Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2013-03-24 in all areas

  1. Mekus
    Fick ett samtal en stund innan stängning på jobbet idag. En flock grisar hade varit ute i dagsljuset och ätit i en ensilagehög. Skytten konstaterat att det fanns blod i spåret och sedan gått undan för att inte förstöra för hunden. Sedan var det det där han sa innan vi avslutade. -Jo... Vi var två, och räknade till tre och sköt samtidigt... -Okej? Sa jag, så det är två grisar påskjutna? -mmm... När jag kom dit så sa den ena skytten att han förmodligen bommat, han var mycket säker och vi hittade ett kulnedslag innan där grisarna stått. Detta gjorde att jag andades ut lite samtidigt som jag plockade ut hundarna. Spårning påbörjades med bayraren, grisen lämnade blod rätt så tätt men höll sig på grisstigar så det var svårt att se om den gick på alla ben. Den hade inga problem att gå upp för riktigt branta avsnitt, eller ner heller för den delen. Efter någon kilometers spårning så lämnade den stigarna tillsammans med två andra grisar. När vi spårat ytterligare och fortfarande har täta bloddroppar så passerar vi några grenar som grisen har passerat mellan så jag hade förhoppning om att få se på vilken höjd den blödde. Tji fick jag. Inte en droppe på grenarna. Med andra ord inget blod på sidorna på grisen... När vi spårat 3.44 km enligt pejlen och närmade oss ett etablerat hemområde så beslutar jag att släppa laikan. Upptaget kommer drygt tre hundra meter framför oss i kanten av en kraftledningsgata. Jag tar långa benet före och hinner kanske två hundra meter när det börjar röra sig ifrån mig. Där någon stans passerar det en förhållsskytt som inte vågar skjuta för att laikan ligger för nära. Sedan bar det av in i en tätning där jycken ställde om så att jag kom in och bara precis hann se grisen men hann inte skjuta innan den gick iväg igen. Jag hann se grisen ytterligare en gång men hade inte koll på hunden. Då tog grisen en rusning på 500 meter för att sedan övergå i gångstånd. Jag och min ivrige vapendragare kutade efter och hade turen att träffa på en bekant som kom åkande i sin bil som kunde skjutsa oss närmare. När vi kom till närmaste väg så hade hund och gris passerat och vi började springa för att komma om gångståndet, Vi visste nu att grisen var ensam och att det var en rödgris så jag släppte min bayrare som bara är 1,5 för ett praktikpass. Jag toksprang in på ståndet och skymtade gris och jyckar så jag sköt ett snabbt skott som tyvärr bara bromsade grisen lite men hundarna kunde stoppa den och jag kom in och kunde avsluta. Vart träffen satt? Testikelträff... Vart faktiskt lite förvånad när jag kikade på klockan, en timme och femtio minuter tog hela spektaklet //Mekus
  2. Tjörnbon
    Det stod lite i Svensk jakt att det inte skulle ske! Om det sker så är det en ordentlig pungspark på jägarna eftersom pengarna slösas bort på Vargflyttar och nyetablerade revir osv osv Hoppas att det blir ordentligt med mothugg på ett sådant tilltag, annars lär inte jag betala medlemskap till några jägarföreningar i fortsättningen.
