Publicerat Igår på 10:12 %d dy Författare Poängen med 204R är väl harmonisk patron som förlänger pipliv.. alltså i normala fall dvs inte mitt hemladdningshaveri. Om man stryper en 250-hylsa så blir det nog väldans roligt.. en stund, sen blir det inte roligt.Sen inbillar jag mej att man måste ha ganska lång pipa för att kunna hämta hem hastighets fördelarna med en 20-250? Gillar inte den här disharmonin med för stor hylsa i kombination med klen kaliber.. Min tanke är att just 204R är en genial kombo av hastighet o livslängd.
Publicerat Igår på 11:19 %d dy Det börjar luta åt att jag bygger min på ett Tikka lås. Var på Stjärnåsen Skyttecenter och testade 223an (mer om det i min dagbok senare)De ska snart sälja sina utslitna biobössor för 3000:- styck. Blir bra grund att bygga på.
Publicerat 44 minuter sedan %d min Har fått offert på en bössa som byggs från grunden med ett Pierce M700 lås, LW-pipa, Jewel trycke och GRS kolv samt pelarbäddning, magasin, gängning och allt som tillkommer för att bygga ett färdigt vapen. Hamnar på 49K.Smeden tyckte inte att Tikka lås var bra idé.Det man ska tänka på med tikka låsen är att det är mjukt stål i dom och inte har samma toleranser som ett custom lås har vad gäller rakheten och kvaliténMå vara så, men jag kan inte bortse ifrån att den skulle hamna väl under halva priset.🤔
Publicerat 28 minuter sedan %d min 49K är många pengar. Fick du två offerter eller ville han inte bygga på Tikkalåsen alls?
Publicerat 21 minuter sedan %d min Författare Men det måste väl gå att hitta ngn gammal Sako 75:a som är slut på alla sätt utom lådan? Med kort låda?
Publicerat 12 minuter sedan %d min 14 minutes ago Ryberget sa:49K är många pengar. Fick du två offerter eller ville han inte bygga på Tikkalåsen alls?Jag fick bara en offert på ursprungsfrågan, där jag frågade efter ett bygge på Pierce-låset. De har ett hemma i vänster till rabatterat pris, därav frågade jag först på den varianten. Tikka optionen dök först upp igår, när jag var på skyttecentret.
Publicerat 11 minuter sedan %d min 9 minutes ago Hipshot sa:Men det måste väl gå att hitta ngn gammal Sako 75:a som är slut på alla sätt utom lådan? Med kort låda?Det går säkert att hitta. Vet om en butik som har två Vixen i 222Rem. Vad tror du om den varianten?
Publicerat 6 minuter sedan %d min Ytterligare en twist i det hela är problemet med Angelina. Den får 40gr VMax lätt upp i 1100 m/s så kanske den ska bli min varmint-bössa och sen får jag skaffa en annan för rådjur istället.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.