Publicerat December 3, 200718 yr Jag behöver lite hjälp av er erfarna hundägare. Min Wachteltik Agnes 1,7år har börjat att morra. Hon har aldrig tidigare morrat oavsett vad som hänt, men nu morrar hon ibland då man tillrättarvisar henne eller ber henne att flytta på sig. Ibland tex. då hon tjurar och inte ska ligga så morrar hon till då jag tillrättarvisar henne. Jag fyar henne och skickar henne till bädden, men hon morrar då jag säger åt henne att vara tyst och mortsätter att tjuras med att morra. Hon har aldrig försökt att bitas eller att nafsa, men vad gör jag och hur ska jag tillrättavisa henne på ett bra sätt.
Publicerat December 3, 200718 yr Nackskinnet och sedan ut genom dörren...öppna efter 5min... Min hund gjorde sån när han var i den åldern...direkt det var minsta antydan till morr..PANG grip tag i nackskinnet (lyfte upp han till min "nivå"), lite hårda ord (FY NEJ!) sen hiva jag ut han genom dörren (han går ej från gården)...sen fick han sitta och skämmas nån minut....sen öppna dörren som om inget har hänt....två ggr morrade han...sedan dess är han så snäll och fin!...världens bästa hund i mina ögon...snäll, kelig och han har ett behagligt temperament hemma .... Ps. han väger bara 25kg, så det är inga problem att lyfta upp han...värre med lite tyngre vovvar dock .... /Fredde
Publicerat December 3, 200718 yr Nackskinnet och sedan ut genom dörren...öppna efter 5min...Min hund gjorde sån när han var i den åldern...direkt det var minsta antydan till morr..PANG grip tag i nackskinnet (lyfte upp han till min "nivå"), lite hårda ord (FY NEJ!) sen hiva jag ut han genom dörren (han går ej från gården)...sen fick han sitta och skämmas nån minut....sen öppna dörren som om inget har hänt....två ggr morrade han...sedan dess är han så snäll och fin!...världens bästa hund i mina ögon...snäll, kelig och han har ett behagligt temperament hemma .... Ps. han väger bara 25kg, så det är inga problem att lyfta upp han...värre med lite tyngre vovvar dock .... /Fredde Helt rätt fredde! Det gäller att visa vem som bestämmer direkt från början.
Publicerat December 3, 200718 yr Har ingen utbildning i ämnet o inte våldsamt kunnig heller. Så det är skitsvårt att säga utan att själv se o uppleva hur kroppsspråk samt hur hunden morrar. Räddsla, försvar, hot eller bus, mysknorr.. Min jycken kan jag lätt få o låta jäkla farlig om jag klappar om henne lite våldsamt o busigt. Själv så kan jag både skita i ett morr o vid ett annat tillfälle så.. som man brukar uttrycka det, slår åskan ner med buller o bång om det är ett "utalat" hot mot mig eller någon annan. Men vill inte rekommendera o ta i med "storhammarn" om nu din hunds morrande beror på rädsla eller försvar. Kommer bli etter värre om man går fram som en ångvält mot en osäker/rädd hund som av den anledningen morrar. Bästa tippset om nu olaten fortsätter är nog att låta någon duktig instruktör titta på dig o jycken. Helst då en med referenser eller grundlig utbildning eller nått sånt. Sen närmar det sig 2:dra könsmognaden, brukar komma kring 2 år. Hunden ska alltså ta sin slutliga plats i flockens rangordning. Ibland går det obemärkt förbi o så kan det bli som du upplever och vara osakad av ovanstående. Testa Fredde_Piteå´s metod kan fungera. Lycka till!
