Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2013-12-22 in all areas

  1. maddog
    9 points
    den bästa träffbilden visar ett bra resultat men den sämsta träffbilden visar hur bra anpassad bössan är. några av mina bästa jaktmaskiner har inte haft speciella bästa träffbilder men otroligt bra sämsta dvs alldaglig pipa men perfekt anpassning. på min bat tog det tre månader att komma fram till specen men det har jag fått tillbaka mångfalt. i konstiga skjutställningar är den sanslös. sist när vi sköt (ballonger på 500m+) så fick en polare testa och det behövdes bara en sten ca 80cm hög så blev det träff på 300m och även i sittande på 250m detta med snabba skott från stående med bössan oladdad för att likna jaktskott. den är helt enkelt underbar utan att prestera mycket bättre än den bästa treskottaren från en 1640 i 30-06 på 100m;). anpassning när den är som bäst tycker jag och skillnaden i resultat på jakt mot en standardbössa är otrolig.(för mig iaf för jag har jagat en del med standardbössor också)
  2. linus22magnum
    ny film ute ! eftersök på älgkalv denna gången. Ni får jätte gärna prenumerera på kanalen för det kommer fler videos inom kort ! nya viedon: http://www.youtube.com/watch?v=90aflGW3PdA min kanal : http://www.youtube.com/user/linusjaktochfiske?feature=watch
  3. wildboarlover
    Naturvårdsverket har säkrat tillväxten på varg för ännu ett år framöver och visar att dem inte klarar av att gå från bevarande till förvaltning! Hoppas ni är glada nu när ni förstör livskvaliten för människor och gröna näringar. Får Naturvårdsverket fortsätta hålla i taktpinnen ser framtiden dyster ut....nu säger jag inte mer i detta! utan önskar alla "normala" människor en God Jul! och att vi ska fortsätta kämpa för det som är rätt!
  4. Ken1
    2 points
    Lite sent på tänkt men skickar frågan ändå. Jakt med drivande rådjurshundar 5mil söder om Stockholm mot Nynäshamn. Ingen jättemark men ett par timmar kan vi nog få frysa. Gärna marklösa men inget krav. Ca 5 jägers kan jag nog gömma någonstans. Hagelvapen 155 radio och om ni har jaktlust medtages. PM innan 2200 först till kvarn. MVH Kenneth
  5. Lecha
    NVV ska lära sig- Hjälp från jägare är inget man får,det är något man förtjänar!!!!
  6. Ulf.S
    Eget val men varje varg i backen är en mindre!
  7. Dr Krall
    Jag kan spara dig besvär...Sordin är bäst! B-)
  8. MartinJ1
    Hej Att max 30 vargar i tilldelning är på tok för få kan vi nog komma överens om i jägare mellan och kanske också att det är klart bättre än 0. Så bra jobbat så långt SJF och nu väntar vi på överklagandet som kommer med vändande post från de med något begränsat synfält. Men vi blickar framåt och leker med tanken att det faktiskt blir jakt... Jag har svårt att förstå hur detta skall fungera rent praktiskt eftersom jakttiden är väldigt kort och så fort man skjutit en varg skall jakten avbrytas av jaktledaren som jag tolkar det dvs du får inte skjuta flera i samma såt vid samma tidpunkt. Vargen som skjutits måste sen besiktigas av besiktningsman med allt vad det innebär innan länsstyrelsen beslutar om jakten får återupptas eller inte. Under den tid det tar att få besiktningsman till skottplats (för det skall ju vara undersökning på skottplatsen även om det så är flera km till närmsta väg) så finns en överhängande risk att andra vargar i flocken smiter ur såten eller att det hinner bli mörkt eftersom det trots allt måste spåras i de flesta fall innan jakten. Jag har därför 2 frågor kring detta. 1. Stämmer det som jag skrev ovan dvs att man endast kan skjuta en varg i en såt och sen måste besikta innan länsstyrelsen kan ge ok för fortsatt jakt? Om så är fallet måste jag säga att de som skrivit dessa regler inte kan mycket om jakt alternativt inte på allvar menar att hela revir skall skjutas bort alternativt gjort det för att jävlas och då hoppas jag ni fortsätter driva frågan om en ny myndighet som kan jakt och förvaltning. 