Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Slutstycke i/ur vid biltransport

Featured Replies

Publicerat

Hej på er.
Vill börja med att säga att jag har för vana att alltid ta ur mitt slutstycke ur vapnet när jag åker ut till jaktmarken.
Jag har ett trevligt litet fodral från Baron i bältet. Där tänker jag fortsättningsvis också lägga det. Förutom mellan såter osv. Då ligger bössan oladdad med öppet slutstycke i baksätet.

Men jag vill nu veta vad som gäller.
Jag har läst på Polisens hemsida. Där står följande:

” Förvaring vid transport
Ett vapen som transporteras bör vara nedpackat i fodral och förvaras under uppsikt. Magasinet ska vara uttaget ur vapnet och om det är möjligt bör vapnets vitala del förvaras separat. Ett alternativ är att använda ett godkänt vapenlås.
Vid flygtransport ska vapnet delas, om det är möjligt, och delarna checkas in var för sig i separata kollin. Huvuddelen bör ligga i fodral.
Detaljerad information om förvaring vid transport hittar du i kap 17 i Polismyndighetens föreskrifter och allmänna råd om vapenlagstiftningen"


Enligt denna text så ska man göra detta även i transport i egen bil. Det står i alla fall inte något om att egen bil skulle vara undantaget.

När jag sedan läser FAP så står följande:

"Förvaring under förflyttning m.m.
7 § Med förflyttning av skjutvapen avses den transport av skjutvapen som
en enskild företar. Som huvudregel gäller därvid att skjutvapen ska hållas
under uppsikt.
8 § Vid tillfälligt kortare avbrott i uppsikten i samband med förflyttning
av skjutvapen i bil ska vapen som går att dela förvaras delat eller vara försett
med ett godkänt vapenlås. Om vapen förvaras delat ska vital vapendel tas
med. Vapen som inte går att dela ska vara försett med godkänt vapenlås.
Såväl delat vapen som vapen försett med godkänt vapenlås ska förvaras
väl gömt i bilen eller på annat sätt placeras så att stöld eller annat missbruk
förhindras.
Med godkänt vapenlås avses ett sådant lås som uppfyller de krav som
uppställs i klass 3 för hänglås och hänglåsbeslag3.
Allmänna råd
Vad som sägs i 8 § gäller t.ex. när en vapeninnehavare är på väg till
jaktmarken och gör uppehåll i färden för att tanka eller äta eller under
pågående jakt tillfälligt lämnar ett vapen i en bil."


Där tycker jag att det ganska tydligt står att man måste ta ur slutstycket på repeter-studsaren när man lämnar bilen vid ett "kortare avbrott i uppsikten"
Men att medans man sitter i bilen ska man ha vapnet "under uppsikt" vilket säger sig självt när man befinner sig i nämnda bil.

Enligt mig så får man alltså lägga bössan i vapenfodralet i bilen med slutstycket i. Såklart oladdat.....
Medans info på polisens hemsida säger att vapnet ska vara nerpackat i vapenfodral, slutstycket ska vara borttaget och även magasinet....

Vad gäller?

Med vänlig hälsning John, som som sagt kommer fortsätta ta ur slutstycket vid transport.

  • Svar 61
  • Visningar 17,8k
  • Created
  • Senaste svar

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Fast den äldre geten är ofta dominant i grupp och väljer de bästa mat och foderplatserna först,vid de tillfällen den äldre geten och returbocken har anledning att förflytta sig gemensamt ser man nästa

  • Nu är det ju knappast ett val vi har att göra, det är liksom inte så saken ligger.  Vi är i denna fråga liksom många fler underkastade en hoplofobisk myndighet som inte lär ge sig förrän allt pri

  • Gammal och grå,hänvisad till topprevirets utkanter,lite skumögd men spritter fortfarande till när ett smaldjur visar sig. /Mike

Publicerat

Spännande! 

Publicerat

Om komplett vapen försvinner ur bilen vid ex kaffeköp på mack så kommer man få problem,minst blir man åtalad för oaktsamhet.

Slutstycke är en sak men hur många tar av framstocken på sin hagelbössa vid raster eller river ut trycket på sin halvautomat;)

/Mike

Publicerat

Jag må vara ute och cykla men räcker det inte med slutstycksnyckeln på automaten? 

Publicerat

Vad är en slutstycksnyckel?

/Mike

Publicerat

Det här är en pandoras ask......

Det finns en "praxis" som i dag tycks ligga på följande:

Vapnet, delat i fodral och i bageutrymmet. Baksätet räknas här som kupen.... Vital del saknar juridisk teckning och du får dela hur du vill men magasinet SKA vara urtaget om möjligt OCH tomt hur som.

