Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Hittade min älsklingskniv!

Featured Replies

Publicerat

Vet inte varför men jag kollade Moraknivar på deras hemsida och så hittade jag en länk till Frost eller tja Mora säljer Frost så det är samma sida.

 

När jag träffade hustrun så hittade jag en välanvänd kniv där som var "över".. av någon anledning kollade jag lite extra och testade kniven. Verkade vettig, plasthantag och kolstålsblad.

 

Testade att slipa och jävlar vad vass den blev! Kommit att bli min all time favvo kniv och jag är inte ensam om det dessvärre. Jyckarna har konsumerat en del av skaftet men med lite silvertejp så har den varit användbar fortsatt.  Fördelen är att jag kan ta vilken knivslida som helst från de här budget snickarknivarna, den passar där.

 

Så någon som vill ha en svinbra kniv?

 

Dragit ett mail för att kolla vad den kan tänkas kosta och vart f-n man hittar den.. den borde rimligen inte vara så dyr men ack så bra!

 

  • Svar 106
  • Visningar 16,1k
  • Created
  • Senaste svar

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • I går kom fakturan och i dag kom paketet. Jag PM:ar berörda personer senare i dag.  

  • En kniv är tillräckligt vass när sjuksköterskan som ska lappa ihop dig berömmer de jämna och fina snittytorna /M

  • Det är väl bara idioter och gamlingar som inte har swish.  

Posted Images

Publicerat

Ser ut att vara en bra modell på både blad och handtag.

Säg gärna till om du hittar något ställe som säljer dem.

Skulle gärna ha en eller ett par i slaktrummet.

 

Med vänlig hälsning John

Publicerat

Längst ner på sidan finns snabblänkar till återförsäljare- välj bara län så får ni en lista över alla butiker som säljer.

Publicerat

Inköpt på 80-talet och ingår i slaktutrustningen

 

post-14150-0-06218800-1460114423_thumb.j

 

Leif

Publicerat
  • Författare

Mailade Mora .. lite granna huvudet i väggen, får se om de kammar till sig en smula. Hänvisades till en detaljist vilket är helt okay men fick med mej beskedet att den avsedda kniven inte gick att få tag på!? Ok.. om jag bemödar mej med att fråga efter en väldigt specifik kniv så kan man kanske rimligen anta att jag vill ja just den kniven?? Idiot!

 

Sökt runt lite, hittat den i Norge.. ska kolla vidare lite.

 

Hittar jag ngt spännande så återkommer jag!

Publicerat

Procurator säljer den. Riktar sig till livsmedelsindustrin. Mora säljer den inte till konsumentledet.

Publicerat
  • Författare

Enl Mora så säljer inte Procurator denna kniv men någon liknande? Bök.. 

 

Testar att kontakta dem.

Publicerat

Redan testat via min bror. De hade den inte hemma och ville inte ta hem den om jag förstod det hela rätt

Publicerat

Om det inte blir för dyrt eller omständigt kan jag kolla om det går att få tag på via Norge då min bror bor där och kommer hem relativt ofta. Någon som är intresserad?

Publicerat

Jarå, lite avhängt pris förstås i krass jämförelse med alternativ. Men annars är jag uppsalare om dagarna.

Publicerat
  • Författare

Hittade den på någon norsk sida för 155 Nkr.. Plockas det hem så är jag avgjort intresserad.

Publicerat
  • Författare

Redan testat via min bror. De hade den inte hemma och ville inte ta hem den om jag förstod det hela rätt

 

Fantastiskt konstig inställning...

Publicerat
  • Författare

Hittade den här.. 

 

Inte hundra på att det är samma kniv, det ska vara svart kolstål i bladet.. den på bilden ser väldigt plank ut. Enl hemsidan dock 180 pix.. lätt värt det enl mitt förmenande om det är rätt kniv.

Publicerat
  • Författare

Här  är rätt kniv.. i Norge!

Publicerat

Hittade den här..

Inte hundra på att det är samma kniv, det ska vara svart kolstål i bladet.. den på bilden ser väldigt plank ut. Enl hemsidan dock 180 pix.. lätt värt det enl mitt förmenande om det är rätt kniv.

Mora har nästan alltid kört blått plasthandtag om det är rostfritt...

Publicerat
  • Författare

Hej !

 

 

Nej tyvärr så kan vi inte hjälpa er med detta då det inte är en lagervara. För att vi ska kunna ta hem en anskaffningsvara så måste man va registrerad som företagskund.

 

Bästa hälsningar / Best Regards

 

Helena Larsson

Kundservice

 

Phone +46 (0)10 60 40 018

Fax +46 (0) 40 211 209

 

Procurator

Källvattengatan 5

P.O. Box 9504

SE-200 39 Malmö Sweden

 

 

Är det jag som är konstig eller är kniv branschen totalt obegriplig?? Finns kniven öht?? 

Publicerat

Den finns ju uppenbarligen i Norge. De skickar den till Sverige, men priserna på frakten får mig att undra om den levereras med personligt ombud.

Får se om jag får några via lillebror.

Publicerat
  • Författare

Hej Rikard,

OK, men så är det att alla grossister väljer vilka produkter som dom vill ha på lager eftersom det alltid rör sig om kostnader och vad som säljer bäst.

Vi kan inte hjälpa dig med kniven som jag meddelat tidigare.
 

...

 

Mora skickade mej alltså till en Grossist.. 

 

Jag är nog lite rättshaverist men sånt här driver mej till vansinne!!!

Publicerat

Jag kollar om Ahlsell kan ta hem den. 

Publicerat
  • Författare

Jag kollar om Ahlsell kan ta hem den. 

 

Men var tvärnoga då! Hittat kniven med samma namn men två olika blad. Den som är intressant är den med svart kolstål, inte den blanka.

Publicerat

Testa att kontakta Tommy på http://www.wanderoo.se/och se om han kan hjälpa dej. Hälsa från mig.... Vill du ha direkta kontaktuppgifter till honom så pm-a mig på FB. 

Publicerat

Jag är intresserad av två om priset är det rätta!

Av kolstålsvarianten

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.