Publicerat Igår på 11:52 %d dy 17 minutes ago lsjonsson sa:Det skulle bli rörigt i regering och riksdag.😁C skulle behöva sitta med i regeringen också.Vi får väl se vad som händer. Tydligen har C dragit fram det stora suddegummit. Frågan är vilken linje de kommer att sudda ut.
Publicerat Igår på 12:05 %d dy Då V och MP står så långt ut i yttre atmosvären gällande logiskt tänkande så bör de inte ens vara med och leka när det blir allvar. Det har ju V redan bevisat under det gångna året med hur pass mycket Hamas kramare det finns. Vi kan inte lösa Gaza remsans problem ifrån lilla Sverige ändå. Men det är vad de vinner röster på! MP ja, det är bara att lägga ner allt och ta fram yxa och spade igen! drivmedelspriser på närmare 35 kr är nog lågt räknat!Istället ska man ge bidrag så vi har råd att betala skatt! S har tappat sin egen politik helt, jag har försökt lyssna in på vad man faktiskt vill göra FÖR SVERIGE men jag står fortfarande frågvis!? Någon som vet? Kvar har vi blåa sidan där jag räknar in C. C är ett borgligt parti. De har bara tappar fotfästet då Annie Lööf fick äta upp sin högra sko. De har knappt hittat en ny sko än men kanske är på väg. Ekonomiskpolitiskt står dessa för något helt annat väldigt mycket närmare Tidö sidan än S, V o MP. I min värld står dessa fyra så långt ifrån varandra så det är skrattretande att se dom komma fram till något utan att man kommer fram till något. Det är inte FÖR SVERIGES bästa i så fall utan bara att Tidö inte ska får bestämma. M, L, KD får tillsammans 111 mandat. Plussar vi på Cs i nuläget 25 mandat har vi 136. Med SDs 62 har de så fall 198 mandat för att driva en politik som är tydlig framför allt vad gäller den ekonomiska! Med 23 mandat över mitten! Det är tydligt att det blir mer gjort på denna sidan än den andra. OCH ja, jag är medveten om att många är sura över vapenfrågorna men med V och MP o sätet är det fan värre på ALLA plan!!!!
Publicerat Igår på 12:10 %d dy 17 minutes ago Islänningen sa:Vi får väl se vad som händer. Tydligen har C dragit fram det stora suddegummit. Frågan är vilken linje de kommer att sudda ut.Ja, vi får se var detta val slutar.👍
Publicerat Igår på 14:46 %d dy C säger ifrån mot M. Inget samarbete där.AftonbladetC stänger dörren till MC kommer inte att förhandla med med M. Det uppger partisekreteraren Hannes Hervieu för Ekot. – Ulf Kristerssons regeringsunderlag förlorade det här valet, säger han.
Publicerat Igår på 16:54 %d dy @Islänningen Skicka in bilden till Daniel Helldén så får vi se vad han säger.😁Det var tur att man tankade igår när man var på väg hem från skogen. På det sättet sparade jag 75öre/liter. 😁
Publicerat 12 timmar sedan %d hr 21 hours ago tobe sa:Bra sammanfattning... V har väl gått ut och knackat dörr i utanförskaps områden och skanderat rösta på oss annars kommer ni få flytta ur landet och era bidrag blir indragna....Det är nog ungefär så som både S och V gjort. Det var en rätt tydlig förflyttning från Övriga partier (troligen Nyans) till S och V i vissa utanförskaps-valkretsar. Det är ju ett enkelt val för den som gynnas, eftersom Nyans inte får någon makt på riksdagsnivå.
Publicerat 10 timmar sedan %d hr Detta är en populär post. Det läskiga är att Vänsterns skandaler med terrorist krameriet har ökat deras poppuläritet.Det säger rätt mycket om vilka åsikter som ökar i vårat land.
Publicerat 7 timmar sedan %d hr 2 hours ago, Droggot said:Det läskiga är att Vänsterns skandaler med terrorist krameriet har ökat deras poppuläritet.Det säger rätt mycket om vilka åsikter som ökar i vårat land.De åsikterna har länge varit poppis inom vänsterkretsar. För några dagar sen bara pratade jag med en (som jag sen förstod var vänsterpartist eller liknande) sa att "ja eller så kan man kalla dem frihetskämpar". Dvs vi pratade om terrorister som V har skickat brev till. Mer specifikt en av dem, som jag även nämnde: Ahmad al-Moghrabi ledare för al-Aqsamartyrernas brigader . Planerat flera självmordsattentat, med ett gäng civila mördade, inkl barn. Han skickade 17-årig flicka som självmordsbombare mot ett varuhus, två mördade. Avtjänar 18 livstidsstraff i fängelse.Såna "frihetskämpar".Nu har de även fått fler och fler potentiella röster från grupper som stöttar allt som motsätter sig judar. Kanske låter krasst, men det är sant. Ibland känner jag för mycket folk, särskilt online, och över världen... jag minns exakt vad en hel del av dessa personer sa helt ärligt när oskyldiga blev mördade den 7/10. Det var ren glädje. Kritisera vad man vill och säga vad man vill om dessa krig och konflikter, men det finns en stark religiös faktor här.Jag undrar hur media tänker dock. Varför tar de för givet att C,S,V kan bilda regering tilsammans som om de tillhör ett och samma "röda" block? Dels undrar jag när fasen C blev ett rött parti..men ännu mer undrar jag hur V (som gick till val på att inte bilda regering med S,C osv utan att få ministerposter) och C,S (som gått till val på att inte bilda regering med V) ska få till detta? Kanske sviker de sina väljare och gör det ändå förstås, men hur kan media räkna det som "självklart" på detta vis?
