Publicerat Juli 30, 201213 yr Mvh Det låter som det kommer lukta sur fisk hos er Jag har precis varit ute vid hönshuset och expiderat en ung skabbräv som förirrat sig in i fällan som jag gillrade förrgår när jag såg honom första gången. Hoppas inte hans kamrater från grytet har hittat samma parasiter, det hade varit trevligt med några fullpälsade gynnare till vintern.. Hehe lukta kommer de göra då min åtel ligger bakom garaget Sitter i garaget på vinden i en inredd vakkoja Men de är de värt Härligt att du tar bort skabbrävar i vintras sköt jag en skabb också Mvh
Publicerat Juli 30, 201213 yr Två plastpåsar runt tre st vildsvinsmagar är ner grävda meed en staket stolpe ovan på så det är bara slå till den om några månader eller hur lång tid?? Blir t o släppa valpen där kommer inte skjuta räv som han inte driver på första året!
Publicerat Juli 30, 201213 yr Du kan ju göra fisken lite mer attraktiv genom att kapa upp den i bitar och lägga dem i en hink vatten med lock i några dagar (sura till den ) Då kanske den drar in lite med lukten Själv så får jag mest vitfågel på åteln när jag lägger dit fisk men det beror väl på att jag bor på en ö Bara ladda med stålhagel och panga ner lite vitfågel så har du ännu mera åtelmaterial.
Publicerat Juli 31, 201213 yr Bara ladda med stålhagel och panga ner lite vitfågel så har du ännu mera åtelmaterial. Jodå det gör jag men de hamnar i rävfällan för den går bra på fågel
Publicerat Juli 31, 201213 yr Inatt invigdes jaktlagets nya jaktstuga som vi knackat på i Sommar Där finns en åtel och den är besökt , men jag hade bara luftpangen med för att fördriva tiden lite. Jag fick ett infall vid 21:00 och tog med båda de yngsta kottarna och bäddade ner dem på britsarna och sedan startade det Flickan var lite mörkrädd och tyckte det var otrevligt med eld i kaminen och levande ljus i lyktan och när jag förklarat att det inte fanns någon el och hon hade skällt klart om det så frågade jag minstingen om han också tyckte det var jobbigt med eld och mörker , men han hade redan somnat efter en liten stunds knotande så somnade flickan också och då började det regna,, ordentligt!! Plåttaket skallrade och det började åska så britsarna vibrerade, hela kojan blev ljus som på dagen ,, ungarna sov jag låg vaken och lyssnade på spektaklet genom tunna väggar och stortrivdes ,mäktigt! Morgonen har spenderats med korvgrillning och nykokt kaffe Kvalitet!!!!
Publicerat Juli 31, 201213 yr Inatt invigdes jaktlagets nya jaktstuga som vi knackat på i Sommar Där finns en åtel och den är besökt , men jag hade bara luftpangen med för att fördriva tiden lite. Jag fick ett infall vid 21:00 och tog med båda de yngsta kottarna och bäddade ner dem på britsarna och sedan startade det Flickan var lite mörkrädd och tyckte det var otrevligt med eld i kaminen och levande ljus i lyktan och när jag förklarat att det inte fanns någon el och hon hade skällt klart om det så frågade jag minstingen om han också tyckte det var jobbigt med eld och mörker , men han hade redan somnat efter en liten stunds knotande så somnade flickan också och då började det regna,, ordentligt!! Plåttaket skallrade och det började åska så britsarna vibrerade, hela kojan blev ljus som på dagen ,, ungarna sov jag låg vaken och lyssnade på spektaklet genom tunna väggar och stortrivdes ,mäktigt! Morgonen har spenderats med korvgrillning och nykokt kaffe Kvalitet!!!! Fyfan så härligt de lät!
Publicerat Juli 31, 201213 yr slängde ut en hink fisk igår på åteln och hackade två gäddor i bitar och fyllde vatten över dom nu står hinken i solljuset så de lär ju lukta då jag ska slänga ut de någon dag Mvh
Publicerat Juli 31, 201213 yr Fyfan så härligt de lät! Det var det!! Men jag har letat upp en luftmadrass till nästa gång för det kändes som plyfa britsen satt kvar på ryggen när jag reste mig imorse
Publicerat Juli 31, 201213 yr Var just och kastade ut fisken, fy fan va det luktar dåligt! Fingrarna luktar fortfarande Hade lite flyt idag och drog upp en gädda på över 1 meter, min 4kg våg bottnade och jag vet fan inte vart min digitala våg har tagit vägen sedan flytten. Gissar på 5-6kg iaf! Skall bli kul att se imorgon om det varit någonting där.
Publicerat Augusti 1, 201213 yr Jag gjorde premiären för jaktåret i går, Sköt sönder en härsken surströmingsburk. Klyktes i en kvart. Efter någon timme kom en årsunge som jag med hjälp av mus pip kunde locka till mig på skjutavstånd(för mig inte så långt 60 m). Kul att få en bra start!
Publicerat Augusti 1, 201213 yr Grattis till räven Ska testa tipset med surströmmingen i helgen =) Jag gjorde premiären för jaktåret i går, Sköt sönder en härsken surströmingsburk. Klyktes i en kvart. Efter någon timme kom en årsunge som jag med hjälp av mus pip kunde locka till mig på skjutavstånd(för mig inte så långt 60 m). Kul att få en bra start!
Publicerat Augusti 2, 201213 yr Var just och kastade ut fisken, fy fan va det luktar dåligt! Fingrarna luktar fortfarande Hade lite flyt idag och drog upp en gädda på över 1 meter, min 4kg våg bottnade och jag vet fan inte vart min digitala våg har tagit vägen sedan flytten. Gissar på 5-6kg iaf! Skall bli kul att se imorgon om det varit någonting där. Grattis till gäddan! De börjar väl bli lite träiga i smaken i den storleken så den passar nog bäst på åteln!
Publicerat Augusti 2, 201213 yr Fick också en riktigt bra premiär Fick skjuta en räv första kvällen Mvh
Publicerat Augusti 2, 201213 yr Måste göra om mina planer på åteln, kastade bara ut allting i ängskanten, var renast förutom typ halva gäddan Satt och lockade igår, så kommer någon tomte med röda kläder i skogen 20-30m ifrån åtel, då var den locken förstörd...
Publicerat November 6, 201213 yr Ikväll så satt det en räv i fällan hemma Den första av modellen vuxen och helt kurant (till och med ganska stor) Innan så är det endast Ungräv , Grävling och skabbisar och en större mängd katter som blivit lurade men denna klarade inte av frestelsen av 4 tupphuvud från slakten så jag vill återigen framhålla Höns som favoriten av beten :thumbsup:
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.