Publicerat December 3, 200718 yr Låter lite som tonårstrots. har ju en Wachtel i samma ålder men han har aldrig visat nåt sånt ännu. Med tanke på att jag har små barn skulle jag aldrig tillåta ett sådant beteende. Gråhunden (tik) har ett liknande bettende varför hon inte heller bor här så här långt. Det finns många sett att dominera sin hund. Tiken brukar jag morra tillbaka på alla fyra tills hon visar sig undergiven. Detta funkar bra så här långt. Kan vara lite risky kanske men känner du din hund väl så är det inga problem. Skulle hon öht visa tendenser att nafsa då skulle hon faktiskt jaga på andra jaktmarker inom 2 minuter efteråt, det är jag skyldig min familj. Har planer på att ta hem henne nu om det bara går med Wachteln (hon är sur på honom med men han ger sig utan strid) Kommer förmodligen få ta samma strid på riktigt allvar då. MVH
Publicerat December 3, 200718 yr Hej Hallen och välkommen tillbaka! Morr betyder varning, varning för vadå, i hennes ålder så vill hon kolla läget, vad som händer med olika signaler, nonchalera inte morrandet om hon nu inte har ont men det får man sällan av att gå och lägga sig däremot kan andra övningar i ledaskap ge en bra effekt, kan vara så att hon blivit lite åsidosatt under pappa ledigheten, inte onormalt men främmande i hennes ögon, dr phil hade nog kallat det babytime och dogtime, det är en övergångsperiod för henne men under rastrundan kör lite lydnad i 2-3 min. Lycka till och hör av dig igen om hur det går.
Publicerat December 3, 200718 yr Måste bara förtydliga (precis som NS och Pertan skriver) att det är skillnad på morr och morr...den metod jag använde är ENDAST när det är ett "hot-morr"...eller ett argt morr riktat direkt mot mig...inte bus-morr eller liknande ...jag kan få han att morra som en B23:a tom på olja när vi leker dragkamp med en trasa ;D...men det är på skoj och vi är kompisar vid de två tillfällena jag kastade ut han handlade det om att han hade ett grisöra som han tuggade på och när jag gick förbi morrade han hotfullt, reste ragg och visade hela garnityret....typ "kom inte nära för då jävlar..."....sånt tolererar jag icke!
Publicerat December 3, 200718 yr Jag tolererar inget morr alls o har så inte gjort sen han va valp. Men så kampar ja sällan me min hund! Annars instämmer ja me fredde!
Publicerat December 3, 200718 yr Måste bara förtydliga (precis som NS och Pertan skriver) att det är skillnad på morr och morr...den metod jag använde är ENDAST när det är ett "hot-morr"...eller ett argt morr riktat direkt mot mig...inte bus-morr eller liknande ...jag kan få han att morra som en B23:a tom på olja när vi leker dragkamp med en trasa ;D...men det är på skoj och vi är kompisar vid de två tillfällena jag kastade ut han handlade det om att han hade ett grisöra som han tuggade på och när jag gick förbi morrade han hotfullt, reste ragg och visade hela garnityret....typ "kom inte nära för då jävlar..."....sånt tolererar jag icke! Helt rätt då är det verkligen be om att få leva som gäller
Publicerat December 3, 200718 yr Eftersom hunden i grund och botten är ett flockdjur så vill dom då göra upp om rangordningen i flocken och detta brukar valparna börja med vid 1,5- 2 års ålder. Vissa hundar gör så här även mot sin ägare och ibland mot övrig familj. Mina vorstehrar har inte visat detta beteende alls, men en eng. setter hade detta morrande ett tag vid den åldern. För dig gäller det nu att inte acceptera detta, utan visa en gång för alla att det är du som bestämmer, morrar han åt övriga familjemedlemar är det bara att göra om proceduren igen. Hunden skall vara lägst i rang i hemmet, så är det bara. Det finns även andra beteenden hos hunden som gör att dom vill testa dig. Om du står vid en buske och pinkar och ser att hunden genast vill till samma buske och markera, måste du säga stopp. Dock är det väldigt viktigt att du aldrig slår hunden, utan tar den i nackskinnet och ruskar till, eller som jag brukar göra när jag tillrättavisar något dåligt som hunden inte får göra är att bita den i örat och samtidigt morra åt den. Sedan låter du hunden ligga ner, medans du står och blänger åt den med ondögat ett tag, efter det blir du som vanlig igen.
