Publicerat Oktober 25, 20169 yr Detta är en populär post. Jag tänkte att jag skulle ge er en inblick i hur man kan försöka få tiden att gå efter att de 50-60 timmarna arbetet kräver är slut. 1. Projekt familj. Läxläsning, matlagning och brottarträningar tre dagar i veckan (inte jag. Barnen). Eftersom jag bor i skogen blir jag kvar och försöker själv träna. 2. Jakt i alla former 3 målskytte gevär och pistol 4 vapen samling 5 sommarstuga som renoveras och byggs till 6. Skogsställe där såg och plantspade behöver motioneras 7 ett garage fullt med veteranmc i olika skick från bra till dåliga objekt 8 hus som ska få renoverad ovanvåning nu. 9 en hotrod som ska byggas om 10. Fiska 11 vandra och campa Ja sen var tiden visst slut.....
Publicerat Oktober 25, 20169 yr Påminner om mitt.. Hus..familj..tre barn.. 2hundar.. 198 övriga djur..höns ankor kaniner.. Tvätt..städ..disk..matlagning.. Jakt i alla former Cykling Löpning Styrketräning Biodling Fiske..båtar kanoter..trolling..mete..havet..mm Mc..mopeder.. Snickra.. Växthus..trädgård.. Blogg... Och hjälpa alla nära och kära med diverse.. Bara att gå upp en timme tidigare:)
Publicerat Oktober 25, 20169 yr Jobba tycker jag av princip är tråkigt så det gör jag helst inte mer än 40h i veckan. Sen är det matlagning, leka med barn, gå med hund, natta barn och kollapsa på soffan... repetera x 5 dagar i veckan. Mina barn är inte så stora så de utövar någon sport men det lär väl hända inom en 5års period så då lär det bli ännu mindre tid över... Utöver detta ska ju hus, trädgård och bilar hållas i någolunda brukbart skick Har man tur hinner man jaga nån timme ibland på hösten och skjuta på banan under lågsäsong. MC har tyvärr tills vidare fått hamna på is, pengar och tid saknas... Samla på vapen är bara en dröm, men en dag ja det summerar väl upp det ganska bra i TekDr:s ekorrhjul /Tony
Publicerat Oktober 25, 20169 yr Detta är en populär post. Ni måste lära er att tagga av, det mår även barnen bra av.
Publicerat Oktober 25, 20169 yr 1 hour ago Tjörnbon sa: Hur har du tid att jobba då?? Det undrar jag också med den listan på allt som ska hinnas med!
Publicerat Oktober 25, 20169 yr 51 minutes ago TekDr sa: Jobba tycker jag av princip är tråkigt så det gör jag helst inte mer än 40h i veckan. Sen är det matlagning, leka med barn, gå med hund, natta barn och kollapsa på soffan... repetera x 5 dagar i veckan. Mina barn är inte så stora så de utövar någon sport men det lär väl hända inom en 5års period så då lär det bli ännu mindre tid över... Utöver detta ska ju hus, trädgård och bilar hållas i någolunda brukbart skick Har man tur hinner man jaga nån timme ibland på hösten och skjuta på banan under lågsäsong. MC har tyvärr tills vidare fått hamna på is, pengar och tid saknas... Samla på vapen är bara en dröm, men en dag ja det summerar väl upp det ganska bra i TekDr:s ekorrhjul /Tony Du glömde mata rådjuren i trädgården vintertid om ni har snö.
Publicerat Oktober 25, 20169 yr 25 minutes ago faxe sa: Ni måste lära det att tagga av, det mår även barnen bra av. Faxe i sitt rätta läge
Publicerat Oktober 25, 20169 yr Detta är en populär post. En tråd om självförvållade "problem". Svensson-tillverkad stress.
Publicerat Oktober 25, 20169 yr Just now Finskavapen sa: En tråd om självförvållade "problem". Svensson-tillverkad stress. Så sant som det är sagt!
Publicerat Oktober 25, 20169 yr Författare I ärlighetens namn tar jobbet för mycket tid. Men det är oftast kul tid. Att jag sedan kan göra den rätt fritt gynnar mig och familjen. Jag gör mycket när de andra sover eftersom min rygg kräver en vakenperiod på natten. Lejonparten av tiden i övrigt går till ungarna. Det är därför ex mina mc inte är renoverade. Förr gjorde man 2-3 om året. Nu blir det 1 var 5e år... Stugan är ett familjeprojekt. Alla hjälps åt med den och den byggs med god mat och umgänge som drivkraft. Har man tonårsbarn är man glad om de vill idrotta. Mest för att man vet vart de är då. Vad de gör och vilka de umgås med. Eftersom vi bor i skogen måste ungarna hämtas och lämnas. Det betyder ofta att jag är där ungarna är. Det betyder också att de andra gärna åker med när jag ändå ska köra. Är det en fredag med disco tar jag på jobbjackan och blir "rektor på disco". Då har jag koll på vad som händer på stället och I regel 25 ungar som vill prata om allt och inget. Gissa om man får information om vem som gör vad när man pratar med dem under en sådan kväll! Underligt nog är ungarna stolta över att man är med. I övrigt är det jakt Och skytte som tar tiden. Resten är nog mer eller mindre vilande. Förutom att skogen måste underhållas. ...
