Publicerat Februari 9, 201412 yr Har nu bestämt mig. Ska sälja min 22 wmr och köpa en klass 2 istället, använder väldigt sällan 22an. Frågan är vilken kaliber man ska ha? En hederlig 222? Ska jaga mest räv med den. Har tittat på blocket och det finns många sako vixen. Verkar vara en prisvärd bössa? Sen blir det att köpa en belyst kikarsikte och kanske en ljuddämpare. Vilken kaliber skulle ni välja? Eller är det någobn som jagar räv med 222? För / nackdelar?
Publicerat Februari 9, 201412 yr 222, 223 eller 6mm Br/PPC De senare går att ladda med tyngre kulor och är ett bättre val till rådjur och ger lite längre praktisk räckvidd. Jag har skjutit massor med räv de sista åren med 222 rem men nu står en 223 rem i skåpet. Min gamla 6mm PPC såldes då jag inte fick den att skjuta väl med helmantel annars var det en väldigt trevlig kaliber. Det står även en 6 XC i skåpet men det är lite för mycket av det goda för att vara en lättskjuten trevlig klass 2 bössa.
Publicerat Februari 9, 201412 yr Köp en Sako Vixen så blir du inte missnöjd! Haft min i snart 10 år och skjuter en del räv på vak med v-max och det finns inget mer att önska, har samma verkan som ett hagelsmäll Försök hitta en utan micro räfflor så "gillar" den tyngre kulor, jag har en utan och mina två bröder har varsin med micro räfflor och ingen är missnöjd! Funkar väldigt bra till rådjur och gäss med
Publicerat Februari 9, 201412 yr Författare Okej. Vad menas med micro räfflar? Vad använder du för kula till rådjur? Handladdar inte utan kommer att köpa fabriksladdat. Men det fibns vell v-max att köpa?
Publicerat Februari 9, 201412 yr Har nu bestämt mig. Ska sälja min 22 wmr och köpa en klass 2 istället, använder väldigt sällan 22an. Frågan är vilken kaliber man ska ha? En hederlig 222? Ska jaga mest räv med den. Har tittat på blocket och det finns många sako vixen. Verkar vara en prisvärd bössa? Sen blir det att köpa en belyst kikarsikte och kanske en ljuddämpare. Vilken kaliber skulle ni välja? Eller är det någobn som jagar räv med 222? För / nackdelar? en hedlig 222 tycker jag är ett bra val.dock skulle jag inte välja en vixen utan något rejälare, vixen är enligt mig en av planetens mest svårsjutna bössor med originalkolven.
Publicerat Februari 9, 201412 yr Kan bara skriva under på 222rem, min är en Tikka m55 men Sako Vixen går nog lika bra. Använder den med 50gr Z-max till alla lovliga arter men mest blir det räv, hare, gås, rådjur och skräpfågel. V-max laddas av både Norma och Hornady så du kommer klara dig fint bara du siktar noga på matviltet.
Publicerat Februari 9, 201412 yr Okej. Vad menas med micro räfflar? Vad använder du för kula till rådjur? Handladdar inte utan kommer att köpa fabriksladdat. Men det fibns vell v-max att köpa? Tror att man kan hitta en bra förklaring om man söker på det. Men det är en del som har pipor från Bofors på Vixen som har micro räfflor, har för mig att det stod att dom piporna blev utslitna snabbare än dom med dom vanliga piporna. Tror jag räknade till 12 räfflor i brödernas bössor och 6 i min. Vi kör bara fabriksladdat, Norma har 40gr v-max som vi har till räv och till rådjur använder vi bara Lapua 3.6g
Publicerat Februari 9, 201412 yr 222 är väl utmärkt. BRNO Fox2 (eller CZ527 som den heter idag), är ett alternativ till Vixen.
Publicerat Februari 9, 201412 yr Kommer nog att köpa en 22-250 pipa till blasern i sommar och vaka räv med den. Lär ju ge effekt med en het laddad 40gr v-max.
Publicerat Februari 9, 201412 yr Varför ladda 22-250 med 40grainare? Det utnyttjar ju inte patronens kapacitet på något sätt. Ta en 53 - 65 grainare istället så får du en betydligt bättre BC och mindre vindavdrift. En microräfflad pipa blir väldigt snabbt skitig och fungerar absolut bäst med lätta kulor. Det står en i mitt skåp just nu så det är testat. Jag hade definitivt valt en 223 rem istället för en 222 på grund av att spannet kulor ökar drastiskt om man väljer en stigning på räfflorna runt 1:9. Min har 1:12 och det begränsar kulvalet till runt 65 grain för att det ska stabilisera ordentligt. Köpte en TC Icon precision hunter och ska du inte knalla runt som en tok så är inte det någon dum sak. Den skjuter sanslöst tätt med 50 grains V-max och kostar inte skjortan. Du får dessutom ett modernt vapen.