Publicerat December 3, 200718 yr Hade lite ideer,men sen jag läst tråden har jag inget att tillföra,bara det att jag aldrig skulle tolerera ett morr,hundarna har försökt men genast blivit nertagna på jorden igen. Finns dock en regel här hemma hos mej som resten av familjen måste finna sej i (fru och barn) och det är att alltid låta hunden vara ifred efter jakten, Hundarna har varit trötta när dom kommer hem och bör lämnas ifred. Sen finns en regel till här hemma och det är inte ofta det händer,men ibland får hunden ett rått noga utvalt köttben som inte kan spjälka sej att ligga och tugga på. Plötsligt blir den snälla hunden då inte så snäll längre utan ligger och gnager på sitt ben med raggen rest mest hela tiden !!!!! Har sagt till den övriga i familjen då att ge fan i hunden då jag inte vill riskera något !! Självklart utnyttjar jag själv detta unika tillfälle att flera ggr.plocka bort benet från hunden som då grinar illa,så snart hunden lagt av med detta får denne tillbax det igen. Så kan jag göra flera ggr.i rad bara för att befästa min ledar roll. Skulle hunden hugga mej mot förmodan skulle nog detta vara det sista den hunden gjorde. Jag ser det så här..jag utmanar hunden på ledar rollen om vem det är som bestämmer inom flocken. Har dock ingen lust att även testa detta med resten av familjen,då jag tycker att det räcker med mej själv. Såklart syns det tydligt och klart på hunden om vilken den anser är högst i rang inom denna familj..ja jag ser även hundarna som del i familjen. Detta sätt att avdramatisera det hela har jag lärt mej hemmifrån från min far som har haft mängder med hundar inom mitt barndomshem. Du kanske skulle ta på dej en skinnjacka samt ett par handskar och testa..Hallen !!!
Publicerat December 3, 200718 yr Morr kan betyda jäkligt mycket och inte bara varning som Pertan skrev. Det kan vara en osäkerhet från henne och hon kanske har erfarenhet från tidigare att man kan vinna något genom att morra? Som NS skriver så är det jäkligt svårt att ge tips utan att själv sett hunden, det kan skada mer än att hjälpa genom att lyda våra råd. Jag tolererar inte heller att mina hundar morrar mot mig, men är det av osäkerhet så kan det skada eran relation om du dominerar hunden, fyar, förstorar situationen. En flockledare skulle aldrig direkt bestraffa osäkerhet, kanske dominera beroende på hur denna osäkerhet visar sig och var i hierarkin denna osäkra hund befinner sig. Hallen om du själv är osäker på varför din hund ger ifrån sig detta morrande så tycker jag inte att du ska göra något drastiskt. Istället kan du kommendera hunden, tex från bädden till det tråkigaste rummet i huset eller liknande. Wachtel har jag själv ingen erfarenhet ifrån, men från vad jag läst så är det ju ingen hundras med "Stålpsyke". Inget illa menat mot Wachtel, jämför bara med med riktigt skarpa och starka hundar som jag själv har erfarenhet typ Amstaff, Pitbull m.m. Har man hundar med "Stålpsyke" så kan man göra mer misstag utan att detta får bestående men, jämfört med raser med mjukare eller vekt psyke. Då kan det räcka med ett misstag från dig som förare för att förstöra hunden i flera år framöver.
Publicerat December 3, 200718 yr Morr kan betyda jäkligt mycket och inte bara varning som Pertan skrev. Det kan vara en osäkerhet från henne och hon kanske har erfarenhet från tidigare att man kan vinna något genom att morra?Som NS skriver så är det jäkligt svårt att ge tips utan att själv sett hunden, det kan skada mer än att hjälpa genom att lyda våra råd. Jag tolererar inte heller att mina hundar morrar mot mig, men är det av osäkerhet så kan det skada eran relation om du dominerar hunden, fyar, förstorar situationen. En flockledare skulle aldrig direkt bestraffa osäkerhet, kanske dominera beroende på hur denna osäkerhet visar sig och var i hierarkin denna osäkra hund befinner sig. Hallen om du själv är osäker på varför din hund ger ifrån sig detta morrande så tycker jag inte att du ska göra något drastiskt. Istället kan du kommendera hunden, tex från bädden till det tråkigaste rummet i huset eller liknande. Wachtel har jag själv ingen erfarenhet ifrån, men från vad jag läst så är det ju ingen hundras med "Stålpsyke". Inget illa menat mot Wachtel, jämför bara med med riktigt skarpa och starka hundar som jag själv har erfarenhet typ Amstaff, Pitbull m.m. Har man hundar med "Stålpsyke" så kan man göra mer misstag utan att detta får bestående men, jämfört med raser med mjukare eller vekt psyke. Då kan det räcka med ett misstag från dig som förare för att förstöra hunden i flera år framöver. Vet inte jag ??? Det jag föreslog handlande om ledarskapsrollen inte om bestraffningar utan snarare belöningar när man väl höll käften.... Tycker ditt inlägg påminner om sk.hundpsykologers tramsigheter !!! OBS. inget personligt i detta utan mera dina ideer... Som att förvisa hunden till det tråkigaste rummet i huset ! Asså bara fatt... Hundar fattar inte sånt..... Dom har relativt betydligt mindre hjärna än vad både du och jag har. Som en känd hunddressör sa till mej..Hundar skall hissas mellan himmel och helvete,samma som Bra och Nej. Hundens roll i flocken får aldrig var högre inom ett människohem än fransarna på finmattan !! Basta! Inte fasiken fattar hunden om du förvisar den ner i källaren typ vad den gjort för fel.....