2. Om nu ovan stämmer så undrar jag om jag hittat ett kryphål? Jakten avbryts bara i det område jaktledaren ansvarar för och får alltså inte återupptas i detta område förrän länsstyrelsen säger ok efter besiktning. Men om man delar upp en såt i flera områden med olika jaktledare så kan man iaf kan fortsätta jakten i resten av såten om man nu ringat en hel flock för nog måste det vara tillåtet att ha samarbete mellan olika jaktlag. Givet här är att uppdelningen måste ske på förhand då jaktledaren måste anmäla att man skall jaga minst 24 timmar innan så det krävs viss planering. Är det ok att göra på detta sätt för att på så sätt effektivisera jakten lite och inte behöva bli stående i väntan på besiktning och ok för fortsättande av jakt? Mvh Martin
  9. EmilL
    1 point
    Tråden är väl full av US-nummer? Jag kör med Thunder Lead 28gr 7,5 utmärkt kapacitet
  10. Ken1
    1 point
    Ja hur gick det då?? Startade inte så bra. INGEN i jaktlaget dök upp(sorgligt) men vi spottade i nävarna och åkte ut endå. Jag P och Steffi tanten. Vi gick ner mot hygget där P skulle stå och där är det 5st grisar som lurvar runt och vi står med hagel jaja visar P vart han ska vara och börjar själv halta iväg med Steffi, blåste ganska kraftigt så jag missade hennes upptag bakom en bergsknalle men drev gjorde hon. Ringer P och upplyser att det är på G hinner lagom avsluta när det kommer ytterligare 7st grisar i tätningen jag står i (Fan) och hack i häl med dom en älgkviga som jag nästan kunde ta på Rådjuret som Steffi drev passerade P just utan för skotthåll se la vie. Steffi lägger av och kommer på mitt spår. Ringer P och föreslår att vi ska bryta då han ska jobba och att vi ska träffas där vi såg dom första grisarna, när vi går mot bilarna står han där inte det snyggaste jag sett men va fan. Gör en liten ansmygning lägger an och skjuter skit skadeskjuter med första och måste bättra. Han slår ihop som ett korthus och blir liggande. Nu står han i fot klädd med glitter och kulor och stjärna i topp Sen tar vi en kaffe och babbla så P va nog sen till jobbet vi kom nog överens om att hitta på mer bus en annan dag. Ett par killar/tjejer till och det hade nog legat något mer än en gran
  11. MartiN-N
    Ja här har ni mina filmer! Kolla i HD så blir de roligare
  12. skamhed221
    Utan att ha kollat upp detta ordentligt har jag fått för mig att Keiler II endast har tyg, typ cordura, som skydd - inte kevlar. Om det är så kan man inte riktigt jämföra dem med Swedteams eller liknande.
  13. mbbohman
    1 point
    Grillade lite ikväll Tog hela ryggen från grisen jag sköt i tisdags och slängde på grillen. Snittade längs ryggen och fyllde med kryddor och smör. Nån timme senare på låg värme var det klart och förbenat bra Givetvis skar jag ur ryggen, skivade och la tillbaka bitarna så fick man plocka bitarna från skrovet. Mycket uppskattat av gästerna som bjöds in på grillfest lite off-season. Skickat från min HTC One S via Tapatalk 2. Alla stavfel har jag gjort med flit.
  14. JaktGripen
    Istället för bojkott så tycker jag att ni ska höra av er till era riksdagsmän. Det är uppenbart att verket i princip går emot riksdagens beslut och kör sin egen linje.
  15. kkjon
    bra film Linus. vi gjorde också ett eftersök idag. Jag fick in en inte allt för bra träff på ett rådjur. Mycket hår på skottplatsen och ett framben ur funktion på rådjuret. efter någon km valde rådjuret att kasta sig ner för branten och ut i vänern. http://www.youtube.com/watch?v=FvgHrc8Yr7M
  16. Urban
    1 point
    Väntar på en uppdatering vad jag gick miste om .... /Urban
  17. exabit
    Messerschmitt men dock poäng.
  18. Steinbok
    Jag har haft en sedan i somras. Kostade ca 2900kr på vapex. Har fungerar utan anmärkning. Lite snabbare och med färre överdoseringar än de rcbs jag sett in action. Jag brukar kontrollväga på en rcbs balansvåg och det har aldrig diffat nämnvärt mot vad hornadyn visat. Kom och provkör i Bromma!
