Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Lättviktare

Featured Replies

Publicerat
  • Författare
22 minutes ago hs_merkel sa:

Knoppen var smart!

Ja, jag tyckte det själv också. Den är gjord av en 20mm stålkula, så den har faktiskt en rundad utsida, även om det inte syns på bilden. Just nu är den hårdlödd mot spaken. Jag har ryckt och slitit i den och den sitter kvar, men jag ska utsätta den för lite hårdare prov innan den är helt godkänd.

  • Svar 70
  • Visningar 11,8k
  • Created
  • Senaste svar

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Uppdatering sisådär 18 månader senare: Har över tid kommit fram till att den målade valnötskolven inte riktigt var vad jag ville ha vad gäller ergonomi. I princip alla skott tas sittandes eller l

  • Laddade upp ttsx och tog med mig. Hade vissa problem här, det ena var att batteriet i kronografen höll på att dö, så jag fick inga hastigheter på slutet. Sista skottet så vaknade den till och gjorde e

  • Handläggarnas kvarnar mal i sin egen takt, men nu är licenserna "klara" det skulle bara skrivas av något annat och sen kunde dom skickas. Blir det inga konstigheter så har jag kanske bössan i hand om

Posted Images

Publicerat

En ölöppnare kanske kunde passa? 😁

Publicerat

Vinner du många gram på att fräsa i slutstycket?

Tänker om det är värt att börja mecka i det alls, funderar om det blir lättare att det hugger fast i spåren.

Publicerat
  • Författare
56 minutes ago karelsk blandning sa:

Vinner du många gram på att fräsa i slutstycket?

Tänker om det är värt att börja mecka i det alls, funderar om det blir lättare att det hugger fast i spåren.

30 gram än så länge från ett original. Skär man spiralspåren i slutstycket så blir det ju lite till, men jag vet inte hur mycket än. Ska försöka sätta mig och göra lite matematik och se om det är värt det. Ytan är härdad, så det är en annan sak än att fräsa i den rostiga biten automatstål som jag provade på.

Publicerat
10 hours ago Patrik L sa:

"Ytan är härdad, så det är en annan sak än att fräsa i den rostiga biten automatstål som jag provade på."

Har du ingen solid belagd HM pinne fullradie?

Publicerat
  • Författare
2 hours ago Sako_Finnbear sa:

Har du ingen solid belagd HM pinne fullradie?

Jo det är det jag har kört med, problemet är uppspänningen av arbetsstycket. Provet körde jag enbart spänd i indexbordet, ska jag köra en härdad bit blir det mer kraft och då behöver det sitta i varje ände, annras blir det bara vibrationer och dåligt resultat och jag saknar dubb till bordet... Har en plan för en specialhållare för detta jobb, men behöver lägga lite tid på det.

/P

Publicerat
1 minute ago Patrik L sa:

Jo det är det jag har kört med, problemet är uppspänningen av arbetsstycket. Provet körde jag enbart spänd i indexbordet, ska jag köra en härdad bit blir det mer kraft och då behöver det sitta i varje ände, annras blir det bara vibrationer och dåligt resultat och jag saknar dubb till bordet... Har en plan för en specialhållare för detta jobb, men behöver lägga lite tid på det.

/P

Aha, okej!

Ja dubb är ju ett måste om man tänkt spänna så. Blir ju en del skärkrafter i härdat.

Publicerat
  • Författare

Nej, den där ring-knoppen funkade inte. Det var inte utformningen som var problemet, men snarare materialet. Fick aldrig lodet att fästa ordentligt, så den lossnade hela tiden. Tror att kulan kom från ett kullager från början, skithårt var i alla fall bara förnamnet när jag svarvade ur den. Gick tillbaka till ritbordet och funderade ett varv till. Blev en rak modell som är urborrad invändigt, kanske i smalaste laget, ska prova lite, eventuellt gör jag en ny med lite större diameter. Gjorde den här av mer vardagligt stål och då nöp lodet direkt.

IMG_20210514_221638.thumb.jpg.0e0734a94366f55fe618d19bfba434cc.jpg

Sen var det kolven också, håller på och funderar på det slutgiltiga valet där, men insåg att jag behövde prova konceptet lite mer. Frågan är ju om ni minns denna:

 

(Skrolla direkt till det sista inlägget, det är det intressanta...)

Vad jag aldrig nämnde då var att den hade en fulare kompis, i princip samma utförande men uttagen för ett Magpul AICS underbeslag. Så jag skruvade bort kolven från HS, filade ur pipkanalen på den fula ankungen, skruvade i systemet och underbeslaget samt ett 3-skotts Aics-magasin från Bergara, toppade med en uppsättning 25mm ringar från Talley och en Leupold Vari-x II 2-7x32 och la allt på vågen:

351469307_IMG_20210514_2215342.thumb.jpg.6caae530633e88199941d890f9c76d1e.jpg

Bild på hela härligheten kanske ni får efter att dagsljuset har anlänt igen ;)

/Patrik

 

  • 2 weeks later...
Publicerat
  • Författare

Fick hem lite färg idag. Är ju rostfritt och kolstål om vartannat så det blir nog lika bra att måla allt om man vill ha ett någorlunda jämnt resultat.

Tanken är att lämna kolfibern "naturell" och lacka all metall. Kolven får ett nytt färgjobb sen när jag har kommit i mål med den.

IMG_20210528_192608.thumb.jpg.eb0af5b1cbbac14527aa7fd96487003b.jpg

Är några år sedan jag höll i en riktig färgspruta så det kanske är lika bra att öva på något annat? Hmmm.... Får se om jag hittar något lämpligt...

/Patrik

  • 3 weeks later...
Publicerat

Woow- coolt, nu återstår lite skytteövningar. /C 

Publicerat
  • Författare
1 hour ago Christian N sa:

Woow- coolt, nu återstår lite skytteövningar. /C 

Oh yes! Laddstegar, förspänning av sleeve och annat kul ska testas.

  • 1 month later...
  • 1 year later...
Publicerat

Med tanke på att ringa vikt inte alltid går hand i hand med välskjutande vapen så tycker jag detta ser riktigt bra ut!

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.