Detta tydligen för att man inte ska hamna i problem med säkerheten för konstapeln - en konsekvens av tomten som käftade med polisen och hade en kniv i dörrfickan på bilden. Din bil blev nu plötsligt "allmän plats" eftersom man dömde honom för brott mot knivlagen vilken är en gummibandslagstiftning av sällan skådat slag.

Sedan reglerarar FAPen detaljerna och Polisens egna rekommendationer är just precis det - rekommendationer UPA.

Blir du kollad på väg till eller från jakten och håller en låg profil så behöver du förmodligen inte göra annat än vad du gör i dag, men om du bli kollad av en fyrkantig fan eller du tycker att polismannen gör fel så kan plötsligt bössan - om än delad i baksätet - bli ett väldigt stort problem för dig....... Det är vad vi kan dra för slutsatser från killen som käftade med Polisen och hade en kniv i dörrfickan.

Detta ska inte läsas som ett inlägg för eller emot den incidenten, men konsekvenserna av det beslutet att dömma honom ger ganska olyckliga omständigheter för oss som rör oss med vapen lite här och var.

/T

Publicerat
10 minutes ago Mad Mike sa:

Om komplett vapen försvinner ur bilen vid ex kaffeköp på mack så kommer man få problem,minst blir man åtalad för oaktsamhet.

Slutstycke är en sak men hur många tar av framstocken på sin hagelbössa vid raster eller river ut trycket på sin halvautomat;)

/Mike

Som sagt - vital del är ett militärt begrepp som saknar juridisk definition.

Delat vapen betyder delat i termer av licenspliktiga delar - då avses INTE förstycket på en hagelbössa utan piporna ELLER baskylen. Tar ni ett av Greeners kreationer - Facile Princeps - så fungerar just den alldeles utmärkt utan förstycket, liksom i princip alla kombis med uppspännare....... Därav att jag har ett fodral för delat vapen (eller ett case) och lämnar jag bilen har jag med mig fodralet/caset med minst en del av bössan i. Hur som ligger det alltid i bagaget på bilen.

På en studsare är slutstycke, låda och pipa licenspliktiga delar (på Blaser R93/8 räknas kolven som "låda" i sammanhanget).

Halvisarna blir då inte alls roliga - för det är av med pipan som gäller på de allra flesta........

Generellt sett tror jag att ganska få i praktiken får problem om de tar ut slutstycket och stoppar det laddade magasinet i fickan eller tar av förstocken om nu en diskussion skulle uppstå. Men en ambitiös åklagare på speed har väldigt mycket att bygga ett case på om man gör så.....

För det är det som är riktigt trista - att man som medborgare faktiskt har mycket svårt att kunna läsa regelverket och sedan kunna vara säker på att man inte kan bli straffad (om man gör fel).

Gummibandslagstiftning är inte värdigt en rättsstat......

/T

Publicerat
2 minutes ago pmt sa:

 

Generellt sett tror jag att ganska få i praktiken får problem om de tar ut slutstycket och stoppar det laddade magasinet i fickan eller tar av förstocken om nu en diskussion skulle uppstå. Men en ambitiös åklagare på speed har väldigt mycket att bygga ett case på om man gör så.....

För det är det som är riktigt trista - att man som medborgare faktiskt har mycket svårt att kunna läsa regelverket och sedan kunna vara säker på att man inte kan bli straffad (om man gör fel).

Gummibandslagstiftning är inte värdigt en rättsstat......

/T

Jag har nära insyn i ett sånt här fall och jag är helt enig med dig att när det väl hamnar på åklagarens bord kan vad som helst hända samt att vad som anses vara vital del kan vara ganska godtyckligt.

För den personen som hamnar där kommer inte vara särskilt framgångsrik på resonemang hur den har tolkat lagstiftningen då polisens och åklagarens tolkning är det som gäller.

Dock kan man visa upp valfri del som man med hjälp av en bra advokat kan bevisa gör vapnet permanent obrukbart så ligger man rätt bra till.

/Mike

Publicerat
6 minutes ago Mad Mike sa:

Dock kan man visa upp valfri del som man med hjälp av en bra advokat kan bevisa gör vapnet permanent obrukbart så ligger man rätt bra till.

/Mike

Och en hyfsat kompetent åklagare som inte lider av någon mer uttalad muskelsjukdom lär likaledes fort enkelt kunna bevisa att förstycket INTE är det som gör ett brytvapen permanent obrukbart oavsett hur duktig advokat du skaffar dig.

