Publicerat Juli 25Jul 25 Detta är en populär post. 1 minute ago Silver sa:Du är produktiv som vanligt! Du har inte märkt om skallens färg spelar roll?Kör ofärgat men har köpt pulverlack i rött och svart för en livstid. Inte märkt någon skillnad alls. Däremot färg på jigg har en otrolig betydelse och ännu jävligare då man fiskar gös.
Publicerat Juli 25Jul 25 Om jag bara fick använda två färger på gös blev det dessa men då med lite mer pigment i både det gula och orange.
Publicerat Augusti 1Aug 1 Detta är en populär post. Jag & kompisen tog idag en tur på älven med hans båt,vi hade planerat för att fiska lax.Och jag har ju aldrig lyckats lura upp nån tidigare trots många försök,haft några hugg och en som lossnat för nåt år sedan.Så jag har ju insett att det är ett jäkla nötande och många timmar i båten som gäller för varje lax,åkte redan 03,50 hemifrån och då var här endast 1 plusgrad så lånkisar åkte på Väl framme vid älven så var det dimma men vi drog ut ändå & ta mig tusan om jag inte fick en lax efter endast 5 min fiske och sedan en till innan vi ens fiskat i en timme.. Helt otroligt.. Sen körde vi ungefär fram till 12,00 och inga fler hugg,men däremot såg vi flera som hoppade högt ur vattnet & landade med stora plask.
Publicerat Augusti 1Aug 1 Laxen. Den vackraste av alla fisk i hela världen. Spännande- mytisk och svårlurad.Grattis till fångsten 😊Hoppas den smakar 😉
Publicerat Augusti 4Aug 4 På 2026-08-01 at 20:09 stefan sa:Jag & kompisen tog idag en tur på älven med hans båt,vi hade planerat för att fiska lax.Och jag har ju aldrig lyckats lura upp nån tidigare trots många försök,haft några hugg och en som lossnat för nåt år sedan.Så jag har ju insett att det är ett jäkla nötande och många timmar i båten som gäller för varje lax,åkte redan 03,50 hemifrån och då var här endast 1 plusgrad så lånkisar åkte på Väl framme vid älven så var det dimma men vi drog ut ändå & ta mig tusan om jag inte fick en lax efter endast 5 min fiske och sedan en till innan vi ens fiskat i en timme.. Helt otroligt.. Sen körde vi ungefär fram till 12,00 och inga fler hugg,men däremot såg vi flera som hoppade högt ur vattnet & landade med stora plask.Har du kollat att det inte är Loki efter hamskifte??
Publicerat Augusti 4Aug 4 Fan va kul med fisk! Verkar vara ett rätt utmanade fiske ändå, svårlurade rackare..
Publicerat Augusti 6Aug 6 På 2026-08-04 at 14:15 Islänningen sa:Har du kollat att det inte är Loki efter hamskifte??Vad är Loki?
Publicerat Augusti 7Aug 7 7 hours ago killer_mouse sa:Amerikaniserade lokeAsa-halvguden på originalspråk. Det är bara svenskarna som inte kan uttala det. Har uttalats och skrivits "Loki" sedan urminnes tider. Långt innan ens Amerika var påhittat.
Publicerat 47 minuter sedan %d min Detta är en populär post. Anton ringde idag, ville ut på sjön. Sockrade anbudet med att vi skulle ta hans båt.. Taget! Men så började hans motor tjorva mer och mer så det var bara att börja flytta bilar och baxa ut min båt. Sen vilken sjö? Gavel - roligare fiske eller Skedviken som är väldigt lynnig. Tippade över till Skedis ändå, sugen på gösgung i spöet. Och det var lite tur. När vi kom ut så stod massor med gös där de brukar. Dock många inaktiva fiskar, snabbt krattade vi upp de som var aktiva. Ändå small det till och från.. Totalt 9 gösar i båten, 4 fick följa med hem, orkade inte filéea fler. Kul dag och rätt val!!
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.