Publicerat Oktober 25, 20169 yr 2 hours ago Locorod sa: Underligt nog är ungarna stolta över att man är med. Då skulle jag vilja påstå att du har gjort samt gör ett bra jobb.
Publicerat Oktober 25, 20169 yr Man rensar avlopp som blivit igenbommat av åratals slams av tidigare husägare i flera timmar/dag. Det ha jag gjort senaste veckorna. Idag lossa proppen och vi hittade långt mörkt hår.. I köket va de dessutom stoppet var. Mellan kök å källarbrunn. Höll på å kräkas
Publicerat Oktober 25, 20169 yr 10 hours ago Locorod sa: Jag tänkte att jag skulle ge er en inblick i hur man kan försöka få tiden att gå efter att de 50-60 timmarna arbetet kräver är slut. 1. Projekt familj. Läxläsning, matlagning och brottarträningar tre dagar i veckan (inte jag. Barnen). Eftersom jag bor i skogen blir jag kvar och försöker själv träna. 2. Jakt i alla former 3 målskytte gevär och pistol 4 vapen samling 5 sommarstuga som renoveras och byggs till 6. Skogsställe där såg och plantspade behöver motioneras 7 ett garage fullt med veteranmc i olika skick från bra till dåliga objekt 8 hus som ska få renoverad ovanvåning nu. 9 en hotrod som ska byggas om 10. Fiska 11 vandra och campa Ja sen var tiden visst slut..... Då bygger du kylrum
Publicerat Oktober 25, 20169 yr Författare Ja man måste ju fördriva tiden med något! Men det är ett projekt som tagit tid. Första bitarna skaffade jag för två år sedan. Väggarna kom upp för tre veckor sedan. Kakel kom hem idag. Ska vara klart i år är målet.
Publicerat Oktober 25, 20169 yr 10 minutes ago Locorod sa: Ja man måste ju fördriva tiden med något! Men det är ett projekt som tagit tid. Första bitarna skaffade jag för två år sedan. Väggarna kom upp för tre veckor sedan. Kakel kom hem idag. Ska vara klart i år är målet. Ja, det tar tid om man gör det själv! Ok! Bara resten kvar! Kör hårt! Du får ta kompisar till hjälp. Sådana som är specialister på olika områden.
Publicerat Oktober 25, 20169 yr Författare Japp. Vi är ett bra gäng som hjälps åt med mycket. Så Blir det väl här med. Dotra ska tydligen lära sig kakla nu också... 13 år och vet och kan allt!
Publicerat Oktober 26, 20169 yr 7 hours ago Locorod sa: Japp. Vi är ett bra gäng som hjälps åt med mycket. Så Blir det väl här med. Dotra ska tydligen lära sig kakla nu också... 13 år och vet och kan allt! Tjänster o gentjänster! Det låter bra. Då är det snart färdigt hos dig när du väl har satt alla i arb. Se där ja. Skola in henne till jägare också.
Publicerat Oktober 26, 20169 yr Författare Hon har varit med i skogen sedan hon var 3. Hon väntar nu med spänning på en winchester. Men i ärlighetens namn så var hon aktivare tidigare. Men på lördag ska hon gå med hund. En klar favorit hos henne. Varken hon eller grabben har tålamod att sitta stilla nu för tiden...
Publicerat Oktober 26, 20169 yr 2 hours ago Locorod sa: Hon har varit med i skogen sedan hon var 3. Hon väntar nu med spänning på en winchester. Men i ärlighetens namn så var hon aktivare tidigare. Men på lördag ska hon gå med hund. En klar favorit hos henne. Varken hon eller grabben har tålamod att sitta stilla nu för tiden... Ok! Kul att hon gillar att vara ute i skog o mark. Se där ja. Vår grabb gillade att vara ute i skogen i yngre ålder men inte nu längre. Det kan bli lite tråkigt om det inte händer något.
Publicerat Oktober 26, 20169 yr Författare Just det där med att det ska hända något känner jag igen. Jag kan facineras av en spindel eller småfåglar som äter. Det har hon svårare för. Skäller hunden däremot!
Publicerat Oktober 26, 20169 yr Ja, jag vet inte vad man ska göra åt det problemet! Jag gillar o att kika på småfåglar o skrämmer bort fulaskator om dom kommer o försöker stjäla maten för de små.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.