Vad du ska plocka av en halvis som inte är pipan begriper jag inte om du vill kunna bevisa "permanent obrukbart". Det är ytterst få man kan få ut slutstycket "baklänges" på - de brukar vi vanligen inte få jaktlicenser på......

Fördelen med att ta just pipan är att det:

a. blir väldigt mycket obrukbart

b. det syns med all önskad tydligt även för den mest vapentekniskt inkompetente att vapen är obrukbart, det går med andra ord inte att hävda att ngn "kännt sig hotad" även i alla fall jag skulle hysa inte så lite respekt för en person som håller en hagelpipa i handen. Lumparna funkar som vilken pikyxa som helst.....

/T

Publicerat
1 minute ago pmt sa:

Och en hyfsat kompetent åklagare som inte lider av någon mer uttalad muskelsjukdom lär likaledes fort enkelt kunna bevisa att förstycket INTE är det som gör ett brytvapen permanent obrukbart oavsett hur duktig advokat du skaffar dig.

Vad du ska plocka av en halvis som inte är pipan begriper jag inte om du vill kunna bevisa "permanent obrukbart". Det är ytterst få man kan få ut slutstycket "baklänges" på - de brukar vi vanligen inte få jaktlicenser på......

/T

Det är därför detta är godtyckligt,på ett brytvapen anses framstocken vara vital del men egentligen borde man ta med sig piporna eller baskyl/kolv in till scandic när man ska käka.

Och halvisar,ja på många är det enkelt att ta loss trycke/underbeslag genom att trycka ut två sprintar,torde vara fullständigt omöjligt att ersätta.

/Mike

Publicerat

Slutstycksnyckeln = tangenten du greppar för att dra slutstycket bakåt.

Publicerat
1 minute ago Hipshot sa:

Slutstycksnyckeln = tangenten du greppar för att dra slutstycket bakåt.

Manöverhandtaget;) den är inte att anse som vital del.

/Mike

Publicerat

Du är möp:ig :blink:  Slutstycksnyckel känns mer jägarmässigt! B)

Publicerat
6 minutes ago Hipshot sa:

Du är möp:ig :blink:  Slutstycksnyckel känns mer jägarmässigt! B)

Mmm eller hur att du har noll koll är ju knappast mitt fel:P

/Mike

Publicerat
8 minutes ago Mad Mike sa:

Det är därför detta är godtyckligt,på ett brytvapen anses framstocken vara vital del men egentligen borde man ta med sig piporna eller baskyl/kolv in till scandic när man ska käka.

Jag kan på rak arm inte påminna mig en enda konstruktion där förstycket är funktionellt sett det minsta lilla begränsande för funktionen att avlossa skott..... Att den sedan "anses" vara "vital del" är en annan femma. Men eftersom vital del inte är juridiskt definierad och förstocken med förstycket "anses" vara "vital del" som ju är en juridiskt sett odefinerad funktionsbegränsare så faller det lite på sin egen förvirring.

Den åklagare som väljer att föra ngn som bara har kvar förstocken av hagelbössan kommer att får "a walk in the park" om hen nu vill ha en dom.

8 minutes ago Mad Mike sa:

Och halvisar,ja på många är det enkelt att ta loss trycke/underbeslag genom att trycka ut två sprintar,torde vara fullständigt omöjligt att ersätta.

/Mike

Trycket är inte licenspliktigt, därmed faller det. Du kan mao sno en halvis utan avtryckarhus men du kan köpa delarna på nätet.

Militärt sett funkar avtryckarhusen - men det är för att du garanaterat inte kan köpa dem över nätet och det inte finns ngn annan som har slika liggande.....

/T

Publicerat
8 minutes ago Hipshot sa:

Du är möp:ig :blink:  Slutstycksnyckel känns mer jägarmässigt! B)

Nja - förr förbundsmässigt politiskt korrekt.....

Men någon verklighetsförankring har det liksom inte - jag vet att det används av vissa men det finns garanterat inte på en enda reservdelskatalog för att positionera slutstyckshandtaget. För "slutstycksnyckel" eller på formen "bolt key" kan finnas - men då i garanterat helt annan funktion.......

Så även om John Moses Browning patenterade just funktionen som handtaget har på 99,99% av alla halvisar så heter det slutstyckshandtag (om det sitter på ramstycket) eller manöverhandtag om det har en egen släde. Därför kunde ingen under ganska många år efter 1905 göra en halvis som var praktisk att hantera i fält.

/T

Publicerat
4 minutes ago pmt sa:

 

Trycket är inte licenspliktigt, därmed faller det. Du kan mao sno en halvis utan avtryckarhus men du kan köpa delarna på nätet.

