Publicerat November 10, 201114 yr För ett halvår sedan så gjorde jag detta fyndet i svärfars vedstapel. Den skall komma från en alm som stått på tomten. Det ser ju ärligt talat lite för intressant ut för att eldas upp. Uppsågad, slipad, och linoljad och oljepolerad (egen påhittad metod) ser det ut såhär. Jag har lite stabbat köpeträ och lite ostabbat köpeträ men det är något speciellt med att ha räddat biten och så att säga ge till baka trät.
Publicerat November 10, 201114 yr Författare Almen är skuren i två riktningar. Som spacer blir det en sprucken valnötsfanér som jag fick hos samma trähandlare som jag fick den spruckna valnötsbrädan av. Det blir pluggar av valnöt.
Publicerat November 10, 201114 yr Jäklar vad fina bitar! Ser ut som det som kallas "runnen". Nästan så att du skulle skickat det för stabbning! //Niclas
Publicerat November 10, 201114 yr Författare Om någon har info om stab i landet får ni gärna kontakta mig via PM. Annars kanske det blir hemmastab eller upphettad linolja. Här kommer en liten bildserie om hur jag gör pluggar. Spjälka till en stav men ungefärliga mått. Vässa en ände. Tryck/skruva/knacka den i hålet den skal sitta i. Trimma med en tunn vass kniv. Ta hellre för lite än för mycket. Tryck tälj, tryck tälj. Klar. Som en extra säkerhet funderar jag på att köra med en mässingsmachet. Ska bara kolla att jag har vad som krävs i borrväg.
Publicerat November 10, 201114 yr Oj så kul att igen få följa ditt projekt,tyckte du hade ett Enzo blad på gång där. Träbitarna var ju riktigt rara.
Publicerat November 10, 201114 yr Författare Det blir två knivar. En Enzo fiskare i AUS-8 till svärfar och en Kort hunter i AEB-L till svågern.
Publicerat November 15, 201114 yr Författare Jag har bestämt mig för att inte stabba. Nu kommer planingen av bitarna. Jag gör en grovsågning då det spar tid. Men inte för tight då det blir lite rundning i kanterna. Jag har en mdf bit som är ungefär som ett slippapper. Sen kör jag 20 drag i längst riktningen, 20 på tvären och 20 i cirkel. Sen vänder jag biten så att fingertrycket inte blir enahanda. Ett par skalor är 80% klara på ca en timme.
Publicerat November 15, 201114 yr Mdfbit som är som slippapper? Det är alltså en belagd skiva om jag förstår det rätt? Eller har du limmat på ett papper?
Publicerat November 16, 201114 yr Författare Här håller jag bara fast pappret med den andra handen. Det är viktigt att ha papper av hög kvalitet, gärna med textilbas om man inte ska montera den. Fördelen med mdf-skivan är dels att man kan sätta sig ut samt att man får bra känsla för när biten släpper så man inte börjar runda hörnorna. När jag kör finlir, typ lägger det sista på en sekundäregg med 600/1200 papper så limmar jag med spraylim.
Publicerat November 17, 201114 yr Verkar som om någon kanske ska ta och önska sig en tallrikslip av tomten...
Publicerat November 17, 201114 yr Författare Fast det är ju inte fy skam att sätta sig i källartrappen och lyssna på en talbok och slipa ett par timmar heller. För mig är det nog resan som är målet ibland.
Publicerat November 18, 201114 yr Författare En ganska enkel lösning för att få rak anslutning mot bladet.
Publicerat November 18, 201114 yr Fast det är ju inte fy skam att sätta sig i källartrappen och lyssna på en talbok och slipa ett par timmar heller. För mig är det nog resan som är målet ibland. Du har absolut rätt inställning, då snackar man om hobby verksamhet,har man maskiner till allt så blir det mera,ja jag vet inte vad. Själv använder jag troligtvis för mycket maskiner i min knivhobby men det blir bara så. Jag ser verkligen upp till dej, ditt tålamod och resultat. (Ljudböcker är kanon har väl ett hundratal i mp3 format själv ) http://jeknives.blogspot.com/
Publicerat November 18, 201114 yr Författare Man tackar! Först ut till limtvingen blir Seveds blad. Det blev två olika limfärgningar, en mörk och en ljus på olika platser. Det blev lite 3d-pussel för att få bitarna på plats. Jag tror till och med att köksbordet klarade sig.
Publicerat November 19, 201114 yr Författare Om man kollar på det bakersta mässingsröret så har det hamnat en klick med valnötsfärgad epoxy där. Om man jämför det med dom två främre som har solid valnötkärna så ser det rätt lika ut. Faktiskt så lika att jag var tvungen att se så jag inte satt en plugg även där. Vilket lyckligt vis inte var fallet.
Publicerat November 19, 201114 yr Författare Jag har verkligen eftersträvat maximal avverkning med rasp 40-papper och täljkniv. Efter 3 timmar så är jag ca 40% klar med grovformningen. Det rör sig verkligen om ett hårt och motsrävigt trä. Man får hoppas på att det blir vackert. Klar för dagen.
Publicerat November 19, 201114 yr Författare Efter att ha bytt till min egentillverkade slöjdkniv så gick täljandet mycket bättre. Den skarpa vinkeln och täta stroppningar gjorde det möjligt att tälja genom vågorna istället för att bladet följde dom.
Publicerat November 19, 201114 yr Författare Minnesanteckning: Såga till skalorna 1,5 mm över önskad tjocklek Kör med pluggar i trä Glöm inte "fräsjig trä"-ritning, eller möjlighet att göra detsamma i metallfräs
Publicerat November 20, 201114 yr Författare Slipade mig förbi mässingsringarna i pinsen idag. Får se om det går att rädda imorgon. Det är andra kniven jag gör detta på.
Publicerat November 21, 201114 yr Författare Ok, opperation räddning är nu påbörjad. Jag har slipat ner så att mässingen är borta. På de två bakersta fick jag pilla bort det sista. Så jag får fylla i med epoxy där. Kniven är nerslipad till 120 papper och 180 papper på tången. Jag tror att det kommer att gå att sy ihop detta även om det blir visst avkall på resultatet.
Publicerat November 21, 201114 yr Författare Hurra! Det tog ett bra tag att komma upp i sadeln igen efter misslyckandet. Jag gjorde ny valnötsepoxy och fyllde ut hålen med. Jag får säga att jag är riktigt nöjd. Här kommer en smygpremiär på första kniven. Slipad till 2000-papper och oljad i två timmar. Nu ska jag låta den suga ordentligt och sen polera upp den så det blir ordentligt djup i trät som på provbiten. Vad tycks?
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.