Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Vargar på Kolmården dödade kvinna

Featured Replies

  • Svar 152
  • Visningar 24,7k
  • Created
  • Senaste svar

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Så här va.. vid alla händelser finns en räddningsledare från Räddningstjänsten. Denne har milt sagt långtgående befogenheter att via Räddningslagen fatta beslut om olika prylar. Tex skjuta väck en var

  • Räddningstjänsten har anhöriga att tänka på med.. hur reagerar de när de får veta att vargarna fick gott om tid att gnaga på kvinnan med räddningstjänsten passivt iaktagande? Jag hävdar att vargarna s

  • Jag bojkottar alla djurparker för det känns inte helt kurant att se hur djuren faktiskt inte har det så bra... Visst finns det nog en del djur som funkar på zoo, typ ormar och fiskar, men inte stora

Publicerat

Kommer bli ett jävla liv.

Publicerat

Men de är ju så söta och snälla?

Betänk att dessa individera är vana vid människor, det är inte djuren i skogen! De är betydligt mer tveksamma mot människor än dessa individer eftersom de trots allt får maten från människorna.

Att det inte händer oftare är för mig fortfarande ett mysterium...

De kommer nu att ha bortförklaringar som gör att detta inte påverkar något ett enda dugg och dessutom är det säkerligen en anställd och då kommer det säkert att finnas en anledning runt det också.

Vargar är inga trevliga djur och de går inte att hantera som hundar - fatta det!!! (med "trevliga" menar jag ur säkerhet, jag dömer inte djur för deras natur för dessa vargarna har bara uppvisat ett naturligt beteende.)

Publicerat

Ja nu har det hänt i djurpark ,, Snart händer det i de fria :sleep: Men det måste nog hända för att det ska bli nå ändring .. Synd om dom som blir drabbad

Publicerat

Helt jävla sjukt att räddningstjänsten inte kunde ta sig in på om det nu stämmer 3 timmar...

Få tag på ett skjutvapen fortare än det måste för fan gå.

Som du skriver Hippen.. vargarna är bevisligen mer värda än en mäniska....

Detta måste få ett rättsligt efterspel!

Publicerat

Väldigt tragiskt... blir ett jävla liv nu.

Publicerat

Tragiskt för den drabbades fam. :sad:

Publicerat
Det sjukaste av allt är att det verkar som räddningstjänsten inte kommit åt kvinnan pga vargarna.. Det innebär att vargarnas liv går före djurskötarens, rimligen hade man bara gått in och skjutit väck alla vargar som inte vek undan men inte då.. Det borde fan polisanmälas eller något, fy fan!

Mvh!

TRE TIMMAR? vaffan! Nu vill jag se huvuden rulla för detta, inte bara vargarnas!

Publicerat

Undrar lite över räddningstjänsten och polisen, vafan pysslade de med??? De måste rimligen ha beslutsrätt över allt, räddningslagen kan jag inte men jag är helt säker på att om en människas liv ligger i ena vågskålen så har de rätt stora befogenheter att fatta beslut om ditten och datten. Att skjuta undan en vargflock torde inte vara några problem.. Jävlar va arg man blir av sånt här, exakt vad som hänt ska fan halas fram!

Mvh!

Publicerat

Vaffan... Hade man ringt polisen i Norrköping borde man rimligen ha kunnat komma in till henne inom 30 min. MP5-puffror är farliga saker. Djurparken borde ha klarat detta snabbare än så, men 30min är helt klart ett absolut max. Låg hon längre än så MÅSTE man ha tyckt att läget är helt OK och inget man behöver störa vargarna för... Hoppas verkligen att det inte var så och att det i alla fall gick fort för den stackars kvinnan :-(

Publicerat

ska bli kul att höra varför hon fick ligga så länge utan läkarvård

Publicerat

ska bli kul att höra varför hon fick ligga så länge utan läkarvård

Vargar är heliga i landet brunsås :)

Publicerat

Djupt tragiskt för de drabbade och skrämmande tveksamt agerande från djurparkschef och Polis. Vad Aftonblaskan låter säga så gick det inte att bedöva vargarna eller att ta sig in för att undsätta kvinnan. Instämmer med Hippen, hoppas utredningen blir publik för detta är skandal.

Vargdebatten lär eskalera, djurparkvargarna är såklart sönderstressade därav deras agerande vilket nu kostat ett liv. De hade säkert haft det bättre i naturen etc...

Troligen kommer denna hemska incident inte att föra debatten ett enda steg framåt heller

Publicerat

Är det seriöst någon som är förvånad över att det gick som det gick?

Tror ni de har någon beredskapsplan över vad de skall göra när vargarna, helt enligt deras natur, omringar en individ och klipper till...

