Publicerat Februari 23, 201016 yr du kammar noll! lika bra å vänta till onsdag då jag får följa med som turgubbe=) Ja det verkar som du hade rätt. Men D hade fått en älg i snaran, men såklart inte fastnat!
Publicerat Februari 23, 201016 yr För lite snö då eller? (dvs mjuk snö) =) 80 cm. "puddersnø" og minus 25
Publicerat Februari 24, 201016 yr ja nu har wande tagit en räv i fotsnara...en tik bilder får komma senare. enda rävspåret som hittades igår mitt i skogen "enkel spår" så förhoppninarna var väl inte stora, men där satt den idag iaf. .mvh jonas
Publicerat Februari 27, 201016 yr plockade upp snarorna idag...lovade så mycket snö i helgen. räven hade varit i farten i natt men väldigt sparsamt och inte fram på åteln,däremot lyfte ett 30 tal korpar i ett myller likte en flugsvärm runt surströmmingsburk=) hoppas på nya fräsha spår framåt veckan
Publicerat Mars 5, 201016 yr Hej. Har haft lite problem med "vändare" i vinter. Jag har nog fuskat lite med granrisgnuggningen direkt före utläggning, då snarorna förvarats under lång tid utan hantering. Rävarna har då vänt, alt tagit en omväg, på nå´t enda tramp runt snaran, men inte visat tecken på att bli rädda. Detta tolkar jag som att det inte är människovittring dom noterat, utan mera att det luktat lite skumt i trampet, plexiplast eller nå´t....... Hursom helst, att gnugga ordentligt med granris före utläggningen och att lägga några små grankvistar så nära trampplattan som möjligt har visat sej vara det som behövdes, nu har dom åkt dit tämligen mangrant.
Publicerat Mars 5, 201016 yr så har jag och norrjägarn vart ute och lagt 9 snaror ,,,känns väldigt säkert för morgon dagen men man vet ju aldrig=)
Publicerat Mars 7, 201016 yr dåligt spring i benen på rävarna,,inte ett spår man med säkerhet kan säga är nytt sen snarorna lades ut, tur att grabbarna i vakkojan gjorde sitt och knep 1 räv lör morgon och en nu i morse...
Publicerat Mars 13, 201016 yr Ser faktisk ut som om noen prøver å få fotsnaring av rev lovlig i Norge også Det er virkelig på tide. Norges jeger og fiskeforbund satser stort på å beskatte revestammen i Norge for å øke populasjonen av annet (jaktbart) småvilt. Da er det vel på sin plass å bruke det mest effektive og humane fangstredskapet som er? Har i alle fall sendt det jeg har om stoff ang. fotsnaring til min lokale foening, så får de ta det videre. Håper produsenter av Åbergs snara og Lulesnaran kan glede seg over forsendelser vestover i framtiden. Til andre nordmenn som er innom dette forumet: Ta kontakt med det lokale JFF, og be dem legge inn forslag om legalisering av fotsnare i Norge.
Publicerat Januari 5, 201115 yr Tänkte sparka igång den här tråden igen. Finns garanterat flera som pysslar med detta på forumet skulle vara roligt och höra om det lyckats för någon?
Publicerat Januari 5, 201115 yr allt eftersom det kommer nya spår så försvinner en liten röd djävul från skogen
Publicerat November 8, 201213 yr Omstart av denna tråd kanske? Har då lagt ut 4 st idag, första för säsongen Ska bli intressant att se hur ringrostig man har blivit sen sist
Publicerat November 9, 201213 yr Ingenting i morse,men dom har börjat röra sig efter snöfallet iaf, så imorron kanske det är napp
Publicerat December 9, 201213 yr Idag så la vi ut 5 snaror, Äntligen är det hyffsat bra snö för det! Längtar redan till imorgon då jag får kolla dom! Mvh
Publicerat Januari 5, 201313 yr La ut två snaror igår och en räv hade kommit och vänt två steg från men la ut tre till idag Detta är första snarorna jag lägger ut nu Hur går de för er andra?
Publicerat Februari 2, 20197 yr Nån här som har koll på vars det går att få tag i rör som snaran är gjord av eller likvärdiga?
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.