  3. Hipshot
    Tror det är läge för lite försiktighet i den här frågan.. Till att börja med tycker jag att det var mer än lovligt puckat att börja gräva i räntor och fota foster, som många andra hävdat så drabbar detta jägarna som kollektiv. Dessutom så är frågan inte så enkel att det går att fördöma skyddsjakten som sådan vilket rimligen borde manat fotograferna till ytterligare mer försiktighet. Skyddsjakten i sig är väl inga problem. Markägaren har sökt och fått tillstånd att skjuta älg. Inget snack. Däremot, hade de som skulle göra detta haft lite mer innanför pannbenet så kanske de kunnat välja andra djur tycker jag. Sen förmodar jag att detta sticker i ögonen på andra markägare, det är "deras" älgar som vandrar in i dessa områden och blir skjutna. Avundsjukan är inte att leka med. Den andra tanken som slår mej.. Är det så att älgarna blir invallade av vattendrag och vad det nu kan vara och hamnar i dessa områden.. Då är det inget nytt fenomen utan väl känt sedan tidigare. Hur smart är det då som markägare att odla tall just där?? Bönderna här nere har minsann fått gå i från normal växtföljd för vissa åkrar går det bara inte att odla vete/majs och vad det nu kan vara som lockar gris. Det är ungefär lika smart som att köra ut en ensilagebal till frigående köttdjur och blir purk på rådjur som käkar ensilage.. Det är alltså inte så enkelt detta och att då ge sig ut och plåta foster och ställa till ett jävla liv.. nej det är faktiskt riktigt puckat tycker jag. / Rikard
  4. nicklas
    2 points
    Här ligger 2 nya grytbestar
  5. Hjalle-man
    <br /><br />För ca en timme sedan <br /><br />Skickat från min GT-I9300 via Tapatalk 2<br /><br />
  6. lsjonsson
    Dom som vill ha varg kan bet. det ur egen ficka!
  7. Kias Husse
    Ingen som har en pickup som smälter in? Då skulle det gå att fånga henne och köra ner henne till Bryssel. Har hört från rätt säkra källor att vargstammen i Bryssels parkområden inte når GYBS.
  8. Per Gustafsson
    Allt för mkt sådana 123 försök i skogarna :/ Tur du ordnade upp det Ska man göra ett försök att skjuta 2 så bör man enligt mig bestämma vem som ska börja o sen ska den andra skjuta OM han får läge efter.
  9. MarkusR
    Bra där Henrik, hemma hos mor&far?
  10. Gurkangc
    1 point
    Busdags för Edda, 6mån
  11. mickekarl
    Jämför man markägarens kostnad för älgen med en skadenivå på ca 2 %per år med det som är vanligt idaf , dvs 5-10 % färska skador, då är skillnaden ofta 15-30 000 kr per år för samma storlek på fastighet som du nämner. Obs att det inte är räknat mot någon nollnivå! Krasst så skulle man kunna säga så här som markägare av dessa 100 ha. Vill du som jägare ha en älgstam som klarar mina krav på skador (max 2%) så får du jaga för ordinarie pris (eller ett lägre pris) men om du förvaltar stammen så att skadorna blir 7% så kostar det dig 20 000 kr extra per år. Då kan jägaren välja om det är värt att ha t ex 9 älgar per 1000 ha istället för 6 älgar per 1000 ha. Skillnaden i möjligt årligt uttag är mellan 1 och 1,5 älgar per 1000 ha så det gäller att jägaren värderar den där sista skottchansen ordentligt. Det som många inte förstår att det är inte hela älgstammen som kostar en väldig massa pengar i betesskador utan det är en marginaleffekt på betet när älgarna blir för många som är jättestor. Finns flera exempel där det går att se att en skillnad i vinterstam från t ex 6 till 8 djur pet 1000 ha kan fördubbla skadenivåerna från 2 till 4 %. Om jägaren får välja vinterstam men betala den merkostnad som uppstår så kan jag hålla med om att de som vill ha varg kan få betala för merkostnaderna på något sätt. Men jägarkåren vill helst att andra ska ta alla kostnader som vanligt. I älgfrågan är det jägarkåren som är bevarandesidan och markägarna är nyttjare på samma sätt som i varffrågan så är snf mfl bevarandesidan och jägarna nyttjare.
  12. wizzie
  13. Tjörnbon
    Sakta i backarna sådant borde vara olagligt!! När man ändå har en planerad rutt av sådana mått borde man sammåka i miljösynpunkt!! Minst full bil!! bättre för miljön och mer Gybs!
