Publicerat %s vid %s %d dy Detta är en populär post. Haft några fina dagar i skogen & igår lämnade vi marken. Blir styckning på onsdag och torsdag går helikoptern till mitt andra område och en veckas jakt där.Sen fortsätter vi fram till 11 okt som är sista dag för oss här uppe ovanför odlingsgränsen i kiruna.
Publicerat %s vid %s %d dy 1 hour ago stefan sa:Haft några fina dagar i skogen & igår lämnade vi marken. Blir styckning på onsdag och torsdag går helikoptern till mitt andra område och en veckas jakt där.Sen fortsätter vi fram till 11 okt som är sista dag för oss här uppe ovanför odlingsgränsen i kiruna.Mellan tummen o pekfingret om du inte vill avslöja exakt.Var jagar du någonstans? Kompisen som har bott i Kiruna är här uppe med Yngve Bergqvist, hans sambo o en till från Kalix på ripjakt, Du ser var muspekaren är. Dom bor i en stuga där.Länk med foton därifrån.
Publicerat %s vid %s %d dy 10 hours ago lsjonsson sa:Mellan tummen o pekfingret om du inte vill avslöja exakt.Var jagar du någonstans? Kompisen som har bott i Kiruna är här uppe med Yngve Bergqvist, hans sambo o en till från Kalix på ripjakt, Du ser var muspekaren är. Dom bor i en stuga där.Länk med foton därifrån.Enklast är väl att säga mellan kiruna-soppero,är med i 2 olika gäng.
Publicerat %s vid %s %d dy 9 minutes ago stefan sa:Enklast är väl att säga mellan kiruna-soppero,är med i 2 olika gäng.Ok! Då vet jag.
Publicerat 15 timmar sedan %d hr Våran jaktledares fjälla med en av deras jämthundar var på en roadtripp med jakt i sikte ner till Västerbotten och fick chansen att skjuta en ritkigt fin tjur på ståndksall för sin hund.😊Det är hennes andra oxe av modell större som hon har skjutit. Förra var en 17-taggare och den sköt hon i Kukkola, Haparanda.😊
Publicerat 51 minuter sedan %d min 8 hours ago Ryberget sa:Jäklar vilken fin oxe!Jepp.👍En riktig häradsbetäckare.😁
Publicerat 34 minuter sedan %d min 13 minutes ago lsjonsson sa:Jepp.👍En riktig häradsbetäckare.😁Finns inga häradsbetäckare bland älgarna.Folk borde läsa på och sluta med sina egna spekulationer om TJURAR som betäcker mängder med kor för det finns inte bland älgarna.Sen är en oxe ett kastrerat djur och dem betäcker definitivt inga kossor. Vet att folk säger älgoxar men det är ett väldigt fel uttryck.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.