Militärt sett funkar avtryckarhusen - men det är för att du garanaterat inte kan köpa dem över nätet och det inte finns ngn annan som har slika liggande.....

/T

Har du rätt i när jag tänker efter,på den tiden jag tävlade utomlands gällde att jag skulle ha mitt halvistrycke i mitt handbagage och resten av bössan incheckad som specialbagage.

Så för att vara säker så ska pipa/or eller baskyl/låda kolv släpas med in på scandic för att vara säker.

/Mike

Publicerat
3 minutes ago Mad Mike sa:

Har du rätt i när jag tänker efter,på den tiden jag tävlade utomlands...........

/Mike

Nu är jag en gammal farbror och därför kan jag skriva detta utan att anklagas för åldersdiskriminering - men då är då, det är INTE nu. Det måste farbror hålla i minnet.

/T

Publicerat
Just now pmt sa:

Nu är jag en gammal farbror och därför kan jag skriva detta utan att anklagas för åldersdiskriminering - men då är då, det är INTE nu. Det måste farbror hålla i minnet.

/T

Farbror börjar bli gammal så jag var tvungen att tänka till att vital del under transport då inte är att se som permanent vital del nu.

/Mike

Publicerat
2 minutes ago Mad Mike sa:

Farbror börjar bli gammal så jag var tvungen att tänka till att vital del under transport då inte är att se som permanent vital del nu.

/Mike

Ja, jag förstod att farbror likt undertecknad är en returbock.

/T

Publicerat
1 minute ago pmt sa:

Ja, jag förstod att farbror likt undertecknad är en returbock.

/T

Gammal och grå,hänvisad till topprevirets utkanter,lite skumögd men spritter fortfarande till när ett smaldjur visar sig.

/Mike

Publicerat

Vital vapendel bär man alltid med sig om man lämnar bilen. Vare sig det gäller slutstycke eller framstock.. 

Publicerat
  • Författare
20 minutes ago vildmark sa:

Vital vapendel bär man alltid med sig om man lämnar bilen. Vare sig det gäller slutstycke eller framstock.. 

Ja, om man lämnar bilen ja...
Men så länge du sitter i den då?

 

//J

Publicerat
  • Författare
1 hour ago pmt sa:

Det här är en pandoras ask......

Det finns en "praxis" som i dag tycks ligga på följande:

Vapnet, delat i fodral och i bageutrymmet. Baksätet räknas här som kupen.... Vital del saknar juridisk teckning och du får dela hur du vill men magasinet SKA vara urtaget om möjligt OCH tomt hur som.

Detta tydligen för att man inte ska hamna i problem med säkerheten för konstapeln - en konsekvens av tomten som käftade med polisen och hade en kniv i dörrfickan på bilden. Din bil blev nu plötsligt "allmän plats" eftersom man dömde honom för brott mot knivlagen vilken är en gummibandslagstiftning av sällan skådat slag.

Sedan reglerarar FAPen detaljerna och Polisens egna rekommendationer är just precis det - rekommendationer UPA.

Blir du kollad på väg till eller från jakten och håller en låg profil så behöver du förmodligen inte göra annat än vad du gör i dag, men om du bli kollad av en fyrkantig fan eller du tycker att polismannen gör fel så kan plötsligt bössan - om än delad i baksätet - bli ett väldigt stort problem för dig....... Det är vad vi kan dra för slutsatser från killen som käftade med Polisen och hade en kniv i dörrfickan.

Detta ska inte läsas som ett inlägg för eller emot den incidenten, men konsekvenserna av det beslutet att dömma honom ger ganska olyckliga omständigheter för oss som rör oss med vapen lite här och var.

/T

Ja, där kommer ju en tanke i förlängning...
Jag sätter mig på pass. Såten klaras av och vi ska återsamlas 400 meter ner på samma skogsväg.
Gäller detta med nedpackning och urtagning av slutstycke för transport så gäller det ju i så fall alla transporter.
Alltså måste jag i så fall plocka ur magasin, skruva ner kindstöd och ta ur slutstycke samt packa ner vapnet i vapenfodral för att transportera mig och vapnet nämnda 400 meter...

Skevt... :/

Publicerat

Nej, transport är definitionsmässigt utanför din jaktmark - eller rättare från din bostad till din jaktmark/skjutbana/smed/handlare. På din jaktmark är det bara normal förflyttning - då gäller kravet på patronur och delat vapen enkom efterdom du inte får jaga från ett motorfordon. Går du eller cyklar behöver du juridiskt sett inte ens säkra bössan.......

Det är mao skillnad på "transport" och "förflyttning".

/T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.