  14. FISKARN nr.1
    1 point
    Passade på att inviga brorsans nya bössa nyss med två kråkor. Den sista var runt 40m ut på havsisen och jag lyckades smyga mig fram till 30m från stranden. Hade subsonic skott så höll upp en bit ovanför den och tryckte av och träffade i sidan så den flaxade runt på isen, helt plötsligt var det 50st kråkor i luften som var helt hysteriska och dom visste inte vad som hade hänt! Den ena får hänga i klorna på uven imorn <br />
  15. V70
    Jag var ut och angla idag men det är för vintrigt än 90cm is och 2dm packad snö på isarna vi satte bara ut 8don och fick 2gäddor Men härligt väder Sen var jag ut på havet och vitja näten och det var bara 1 liten öring som levde och fick åka tillbaka! Det andra nätet hade käla fast nu när havet är 70cm under det normala Annars har jag fått 12öringar och 37 sikar nu i veckan!
  16. lsjonsson
    En passagerare får du ju med dig o resten kan du sätta där bak jämte hundburen.
  17. Minken88
    Ja vildsvinen kan ju ställa till med stor skada givetvis. Dock så anser jag att fälla är lite för mycket att ta till ex. Vi har året runt jakt på årsgris. även möjlighet till dygnet runt jakt 7-24. Vi har oxså generös jakttid överlag på samtliga djur vuxna som små. relativt lätt att få tillstånd där skadorna är omfattande för skyddsjaga med lampa vid grödor o liknande.. Så nej till att fälla ett svin i en fälla. bättre att då vakjaga dem där skadorna finns
  18. Kias Husse
    ..... Och en rätt förvaltat fastighet kan hysa bra med älg tom mer än idag, utan betesskador. Tyskland och Sverige gick åt varsina håll på -50talet(Om jag minns rätt). Tyskarna bedriver ett kontinuitestskogsbruk, men i Sverige så valde man att lyssna på en jägmästare som trodde att hyggesbruk var det bästa. Nu vet vi att tyskarna har bättre avkastning från sin skog, inte bara för den växer lite snabbare. Metoden kommer att komma även hit så fort jättarna upptäcker att dom kan tjäna mer pengar på den formen av skogsbruk. I Tyskland går dom in och blädar sin skog och tar ut det mest mogna träden. Detta ger utrymme för markvegetation också. Samtidigt som det finns plats för nya träd slå rot. Du slipper hyggen och stormskador i skogkanterna till dessa hyggen. Även insektsskadorna minskar. Behåll mer löv på markerna och gå in och skörda när det är moget. På samma omlopps tid som barrträd, så kan du driva upp 2 gen med löv. Så även om lövmassa betalar bara hälften mot barrtimmer, så kan du istället skörda 2 gånger och få ut samma peng. Bonus är att det kommer "buskigt" lövuppslag som funkar som bete. Det är i områden med monokulturer som det blir stora betesskador. Det är en skog med sämre artrikedom i alla avseenden. Men sitter du redan på en "sönderbrukad" skog med monokulturer. Ja då kan du hjälpa återväxten och ev älgar genom att fälla väl valda träd under vintern. Som älgen kan beta på istället för plant. Slå ner lite löv men även några stora tallar, se till att toppstocken med kronan får ligga kvar. Älgen gillar att beta i kronorna på fällda tallar. Men du kanske har räddat flera 1000 tals plant genom att offra ett 10 tal träd. Finns det löv i skogen och att du varje vinter lämnar ett antal tallkronor i skogen, ska du se att du kan ha mycket älg på din mark samtidigt som du slipper stora betesskador. Det kommer alltid att bli vissa betningar, men låt dessa ungtallar stå kvar. Älgen betar gärna på samma tallar nästa vinter och låter bli de obetade.