Publicerat December 3, 200718 yr Det finns en poäng i det Sajmon skriver, läxa upp en osäker hund gör den knappast stabilare, men jag läste hallens undran som trots och då är den inte osäker, plocka bort mat och ben ska man klara av utan att hunden behöver fundra på att fräsa ifrån eller ha en tendens till att bita ifrån. Både wachtel och springer spaniel är hårdare än sitt yttre, många lurar sig på deras söta utseende
Publicerat December 4, 200718 yr Min uppfattning är att det är tonårs fasoner hon kollar vad hon kommer undan med det är ju samma som om kärringen siger till dig gå ut med soporna eller nu ska du dammsuga klart att man muttrar lite ;D Mvh.
Publicerat December 4, 200718 yr Författare Hunden är världens goaste och gladaste hund. Hon älskar uppmärksamhet och Jakob 1år får göra vad som hälst med henne, hon ska alltid se vad han gör då han leker eller gör annat bus. (naturligtvis får han lära sig att respektera henne också) Jag tror som ni säger att detta är någon form av tonårs fasoner, men det jag undrar över mest är: tar jag henne i nackskinnet, sprättar henne på nosen, håller henne i bakbenen och skakar henne... ja ni förstår. Då jag har skickat henne till sin korg med ett FY så har hon muttermorrat hela vägen till korgen. Ibland då jag då går till korgen kan det komma lite morrande och om jag tillrättarvisar henne igen (håller henne runt nosen/munnen) och fyar henne så muttrar hon fortfarande. Hon skulle aldrig prova att nafsa eller så (hoppas jag...) men just att hon ska ha sista ordet. Suck, suck...
Publicerat December 4, 200718 yr Hej, Hallen Jag har ju ett halvsyskon till din hund och han kan vara rätt stöddig han med, dock har han aldrig morrat hemma. Det har han dock gjort i skogen vid ett fällt djur, men slutat direkt när han ser att det är jag som kommer. Hade nog testat lite med Telges koncept att pröva henne med ett ben osv, plockar klövar ut och in i munnen på min utan problem. Visserligen blänger han en del men aldrig att han morrar eller visar tänderna! mvh
Publicerat December 4, 200718 yr Telge: Det jag menar med att kommendera hunden från sin varma mysiga plats till ett tråkigt rum, är i väntan på att Hallen får hjälp av en mer kunning dressör eller att han själv blir stensäker på vad som måste göras. För att göra något halvhjärtat (genom att vara osäker på om man gör rätt) mot en osäker hund kan bara förvärra situationen. och slutligen Telge, en hund som bott i hundgård hela sitt liv skulle inte bry sig så mycket att bli utestängd från flocken. Men en familjehund som ofta får kärlek och omtanke vill inte bli utstött från flocken, så är det bara!
Publicerat December 4, 200718 yr Hallen, jag tycker att det du beskriver verkar vara osäkerhet från hunden. Speciellt när hon fortsätter muttra efter tillrättavisningen, tex när du kommenderar henne till bädden, hon lyder men muttrar och morrar. Jag har ju inte sett er "in action" men tillrättavisningen kan vara fel också.