Publicerat 6 timmar sedan %d hr Tror att S kallt räknar med att V inte vill ha ett nyval. Dvs när Magdalena efter 3 månader säger att ok. Antingen släpper ni i V fram S+MP+C eller så blir det nyval, då kommer Noshi att lägga sig (mot vissa dyra löften , som dessutom C måste kunna acceptera).
Publicerat 6 timmar sedan %d hr 3 hours ago Droggot sa:Det läskiga är att Vänsterns skandaler med terrorist krameriet har ökat deras poppuläritet.Det säger rätt mycket om vilka åsikter som ökar i vårat land....och problemet med antisemitismen också inom partiet.
Publicerat 6 timmar sedan %d hr 25 minutes ago, detstorabla said:Tror att S kallt räknar med att V inte vill ha ett nyval. Dvs när Magdalena efter 3 månader säger att ok. Antingen släpper ni i V fram S+MP+C eller så blir det nyval, då kommer Noshi att lägga sig (mot vissa dyra löften , som dessutom C måste kunna acceptera).Jo, går V mot sina väljare och vad de sa på sin partikongress, så kan ju regeringen bli så... Det jag mest funtar på är att allt detta ses som en självklarhet av diverse mediahus.
Publicerat 4 timmar sedan %d hr 1 hour ago sexfemåtta sa:Jo, går V mot sina väljare och vad de sa på sin partikongress, så kan ju regeringen bli så... Det jag mest funtar på är att allt detta ses som en självklarhet av diverse mediahus.Jo , men det är rätt logiskt. Med tanke på trenden som var på tidösidan så finns inget som säger att V vinner "igen". Både V och S behöver ju inte förlora så många röster för att det ska svänga. Det vet både partierna och media så jag tror att ett nyval inte kommer att få ske. Jag hoppas jag har fel men jag tror att V i slutändan kommer att släppa fram en regering utan V.
Publicerat 4 timmar sedan %d hr 8 hours ago MagnusN sa:Det är nog ungefär så som både S och V gjort. Det var en rätt tydlig förflyttning från Övriga partier (troligen Nyans) till S och V i vissa utanförskaps-valkretsar. Det är ju ett enkelt val för den som gynnas, eftersom Nyans inte får någon makt på riksdagsnivå.V har sett till att göra upp med några tongivande imamer och så försvann nyans snabbt och lätt. Undrar vad det där kollektivet blivit lovade? 2 hours ago detstorabla sa:Tror att S kallt räknar med att V inte vill ha ett nyval. Dvs när Magdalena efter 3 månader säger att ok. Antingen släpper ni i V fram S+MP+C eller så blir det nyval, då kommer Noshi att lägga sig (mot vissa dyra löften , som dessutom C måste kunna acceptera).Fattar inte hur det ska gå till..Men förmodligen så tänker S att det blir 4 skitår där de får svårt att uträtta ngt vettigt men de får i alla fall behålla utnämningsmakten..Diskuterade förövrigt frågan judar/palestiner i natt på jobbet.. en kollega som jag alla dagar i veckan skulle säga vara klok och förnuftig hade ngt slags syntax error. Han var hårt emot att IDF plockade väck terrorister i Gaza beroende på kostnader för civila.. men han kunde inte ens antydningsvis uppge hur de skulle gjort i stället.Ska bli kul att se hur det går för C.. om de sväljer islamistiska terrorister i Rosenbad samt socialistisk politik.. hur påverkar det deras väljare? De framställer sig som ett borgligt parti..
Publicerat 1 timme sedan %d hr 2 hours ago Hipshot sa:V har sett till att göra upp med några tongivande imamer och så försvann nyans snabbt och lätt. Undrar vad det där kollektivet blivit lovade?Det största skälet till Nyans kollaps tror jag är att Mikael Yüksel (?) omedelbart efter valet 2022 kungjorde att lägre stående raser inte skulle ha inflytande i Grå Vargarnas svenska abteilung. Så det blev en stor mängd väljare med ursprung på Afrikas Horn som blev både besvikna och berättigat förolämpade. Kramgo kille det där.Konsekvensen av detta ser vi i siffrorna för Vänsterpartiet Antisemiternas valresultat.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.