra jobbet som 6,5:an och .222:an gör idag. Men då får jag en tom plats i skåpet och det vill man ju inte ha Andra alternativet är att spara 6,5:an och bygga om 700:an till en lite bättre klass 2 än .222:an. Typ 6mm br, .223ai, eller varför inte en 6mm vildkatta på kanske 5,6x50 hylsan. Har för mig att bix n andy gjort det och att verktyg finns, då slipper jag ta upp stötbotten. Detta blir ett dyrare alternativ i alla avseenden, dessutom behöver jag då ett bra sikte till samt ny kolv till den. Hur som helst måste denna va hyfsat lätt och smidig. Vill helst slippa fireformning.
Publicerat Oktober 27, 201510 yr Toppjakt och liknande så ser jag 6mm som ett bättre val än 224 kulorna. Tacklar naturens element lite bättre. Hade typ samma kravspec för vapnet jag nyss köpte och efter att ha rådfrågat många så vart det 6mm br. Nu har jag inte skjutit med den än, så kan varken säga bu eller bä men har mina förhoppningar.
Publicerat Oktober 27, 201510 yr Om du vill prova en 375 Ruger så hör av dig har vägarna förbi Sörmland till och från. Rolig kaliber i en 3006 lång låda.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.