Publicerat Juni 21, 20205 yr Någon som vet vilken handlare närmast Närke som har dessa att sälja? Jag har googlat men tänkte jag skulle hitta någon där jag slipper "farligt gods" avgiften
Publicerat Juni 22, 20205 yr Jag har för mig att jag köpte en ask av lokala kranen för något år sen så jag drar dit för att kika så snart jag får en lucka idag. Återkommer i ärendet.
Publicerat Juni 22, 20205 yr Nu har jag ingen kännedom om så nordliga breddgrader men min lokala Jaktianasare har cci:s sortiment så med lite fantasi kanske man kan anta att jaktia lagerför det även i nordligare butiker ?♂️
Publicerat Juni 22, 20205 yr Har handlat sådana pytteskott av Fritid och Vildmark och de har skickat som vanligt utan att det varit farligt gods.
Publicerat Juni 22, 20205 yr Författare Detta är en populär post. Det här är helt otroligt: närmsta affären, Jaktia i Örebro hade dom på hyllan. Har ni hört om att vilja gå över ån efter vatten?
Publicerat Juni 22, 20205 yr 29 minutes ago JOBEno1 sa: Riktigt bra effekt i dessa. Kråkorna jag skjutit har inte rört en fena efter träff.
Publicerat Juni 22, 20205 yr Aj, aj ,aj!!! Nu förstår jag vart det där är på väg. Har sett fenomenet bland bågjägare. Undrar om det är värmen som tagit den stackarn?! https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=752247471921490&id=100114050468172
Publicerat Juni 24, 20205 yr På 2020-06-22 at 17:39 Dansken sa: I morgon blir det test med vattenmeloner. Gick det igenom? Höll melonen ihop?
Publicerat Juni 24, 20205 yr På 2020-06-22 at 16:38 Pyrschjägaren sa: Kråkorna jag skjutit har inte rört en fena efter träff. Samma här. träff - död -markkontakt
Publicerat Juni 24, 20205 yr Författare 1 hour ago Pyrschjägaren sa: Gick det igenom? Höll melonen ihop?
Publicerat Juni 25, 20205 yr 9 hours ago JOBEno1 sa: Samma här. träff - död -markkontakt Som de säger i Amerikat, Bang - flop!
Publicerat Juni 25, 20205 yr Det där trodde jag inte, att den skulle gå sönder? Trodde nästan på ingångshål men knappt ngt mer.. Skjuter den bra i din bössa? Det är lite kul detta, CCI har verkligen dödat marknaden för andra fabrikat.. Segmented är outstandig för min hantering inne i byar osv..
Publicerat Juni 25, 20205 yr Författare 1 minute ago Hipshot sa: Det där trodde jag inte, att den skulle gå sönder? Trodde nästan på ingångshål men knappt ngt mer.. Skjuter den bra i din bössa? Det var ett väldigt "umpf" i den vid träf. Ska nog inte jämföras med segmented "quiet" som endast går med 710 fot/sec. Melonen gick verkligen sönder så det stänkte bitar. Om du ser träffarna i lappen på Coca-cola asken bakom melonen då är den grupp som ligger högt i det svarta området CCI segmented och dom som ligger runt den röda pluppen i mitten lite lägre är Norma 2:or @50 meter Så jag är väldigt nöjd med precisionen i min Anschütz
Publicerat Juni 25, 20205 yr Jag inbillar mej, utan att ha testat, att segmented quiet får för trist kulbana. Den måste vara rejält under subsonisk fart.. har inte orkat räkna om f/s till m/s.. Men vanliga subben går väl runt 320-ish.. skjuter ju drägligt ut till 70 meter eller något.. Sen börjar den expandera fortare enl videon något som jag uppskattar..
Publicerat Juni 25, 20205 yr 18 minutes ago Hipshot sa: Jag inbillar mej, utan att ha testat, att segmented quiet får för trist kulbana. Den måste vara rejält under subsonisk fart.. har inte orkat räkna om f/s till m/s.. Men vanliga subben går väl runt 320-ish.. skjuter ju drägligt ut till 70 meter eller något.. Sen börjar den expandera fortare enl videon något som jag uppskattar.. 710ft/s = 216 m/s riktigt låg fart, håller ca 3cm högt på 50m när bössan är inskjuten mitt i med CCI Standard!
Publicerat Juni 25, 20205 yr 8 hours ago Galne sa: 710ft/s = 216 m/s riktigt låg fart, håller ca 3cm högt på 50m när bössan är inskjuten mitt i med CCI Standard! Inte tillräckligt bra!
Publicerat Juni 29, 20205 yr Har någon testat norma eco power 22 med 1706 fps utgångshastighet som också är "segmented" fast i kopparmantlad zink? https://www.norma-ammunition.com/en-gb/products/dedicated-hunting/rimfire/norma-eco/norma-eco-power-22
Publicerat Juni 29, 20205 yr Författare Jag upplever att .22an tappar lite precision när kulorna blir snabba. Efter testet med vattenmelonen är jag rätt säker på att CCI's segmented i 320m/ sec är kapabel att fälla större vilt än vad som är lagligt med kalibern.
Publicerat Juni 29, 20205 yr Min bössor går absolut bäst med ammo som inte går snabbare än ljudet... monterar jag dämpare kliver jag över gränsen med cci standard och så sprider det lite mer. Stinger och andra snabba blir dock lite bättre med dämpare så det kritiska verkar vara när kulan retarderar genom ljudvallen.
Publicerat Juni 30, 20205 yr 15 hours ago Dansken sa: Jag upplever att .22an tappar lite precision när kulorna blir snabba. Efter testet med vattenmelonen är jag rätt säker på att CCI's segmented i 320m/ sec är kapabel att fälla större vilt än vad som är lagligt med kalibern. Jag håller med där till viss del.. men flisorna tappar kraft fort så jag skulle tänka två gånger innan du..hypotetiskt.. testar på något. Du borde rimligen kunna testa på div skabbräv i samhället eller liknande.. En skabbis bakom bogen tror jag fungerar riktigt bra men får du inte ett bud som medger hjärt/lungskott så skallen eller ej. Är det ngt kraftigare som står på menun så kör jag alltid Winchesters subbade hålspetsar. Skjuter bra och massor med restvikt som ställer till det.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.