Publicerat December 9, 20169 yr 36 minutes ago lsjonsson sa: Kan jag väl göra! Då bokar vi en vårsväng framöver!
Publicerat December 10, 20169 yr 6 hours ago alexb sa: Då bokar vi en vårsväng framöver! Under förutsättning att jag inte är omopererad i v fot o sedan beror det på hur mycket snö det är kvar på vårkanten för jag behärskar inte några större snödjup om man ska plumsa fram. Fotleden har inte läkts.
Publicerat December 10, 20169 yr 15 hours ago alexb sa: Då bokar vi en vårsväng framöver! Jo, jag kom att tänka på att det har varit ingen el. väldigt lite med bäver i bäcken dom senaste åren. Dom har ju hållit till nere i älven dom senaste åren. Det är svårare för mig att ta mig ner till älven där bävrarna håller till. Sedan får vi inte skjuta bäver i älven bland husen för risken med rickoshett.
Publicerat December 10, 20169 yr 1 hour ago lsjonsson sa: Jo, jag kom att tänka på att det har varit ingen el. väldigt lite med bäver i bäcken dom senaste åren. Dom har ju hållit till nere i älven dom senaste åren. Det är svårare för mig att ta mig ner till älven där bävrarna håller till. Sedan får vi inte skjuta bäver i älven bland husen för risken med rickoshett. Alla kommer ihåg en fegis
Publicerat December 10, 20169 yr 47 minutes ago strävhår sa: Alla kommer ihåg en fegis Vad menar du med det? Inte fan vill vi hamna i häktet om en kula skulle fara snett. Det skulle gå fint med dom bäverfällorna som dom anv. i USA o Kanada där dom har bäver men jag ids då inte gå någon kurs för att lära mig att jaga med fällor.
Publicerat Februari 28, 20179 yr Detta är en populär post. Årets första. 17 kg. Hade gett upp och gjort patron ur. Stod och fällde ihop skjutstödet när den kom ut från hyddan och simmade förbi mig på tre meters håll... Lät den passera och fumlade tag i en patron i fickan och laddade. Satte mig och använde tripoden som monopod. Bävern simmade nerströms. Efter några minuter kom den tillbaka.
Publicerat Februari 28, 20179 yr Ge dig nu för 17! Här har vi gått om is o >50 cm snö ännu så ingen bäverjakt att tänka på. Grattis iaf!
Publicerat Mars 24, 20179 yr Älgjakten är helt klart det som engagerar mest jägare. Men förvånansvärt många hemikring jagar även bäver på vårkanten numer. Folk man knappt kunde tänka sig berättar att dom far ut å kollar efter bäver...
Publicerat April 2, 20179 yr Det är väl typ ca 1 m is o minst lika mycket snö så kanske framåt 1 veckan i maj om man har tur.
Publicerat April 2, 20179 yr Gick åt h.......e. Kom upp 5 m från hyddan sniffade och försvann... Nya tag på onsdag order från markägarn att plocka bort dessa...sa att jag kunde försöka 2 km å med två eller tre hyddor! Vet att två håller bäver tredje tror jag försvann för två år sedan med översvämningen som var här.....
Publicerat April 9, 20179 yr Detta är en populär post. Var ut en sväng, kom och gled upp 2 st på 7-8m men dom var så jäkla små, jag brukar försöka att ta nån lite mindre men dom var så pyttesmå och det gick liksom lite för enkelt så dom fick simma vidare. Lite taskig film men fick se en bäverfight, dom reste upp sig i vattnet och vevade på varann i bästa catfightstil. IMG_0709.MOV
Publicerat April 11, 20179 yr Jag fick chansen igår på en relativt stor hane. Kom upp på isen vid kanten av hyddan o för blev han kvar.
Publicerat April 19, 20179 yr Bjur (här tycker jag själv att jag är hysteriskt vitsig...) på en bild av kompisens bäverbom. Bilden är från en film och togs fram i kameran för att bekräfta bommen, därav kvaliten. Funderar på att att förstora den och ge honom den i julklapp. Varje år. Länge. Vi var helt överens om att hålla högt på kort håll och drillingen har några cm mellan objektiv och kulpipa. Men inte så här många. Hehe. Skämt åsido, skönt att kunna konstatera blankbom.
Publicerat April 19, 20179 yr 30 minutes ago strävhår sa: Bäver skjuter man på land. ....och det går lika bra i vattnet om man har en bäverhuggkrok o bäcken inte är för bred.
Publicerat April 20, 20179 yr Detta är en populär post. 18 hours ago lsjonsson sa: ....och det går lika bra i vattnet om man har en bäverhuggkrok o bäcken inte är för bred. Hur blir träffområdet på bävern större av att man har en huggkrok?
Publicerat April 20, 20179 yr 26 minutes ago JPA sa: Hur blir träffområdet på bävern större av att man har en huggkrok? Eller vänd på de... Bli skallen större för att den sitter på land? Det är ju endast i skallen jag skjuter om den är i vattnet! Men når jag inte bävern med mitt metspö, som är 6m långt å försett med rejäl trekrok, så skjuter jag INTE i vattnet! Enkelt!
Publicerat April 20, 20179 yr 2 minutes ago HuggyBear sa: Eller vänd på de... Bli skallen större för att den sitter på land? Det är ju endast i skallen jag skjuter om den är i vattnet! Men når jag inte bävern med mitt metspö, som är 6m långt å försett med rejäl trekrok, så skjuter jag INTE i vattnet! Enkelt! Svaret är en apportör
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.