Publicerat Maj 30, 201115 yr http://www.jagareforbundet.se/annonser/default.asp?act=details&aid=30059 Vad säger det här er?
Publicerat Maj 31, 201115 yr jag personligen tycker det sert riktigt bra ut. bara att ringa o höra om de finns nån kvar
Publicerat Maj 31, 201115 yr http://www.jagareforbundet.se/annonser/default.asp?act=details&aid=30059 Vad säger det här er? Har ingen koll på karelare men tiken är utställd men inte provad på jaktprov. Tikens mamma och mormor har endast utställningschampionat i finland. Jaktprov? Kolla upp tikens jaktförmåga, inte bara från ägaren:) Han kan ju använda en välmeriterad hanne för att kompensera mot en dålig tik? Känner igen namnet på uppfödaren. Undra om inte han har haft riktigt bra finnspetsar tidigare. Ring och kolla om det är en karelare du vill ha. Lycka till!
Publicerat Maj 31, 201115 yr Han som har finnar med samma namn är nog inte samma person han har fortfarande bra finnar, har nollkoll på karelare så kan inte säga något om dessa Edit: kollade och det är tydligen samma person som jag känner visste inte att han hade karelare Men då tror jag denna tik är bra annars skulle han knappast para den.
Publicerat Maj 31, 201115 yr Han som har finnar med samma namn är nog inte samma person han har fortfarande bra finnar, har nollkoll på karelare så kan inte säga något om dessa Edit: kollade och det är tydligen samma person som jag känner visste inte att han hade karelare Men då tror jag denna tik är bra annars skulle han knappast para den. Ja, de finns väl inte så många anders morin i norrbotten:)
Publicerat Maj 31, 201115 yr Ja, de finns väl inte så många anders morin i norrbotten:) Nä men känner en och hade inte en susning att han hade karelare därför trodde jag det fanns två Vi har samma mor på våra äldre finnar och samma namn på dem yngre så visst kan det slumpa sig lite ibland
Publicerat Maj 31, 201115 yr Kolla med karelarklubbens avelsråd vad de säger, sitter inte så till att jag kan kolla finska sidorna, men vi har väl gott om folk från landet i öster som både vet och kan språket, karelare har de bra i finland men som vanligt är inte allt som glimmar guld. hundens linjer kan jag inte svara på och omeriterad tik? jagar den bra så!
Publicerat Maj 31, 201115 yr Ja, de finns väl inte så många anders morin i norrbotten:) Han är Kalixbo t o m och jag tror jag vet vem det är, men jag känner honom inte.
Publicerat Juni 1, 201115 yr Jag pratade med honom i höstas på nå rävjakter. Han berättade då om köpet av karelar hanen. Lustig historia. tydligen har han en tik nu åxå? Nå enligt honom så är hanen bra och det trodde han inte han skulle tycka då han egentligen ville ha en gråtuss. Denna fick han köpa från norge tror jag det var som vuxen. Ska sägas att jag antar att det är den hanen han berättade om, jag vet ju inte säkert. Han har även en finnstövare till räv och om jag inte minns fel så köpte han en Amerikansk foxhoundvalp i vintras.
Publicerat Juni 1, 201115 yr Är han bror till Stefan Morin, lärare på Kalix Naturbruksgymnasium månne?
Publicerat Juni 1, 201115 yr Är han bror till Stefan Morin, lärare på Kalix Naturbruksgymnasium månne? Vet ej, men det kan han vara, men å andra sidan finns det flera Morin här i Kalix.
Publicerat Juni 1, 201115 yr Vet inte om allt "utbenande" av Morin släkten i Norrland hjälper trådskaparen så mycket???
Publicerat Juni 1, 201115 yr Här hittar du en del info. Min länk Vad jag kan se så verkar hanen va från jaktstarka linjer. Men är ju inte nån ras jag har koll på. Men ta ett snack med avelsrådet så får du säkert bättre koll.
Publicerat Juni 1, 201115 yr Fruns ex hette också Morin i efternamn och lämnade honom när hon träffade mig.
Publicerat Juni 3, 201115 yr Författare Hej bara vad svar det var här. Ska ta å ringa han och snacka lite hund. Vill ha en Karelare eller jämte. Men Karelare tar ganska lång tid på sig att mogna har jag hört. Nån som säger emot?
Publicerat Juni 3, 201115 yr Ska man se krasst på det så är allt annat än jämte eller gråhund att göra det svårare för sig att få en bra älghund, men alla kan inte välja den enkla vägen det blir så tråkigt
Publicerat Juni 3, 201115 yr Författare Gråhund vill jag inte ha. Blir jämte eller en karelare. Känner du till nåra jämtkullar?
Publicerat Juni 4, 201115 yr Gråhund vill jag inte ha. Blir jämte eller en karelare. Känner du till nåra jämtkullar? Nix är ju en finnspets-kille Skrev bara i tråden då jag efter viss förvirring ändå känner han som har kullen du undrade över.
Publicerat Juni 4, 201115 yr Kolla om ingvar fors eller lars-gunnar fors har nån kull på G. För du bor väl i norrbotten?
Publicerat Juni 4, 201115 yr Författare Såg faktiskt en annons från Ingvar Fors. Brukar han ha bra hundar? Vet inte om det blir hund nu men fick ett sånt sjukt il efter en hund. Hade velat att lillhunden ska gå vidare innan. Fast en valp kanske hjälper henne på vägen
Publicerat Juni 4, 201115 yr Såg faktiskt en annons från Ingvar Fors. Brukar han ha bra hundar? Vet inte om det blir hund nu men fick ett sånt sjukt il efter en hund. Hade velat att lillhunden ska gå vidare innan. Fast en valp kanske hjälper henne på vägen Du kan ju höra med Jämta hon som var modde el. är det fortfarande. Hon har ju fina hundar med bra rovdjursskärpa också. http://www.abackenskennel.co.cc/
Publicerat Juni 4, 201115 yr Verkar inte ha några valpar nu. Nej, det är det inte men hon har ett brett kontaktnät. Det var så närmast jag tänkte.
Publicerat Juni 4, 201115 yr Såg faktiskt en annons från Ingvar Fors. Brukar han ha bra hundar? Vet inte om det blir hund nu men fick ett sånt sjukt il efter en hund. Hade velat att lillhunden ska gå vidare innan. Fast en valp kanske hjälper henne på vägen vet faktiskt inte hur hans hundar är men jag skulle tippa att han har bra hundar. han föder upp både jämte å karelare Lars-gunnar fors tror jag har riktigt vassa hundar då han guidar mkt i finland. finns nån i norrbotten som heter peter wittiko (eller hur det stavas) har för mig han har en bra tik och han bruka förmedla hundar från finland. iaf färdiga hundar har jag sett.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.