Publicerat December 4, 200718 yr Jag är ju ingen expert...men skulle det funka att "snap her out of it" alltså göra nåt som får henne att tappa fokus på sin morrande situation? En plåtburk med skramlande bultar som man droppar bakom henne, ja ni fattar, PANG SKRAMMEL... Skulle hon störas nog mycket för att komma ur sitt för stunden låsta beteende? Min gamla jaktkamrat Allan hade en bit kedja hemma, och när hans hund skällde mot dörren när någon ringde på så humpade han kedjan högt så den landade just bakom tiken. Det rasslade fint i golvet. Hon blev ganska rädd och tyckte nog att det var olustigt. Det upprepades några gånger sen var det slut med det skällandet. Är ju i likhet med "bultburken" nåt som får dem att snäppas ur sitt beteende. L-O
Publicerat December 4, 200718 yr Författare Agnes är jäkligt lydig och vi har enormt bra kontakt både hemma och i skogen. Jag upplever henne inte som osäker, men lite som om hon vill testa mig just nu. Jag brukar då och då ta bort benet, leksaker, ibland pilla i maten och även de andra i familjen utan att hon har låtit det minsta, men nu härom dagen så lät hon lite då jag tog benet. Det blev ett fy, bort med benet och till korgen. efter ca. 10 minuter fick hon komma igen och hon var precis som vanligt. Hon fick sitt ben igen senare på dagen och lät inget mera under hela den dagen.
Publicerat December 4, 200718 yr Är ju en knepig situation att kommentera då man inte sett er live. Jag skulle nog börja med att försöka utesluta medicinska problem. Har hon kanske ont i en tand eller en infektion av ngt slag. Man kan ju bli lite grinig själv vid sådana tillstånd. Annars är nog det bästa att förstärka sin flockledarställning. Ta ifrån henne mat , ben , leksaker ja allt som hon håller "kärt". Ta det titta på det och om hon är lugn så får hon tillbaka det. Samma sak när hon får det , inte ta eller äta innan varsågod har kommit från dig. Aldrig gå ut innan dig , gäller även bilen.Lite sådana saker. Kan hjälpa om det är ledarskapskris.
Publicerat December 4, 200718 yr Att hunden skulle morra pga osäkerhet känns väldigt avlägset så länge hunden inte skulle varit hårt ansatt av sin ägare sedan valpåldern, men då å andra sidan skulle knappast frågan ställas på forumet. Min direkta tanke är att hunden är på väg in i sitt vuxna liv och nu under vissa lägen testar gränserna. Själv tar jag inget morrande från mina hundar utan som många andra säger nackskinnet och morrar tillbaka, vid vissa fall biter jag dom i örat nacken. Seger har huvudet på spiken i min mening. Mycket viktigt är att efter tillrättavisning MÅSTE det komma glädje och uppmuntran, hunden måste känna att den är ett med flocken och inte på väg att bli utstött för då kommer problemen som ett brev på posten. Att Wachteln inte har ett stålpsyke..... Nja kan inte hålla med om detta, har träffat en hel del wachtlar som inte backar för någonting, visst några har klippkort hos vetrinären, men rädsla och osäkerhet finns inte i deras värld. Sedan är det ju frågan om vad man menar med ett stålpsyke :
Publicerat December 4, 200718 yr Nu kommer mitt slutgiltiga råd. Jag tror att du har mer att förlora genom en hård tillrättavisning, än du har att vinna. Hade min hund morrat mot mig på ett bestämt sätt så skulle jag göra en "alpharullning" och/eller visat att "gör du om det så är det de sista du gör", helst samma sekund som morrningen kom. Men skulle det vara ett morr mer likt ett "mutter" och mer osäkert så skulle jag inte förstora hela situationen, utan kommendera hunden att göra annat. Visst i våra människoögon ser det ut som att hunden vinner. Men i stället så kan jag visa mitt ledarskap i flocken på ett annat mer kontrollerat sätt. Tex när jag har hunden i koppel eller vid andra mer "kontrollerade" former. När detta är gjort så kommer inte detta morrande att ske igen.
Publicerat December 4, 200718 yr Författare Ta ifrån henne mat , ben , leksaker ja allt som hon håller "kärt". Ta det titta på det och Min direkta tanke är att hunden är på väg in i sitt vuxna liv och nu under vissa lägen testar gränserna. Jag har gjort och gör allt som ni kommer med som förslag och det är inga problem med att at bort saker/ben från henne. Jag tror nog mera på det här med ungdomlig trotts. Men vad jag förstår är att det inte är fel att ta tag i nackskinnet (lite lagomt) fya och till korgen. För att sedan, inte så lång tid vara som vanligt igen och goas och leka.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.