Publicerat September 10, 20169 yr Detta är en populär post. Jag har fått i uppgift att "Afrikanisera" en BRNO kolv som jag gjorde på grannkanalen med en sån.... Den kom med posten i torsdags- nästa vecka ska jag se om jag hinner börja med den. Ägaren var lite missnöjd med att förra ägaren hade slipat slutstyckshandtaget för att gå förbi siktet- och detta syntes inte på bilderna i säljes annonsen... No worries mate, det löser sig:
Publicerat September 10, 20169 yr Vad brukar du ta betalt för olika jobb, finns det nån prislista ? Förlåt mig om jag är alltför framfusig
Publicerat September 11, 20169 yr Författare Detta är en populär post. Det finns ingen prislista. Jag gör inga "jobb". Jag gör endast sånt som känns roligt. I mån av tid. Om jag gillar personen....
Publicerat September 11, 20169 yr Skillnad på en källarklåpare och en riktigt hantverkskunnig smed där på bilderna
Publicerat September 11, 20169 yr Hur "fyllde" du igen där det var slipat? Eller slipade du det jämt?
Publicerat September 11, 20169 yr Författare Slipade jämt. Den ska blåneras igen när ägaren får putsat klart (enligt avtal) Om man svetsar på material blir det ändring i färgen vid blåneringen Därför är det bättre att den blir lite "lägre" (det kommer knappt att synas)
Publicerat September 11, 20169 yr Nej det syns inte. På jobbet fyller vi med svets och slipar ner men då ska det hålla och inte se fint ut.
Publicerat September 11, 20169 yr Jag tror dig för jag har ingen erfarenhet av blånering. Men idag har jag lärt mig att man inte ska svetsa om det ska blåneras.
Publicerat September 11, 20169 yr Uh fan vad tjusigt det blev.. Har ju gjort mycket värre på min zkw465 än ditt original.. Kanske får försöka snygga till det lite nu när du satt ribban sådär lagom högt för "misshandlade slutstyckshandtag"!
Publicerat September 11, 20169 yr 3 hours ago Dansken sa: Tro mig. Det syns på blåneringen om det är svetsat..... Instämmer. Jag har laborerat lite i smedjan med kallblånering av mina knivblad jag smider och olika legeringar reagerar olika på kallblåneringen, och jag testade bland annat att kallblånera ett knivblad där jag hade förlängt skaftet med pinnsvetsen och svetsfogen tog ingen färg alls. Min tanke var också att mönstervälla kolstål och rostfritt för att se om det blev fränt med blått mönster (och de unika egenskaperna som dessa två helt skilda stålen har), men UHB20C och AEB-L ville inte foga samman. (men det funkade med nickel i stället för AEB-L) Har även upplevt hur en kallblånering av okända järnbitar från skrotsamlingen blev flammiga pga suspekt legering. I dag använder jag inte längre "mystery steel" utan bara det jag vet vad det är Rostfritt, nickel, krom osv tar inte kallblånering alls vad jag har sett, men det är ju inte så konstigt för en blånering är ju egentligen bara en kontrollerad form av rost. (om man generaliserar det) Spännande projekt!
Publicerat September 13, 20169 yr Författare I dag kom det en tjock röd bakkappa med posten... Får väl kolla lite på härket i morgon....
Publicerat September 14, 20169 yr räcker det inte med att vara kompis med en kompis till dig eller ett par för att få dig att ta hand om kul projekt i framtiden ? Följer dina projekt som alltid verkar bli fantastiska resultat på.
Publicerat September 14, 20169 yr Det är lite som att vänta på julafton:-) Ser verkligen fram emot slutresultatet. Pipa/låda/underbeslag/slutstycke lämnas in i veckan till Björns Vapenverkstad för puts och blånering.
Publicerat December 14, 20169 yr Hur går det med projektet? Om det löper på vore det roligt om du vill dela med dig av några bilder.
Publicerat December 15, 20169 yr 21 hours ago Dansken sa: Jag måste se att få tummen ur........... Vad man än skall göra gäller det att ha tummen på rätt plats..... Skämt åsido, när du är i gång igen får du gärna lägga in lite bilder. Alltid roligt att titta på.
Publicerat Januari 5, 20179 yr På 2016-09-11 at 11:11 Dansken sa: Slipade jämt. Den ska blåneras igen när ägaren får putsat klart (enligt avtal) Om man svetsar på material blir det ändring i färgen vid blåneringen Därför är det bättre att den blir lite "lägre" (det kommer knappt att synas) Vilket verktyg/maskin använde du för att slipa till skadan?
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.