  19. don corleone
    Detta måste betraktas som djurplågeri,bli sövd å flyttat till ny miljö gång på gång,men myndigheterna kan tydligen tänja på lagar som för oss andra är stenhårda,oavsett om det handlar om en varg så har alla levande varelser rätt till att respekteras värdigt.E det inte därför vi har stiftat lagar om just jakt å djurskydd?? Vidare kan man undra över kompetensen hos vedebörande personal,vem å hur utbildas dom?Den läroplanen måste väl ändå ha ett systemfel! JÄVLA PUCKON!allihop
  20. Kurok
    Tja, nr2 för kvällen skällde på bra innan han stannade för att lukta på spåren efter den första som hämtades, så även denna, något större hanne fick vandra vidare, nr5 för säsongen. Skickat från min GT-P3110 via Tapatalk 2
  21. kalleanka70
    Ja den tappar effekt om det är kallt och den var kall när du startade den. iPad Tapatalk HD
  22. Leo
    Bra jobbat 1-2-3 skjutning är fan inte bra, bara för det är gris kan man göra vad som helst för att få dö på dom
  23. Kurok
    När slutet närmar sig får den late brått!!! En liten orolig hane på drygt håll. Skickat från min GT-P3110 via Tapatalk 2
  24. Robert.M
    Körde 4 lockpass varav 3 i månsken & jag måste säga att dom hör hemma bland de mer spektakulära upplevelserna jag haft. På det tredje passet tycker jag mig se någonting längre bort på sjön jag sitter & spanar ut över. Är de verkligen en räv? Nää, det är nog ingenting...men vänta...ingenting rör ju på sig! Tittar i siktet, ja, det är ju en rävjäkel som spatserar omkring ca 200m bort. Den kommer inte närmare trots försiktiga lock så det blir till att ta ett skott liggandes över ryggsäcken. Blir en bom & räven tar till flykten. Svårt att skjuta på lite längre håll då skärpan i gluggen inte blir helt ok, belysningen hjälper dock lite men nää. Lärdomen av detta är att det är ok med handkikare vid lockjakt i månsken till skillnad från lockjakt i dagsljus då onödiga rörelser endast skrämmer eventuella rövar. Imorrn, då j-lar!
  25. lsjonsson
    4 cyl. startmotor, 6 cyl hjälpmotor o V8-V12 motorer.
  26. Flex
    1 point
    Klockren Morgon Lufta Bettan en Snabbis Mvh.
  27. Donny Af Toarp
    Har en 7 mm RM och det är en Custom med sakolåda som bas. Det du skall se upp med är pipan. Den tar snabbt slut på en magnumkaliber och ligger på 7mm r troligen runt 1500 skott. Min ligger där ungefär och det är dags att byta pipa då precisionen börjar försämras. En underbar kaliber men skjut den innan för kan man inte handskas med den blir det inget tättskjutande. Vapnet bör också ha lite vikt för att fånga upp kraften och jag ser mig hellre ett vapen på ca 4,5 kilo än 3-3,5. Mina små tips å råd
  28. larze
    Hej,Browning X-bolt kanske? Dom brukar ju skjuta bra som Tikkan. /Lars.
  29. Casthiel
    Grattis till din första gris!!! Hoppas att det blir många fler i framtiden //Niklas
  30. pmt
    1 point
    Romantiska vanföreställningar, grundade på att envetna trupputbildare tjatar i soldater att de har väldens bästa utrustning för att höja deras tillit till sin utrustning. Det trista är att nästan all "GI" är gjord för att vara billig i första hand.... Och problemet är dubbelt: dels är det en låda gjord på 2900 atm gastryck, det är ett faktum ingen kan komma runt. dels är den inte särdeles vettigt gjord om den brister. För lådan är sätthärdad - du får noll förvarning, och när det brister spricker det med väldigt liten deformation..... Jag har sett två m/96 ge upp, och ett par krevadkarbiner..... Och tro mig - man vill inte ha näsan bakom. Den svaga punkten är pipmuttern - och det kan man inte göra nått vettigt åt.... Nej, för gastrycket specas i dag till 3600-3800 på nästan alla "normala" kalibrar, oaktat kalibern. Ett undantag är just 9,3x57 och 8x57I (notera INTE 8x57IS) som ligger på - tada - 2900/3100. Kan ju undras varför? Men 9,3x62, 30-06, 308, 8x57IS mfl är samtliga specade till max 3800. När bössan gjordes var krutet sämre och ojämnare vilket gjorde att man la sig lägre - på max 2900, nominellt 2700. I dag har en 308 högre prestanda än 30-06 hade då den kom 1906. Men lådorna är de samma.... /T
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.