Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Trafikverket: ”Viltolyckorna kostar 10 miljarder per år”

Featured Replies

Publicerat

 

618 örnar, 19 vargar, 18 848 rådjur, 9 949 älgar och 9 911 renar. Detta är några av de djur som rapporterats in som påkörda längs järnvägen under en åttaårsperiod. Trafikverket säger nu att viltolyckorna måste minska i landet.

– Vi måste få ned antalet, vi har absurt många i Sverige, säger Anders Sjölund som är nationell samordnare på Trafikverket.

Omkring 70 000-80 000 påkörda djur längs vägar och järnvägar rapporteras in varje år i Sverige, men det är inte hela sanningen. Mörkertalet ligger runt 15-25 procent högre tror Anders Sjölund på Trafikverket, som menar att detta inte är hållbart.

Trafikverkets beräkningar visar att viltolyckorna även kostar samhället mycket.

– De orsakar enorma kostnader, uppemot 9-10 miljarder per år. Av ekonomiska, ekologiska och trafiksäkerhetsmässiga skäl, ja alla skäl du vill, så måste vi få ned viltolyckorna, säger Sjölund.

Stängsel och passager kan hålla ner olyckor

Ett sätt att minska olyckorna är att försöka anpassa vår infrastruktur till naturens villkor, berättar Anders Sjölund. Till exempel med stängsel som styr djuren till ställen där de kan passera väg eller järnväg på ett säkrare sätt, eller med metoder som kan varna eller skrämma bort djur från farliga platser.

– Vi har fått lite medel från staten för detta och har i liten skala börjat testa nya metoder. Bland annat har det börjat testas passager för ren vid järnvägen uppe i norr.

 

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vasterbotten/trafikverket-viltolyckorna-kostar-10-miljarder-per-ar

 

Hur länge håller ett viltstängsel och vad skulle det kosta att hägna in samt att göra viltpassager utmed järnvägsspåren i Sverige? Hur många år skulle det ta innan man tjänat in kostnaden för stängsling?

Publicerat
  • Författare

Ren är för övrigt ett tamdjur så för dessa borde ägarna stå för kostnaderna.

Publicerat

I tråden om nya jakttiderna pratas om förvaltning av rådjursstammen. Har det egentligen någon betydelse då runt 50000 rådjur dödas av tåg och bilar per år?

Publicerat
2 hours ago Dahla sa:

Ren är för övrigt ett tamdjur så för dessa borde ägarna stå för kostnaderna.

För rätt många år sedan körde jag på en ren, blev en hel del skador på bilen. Tänkte att det ändå skulle ordna sig smidigt eftersom jag hade självriskeliminering vid djurkollision, men döm om min förvåning när det dimper ner en räkning från försäkringsbolaget på dubbla självrisker! Ringde såklart genast upp handläggaren som hävdade att renen inte var ett djur i detta fall, utan annans egendom som jag förstört och därav gällde dubbla självrisker... efter att ha "diskuterat" ärendet en stund insåg jag att det inte skulle lösa sig. Jag bad att få tala med ansvarig chef och denne ringde upp mig, tog inte lång tid innan vi var överens om det orimliga och jag kunde därefter kasta räkningarna i soporna.

 

Gällande storleken på våra viltstammar och då främst klövviltet så är det definitivt något som kommer att ligga oss jägare till last. Man kommer att lägga en stor del av ansvaret för viltolyckornas kostnader och lidande på oss och utmåla oss som självgoda egoister som tar oss orimliga friheter. Tyvärr kommer vi att få lida av detta rejält framöver.

Publicerat
2 hours ago PeterC sa:

Gällande storleken på våra viltstammar och då främst klövviltet så är det definitivt något som kommer att ligga oss jägare till last. Man kommer att lägga en stor del av ansvaret för viltolyckornas kostnader och lidande på oss och utmåla oss som självgoda egoister som tar oss orimliga friheter. Tyvärr kommer vi att få lida av detta rejält framöver.

När det gäller tex Vildsvinen så är dom ju på ett sätt våra bundsförvanter då dom gör jägarkåren till något helt oumbärligt till jaktmotståndarnas stora förtret.

Men samma jaktmotståndare kan även försöka komma använda det som slagträ mot oss om vi tillåter dom bli för många och ställer till för mycket problem.

Gäller att hålla tungan i rätt mun så att säga.

Publicerat
16 hours ago Järven sa:

När det gäller tex Vildsvinen så är dom ju på ett sätt våra bundsförvanter då dom gör jägarkåren till något helt oumbärligt till jaktmotståndarnas stora förtret.

Rätta mig om jag har fel, men är det inte "jägare" som är orsaken till vildsvinsproblemen här i landet?

Skjutkåta godsägare som inte såg till att ta hand om grisar som rymde ur deras hägn.

Publicerat
29 minutes ago Gubbepåstubbe sa:

Rätta mig om jag har fel, men är det inte "jägare" som är orsaken till vildsvinsproblemen här i landet?

Skjutkåta godsägare som inte såg till att ta hand om grisar som rymde ur deras hägn.

På ett vis så ligger väl till del grundproblemet i förrymda Vildsvin, men å andra sidan har dom ju funnits naturligt i Skandinavien innan Godsägarna ens var uppfunna så det går inte att bara skylla på det.

Det är ju bestämt att dom har hemmortsrätt här av den anledningen om jag inte minns helt fel.

Det vi kan konstatera är att utan oss jägare så skulle det bli Vildsvinskatastrof vad än Rewildingförespråkarna än påstår om att rovdjuren skulle kunna hålla dom i schack.

Vildsvinen är ett av våra bästa trumfkort.  :)

 

  • 2 weeks later...
Publicerat

Det körs alltså på 1,5 Örn i veckan. Det tyckte jag var en spännande statistik..🙃

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.