De har säkerligen sprungit runt som yra höns och ingen har kunnat tagit beslut.

Under tiden har kvinnan legat död, eller döende, inne hos vargarna och man har bara utanför stått och tittat på...

Nu har de fått smak på människa också och eftersom kulorna inte ven så känner de sig nog ganska trygga i situationen.

Bedövningspilar i all sin ära men det är oerhörd mycket svårare att skjuta än en kula och är det det minsta gräs eller sly i vägen så funkar det inte.

De har gevär på Kolmården för att kunna avliva och det hade nog inte tagit många minuter att plocka fram detta/dessa.

Hoppas det blir ett rättsligt efterspel och att man nu får en bild av verkligheten men det lär blåsa över tämligen snabbt är jag rädd för och då får vi väl se till att påminna folk så de inte glömmer!

Publicerat

det är ju det andra angreppet på ett "kort" tag så i mina ögon så har den flocken förlorat sin rätt att andas

Publicerat

Presskonferens 16:00 utanför Kolmården.

Kan ju vara intressant att se på nyheterna 16:00 i SVT 1.

Publicerat

Det här är bara början... minns mina ord!

Kommer att bli fler offer för rovdjur inom kort.

Innan politiker och kramare fattar vad det handlar om, så stryker fler människor.

Och snart ett barn, får ni se!

[Mod: raderat innehåll]

Publicerat

Tragiskt för kvinnan, men det var väntat! Nästa gång sker det ute i det fria och då är det kanske ett litet barn som får sätta livet till. Jag tror ändå att detta är första spiken i de vilda vargarnas kista...

Publicerat

Det kan inte ha varit vargarna som gjort detta då det aldrig hänt några dödsfall med varg inblandad i sverige på tvåhundra år. Måste ha varit ninjakråkor från tjernobyl eller ett avancerat självmord precis som alla andra skrattretande bortförklaringar man har fått höra under de senaste åren. Nu har första dödsfallet hänt och jag vill bara se hur specialisterna på vargbeteende hymlande ska förklara bort det.

Publicerat

Så här va.. vid alla händelser finns en räddningsledare från Räddningstjänsten. Denne har milt sagt långtgående befogenheter att via Räddningslagen fatta beslut om olika prylar. Tex skjuta väck en vargflock..

Jag har nu precis författat mitt livs första JO-anmälan. Jag vill ha utrett varför man inte fattade beslut om att omedelbart avliva vargarna för att på så sätt kunna ta sig in och komma åt kvinnan. Även om man på avstånd kunde konstatera att hon var död så spelar det ingen roll, en mänsklig kropp ska inte bli liggande på detta sättet pga ovilja att fimpa några vargar. Jag är helt säker på att någon hade kunnat besluta om detta men att så inte skedde.

Lär väl ta ett år innan JO vaknar och då har säkert saken förändrats men här och nu så kändes det som helt rätt grej att göra.

Mvh!

Det var ju nåt liknande när han utanför kilafors som blev attackerad av björn.. Då fick ju hans bror och en kompis gå och hämta han för räddningstjänsten gick inte in i skogen när en björn var där
Publicerat

Så här va.. vid alla händelser finns en räddningsledare från Räddningstjänsten. Denne har milt sagt långtgående befogenheter att via Räddningslagen fatta beslut om olika prylar. Tex skjuta väck en vargflock..

Precis så är det, en räddningsledare kan riva Essingeleden om det skulle behövas för att rädda liv. Om den första rapporteringen stämmer så får man onekligen en mycket otäck känsla av att någon inte gjort det som vederbörande borde ha gjort.

Publicerat

Kan inte komma åt klippet på SVT Play, kanske för känsligt material?

Det var ju inte första gången det var en incident på djurparken. Att flera personer har fått uppsöka läkarvård efter att de varit inne hos vargarna har för mig varit okänt. Säkert inte så att man vill sprida dessa tillbuden, vargar är ju så snälla.

http://www.svd.se/nyheter/inrikes/15-aring-blev-biten-i-laret_7284489.svd

Stackars familj till den drabbade.

Publicerat

Undra om det var vargarna som man får betala för att "klappa", eller ifall det var visningsdjuren i hägnet som gjort detta?..sist, kommer inte ihåg datum eller året men sisådär 1-2år sedan så sköts det en flock vargar som rymt och dödat en del kronhjortar, dov osv..därinne..undra som många av er varför inte djuren sköts?

Jävligt tråkig nyhet iaf.

/// Tillägg..

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article14993148.ab var tydligen vargarna som man fått gått in o "klappa" på som gjorde detta.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.