Publicerat Februari 9, 201412 yr Författare Tack för tipsen. Ska kolla lite på tikka också men jag vill helst ha en bössa i prisklassen runt 5000, så har jag pengar till ett bra sikte och kanske dämpare.
Publicerat Februari 9, 201412 yr Författare Varför ladda 22-250 med 40grainare? Det utnyttjar ju inte patronens kapacitet på något sätt. Ta en 53 - 65 grainare istället så får du en betydligt bättre BC och mindre vindavdrift. En microräfflad pipa blir väldigt snabbt skitig och fungerar absolut bäst med lätta kulor. Det står en i mitt skåp just nu så det är testat. Jag hade definitivt valt en 223 rem istället för en 222 på grund av att spannet kulor ökar drastiskt om man väljer en stigning på räfflorna runt 1:9. Min har 1:12 och det begränsar kulvalet till runt 65 grain för att det ska stabilisera ordentligt. Köpte en TC Icon precision hunter och ska du inte knalla runt som en tok så är inte det någon dum sak. Den skjuter sanslöst tätt med 50 grains V-max och kostar inte skjortan. Du får dessutom ett modernt vapen. 223 är också intressant. Tyvärr finns det inte så många på blocket har jag sett.
Publicerat Februari 9, 201412 yr Fanns ett antal på Widfeldts vapenhandel om man ska tro annonsen. Men det är lättare att hitta 222 rem helt klart.
Publicerat Februari 9, 201412 yr Författare Ja det är ju det. Men om jag ska ha en bössa till räv och kanske rådjur. Skjuter på max! 150 meter. Gör jag bort mig om.jag köper en 222r eller ska jag vänta tills det finns en 223r?
Publicerat Februari 9, 201412 yr Tror inte det, jag brukar 222rem ut till 200m utan problem. Men självfallet är det ingen nackdel med 223rem.
Publicerat Februari 9, 201412 yr Författare Okej. Då blir det en i någon av dessa kalibrar. Vad använder ni för kula till rådjur? V-max är kanske inte den mest lämpligaste
Publicerat Februari 9, 201412 yr Här är en lämplig bössa iaf. http://forum.robsoft.nu/viewtopic.php?f=61&t=178250 Nej V-max är kanske inte det bästa där, kulvalet blir ju alltid lite av en kompromiss. Jag prioriterar att plocka rovdjur i alla lägen och därför laddar jag med dessa kulor även på rådjursjakt vilket leder till fler skjutna rovdjur och fler släppta rådjur då jag inte skjuter om jag inte kan få in ett riktigt fint skott på rådjuret. Har dock ett par Norma blyspets i fickan så att jag kan byta patron om det finns tid för det, dessa samskjuter perfekt för mig på 100m.
Publicerat Februari 9, 201412 yr Lapua 3.6g funkar ypperligt men det finns även bl a Norma sp i 3.2 och 3.6g som säkert går bra.
Publicerat Februari 11, 201412 yr Det är inte alla sako vixen som skjuter bra med 3,6 grams kulor. Det beror på vilken stigning pipan har.
Publicerat Februari 11, 201412 yr Författare Någon som skjuter räv med oryx eller lapuan till 222? Hur blir effekten? Tänkte om träffbilderna mellen de och v-maxen är olika och man jagar bock och sen räv till vintern
Publicerat Februari 11, 201412 yr David- om man inte vill skottställa om vapnet alt verifiera var de olika laddningarna tar, nollar så är det helt ok att skjuta räv med Oryx/Lapua också, den kommer att dö lika väl som annars. /Christian
Publicerat Februari 11, 201412 yr http://www.blocket.se/halland/SAKO_220_Swift___Stig_Sundberg___Swarovski_52070838.htm?ca=6&w=3
Publicerat Februari 11, 201412 yr Okej. Då blir det en i någon av dessa kalibrar. Vad använder ni för kula till rådjur? V-max är kanske inte den mest lämpligaste Jag skulle ladda hemma Barnes TSX eller TTSX 50 grain om jag skulle ladda rådjurskula. V-max är en varmint explosiv kula som lämpar sig bättre för räv, grävling eller exploderande kråka, skata eller annat flygfå på ex.vis åtel.
Publicerat Februari 11, 201412 yr Brorsan sköt två rävar under vak i januari och det funkar bra och det blir såklart genomslag med Lapua. Med v-max blir det sällan genomslag på större rävar och det är även mer förlåtande vid en ev sämre träff. Min gick "godkänt" med båda kulorna men jag hade lite högre krav så skjuter in bössan med v-max när vak säsongen drar igång.
Publicerat Februari 11, 201412 yr Författare http://www.blocket.se/halland/SAKO_220_Swift___Stig_Sundberg___Swarovski_52070838.htm?ca=6&w=3 Plånboken säger nej just nu och det är fullt i vapenskåpet just nu.. Men den va grann
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.