  19. Benke
    Inte säkert att dom gör, en så mild vinter som vi har haft nu så har dom inte större problem för dom att hitta mat, därför är tjäran mer intressant och dom struntar i maten.
  20. elias_eeriksson
    Tack så mycket för filmen den verkar vara en väldigt trevlig dämpare!
  21. Kaliber88
  22. Upptag71
    Tror tyvärr du har fel där Ulf! Om inte jakten fungerar är det ju jägarkåren som får skit för att det inte funkat,vi skjuter fel vargar osv. Hur vi än vänder oss är det vi som får skiten är jag rädd.
  23. Garou
    Ett gulnande blåmärke så gemene man förstår
  24. Lecha
    Jag förstår precis vad du menar!! Vifta med en korvabit gör man till hundar.
  25. ozzian
    Ja inte skulle jag gå på en skjuten gris utan extra skydd på byxorna! trodde swedteams var det enda sunda valet, men fyll på med fler erfarenheter innan jag ev köper!
  26. I-Mats
    1 point
    Om vi nu postar treskottare så har jag lagt upp den här tidigare, men i alla fall: Det är från en rostig gammal M98 med 5x på kikaren, i 375 H&H. Ammon är minst 20 år gammal. -- Mats
  27. Filip WM Persson
    Har haft swedteams, men trivdes inte riktigt med dem. Fickprna på sidan är på insidan så man får inte plats med något vettigt i dem. I övrigt så blir dom jäkligt tighta, svårt att lyfta bena högt osv. Nu har jag Engelssons och är helnöjd. Sidofickorna är utanpåliggande och det är en mycket amidigare byxa som man rör sig lättare i. Swedteam har ju varit med och tagit fram denna byxa så det är exakt samma skydd som i swedteams. Har bara blivit blöt i dem en gång. Det var när jag gick ner mig till mitten av låret och satt fast 7-8 sekunder. Annars tåler dem att man går ner sig om man snabbt kommer upp igen! Så jag skulle rekomendera dessa till alla! Dessutom kostar dem bara 2400...
  28. Herbert
    Hade lagt mina pengar på dessa, funderar rätt ofta på att det kan vara vettigt när man står i täta planteringar att det är rätt kört att ta sig undan om det kommer en torpedgris. http://www.jagdfieber.com/Jagdbekleidung/Sauenschutzhose-Nachsuchenhose-Profi-Wild-und-Hund.html / H.
  29. Upptag71
    För min del blir det ingen vargjakt, en droppe i havet,lite så där lagom mellan för att försöka blidka jägare och samtidigt inte förgarga värnarsidan för mycket. NVV kan få leka själva,hoppas så många jägare som möjligt bojkottar vargjakten.
  30. L-B

    Öl

    1 point
    Kvällens öl
  31. Mad Mike
    1 point
    Eftersom det skjuter så bra så måste det vara laddat med remingtonkulor /Mike
  32. exabit
    1 point
    Släng Remington åt h-----e!
  33. Tjörnbon
    1 point
    Igår morse så tittade jag till fällan och då var den inte igenslagen, när jag kom hem från jobbet så hade denna stackaren trillat dit. Jag hann inte ens avliva den för den hade troligen använt sina sista krafter till att ta sig in i fällan Den låg stel när jag öppnade fällan så den hade troligen legat död några timmar också. Jag får helt enkelt hålla med mer god mat i fällan för det är ju meningen att de ska luras in i ett tidigare skede.
  34. Dr Krall
    Jag hälsar på främmande hundar dagligen i jobbet. Ingår i arbetet så att säga. Arbetet kräver att jag måste etablera kontakt med hunden snabbt och få ett tillräckligt förtroende så den låter sig undersökas och behandlas. Svårt säga nån exakt mall eftersom det går mycket på magkänsla. Men alltid vända sig till husse/matte först, inte bry sig om hunden. Sen få hunden intresserad av mig medans jag fortfarande har distans, tex genom 'muspip' och hälsa på hunden med dess namn, sen sätta sig på huk på lite på avstånd (men inte för långt bort), gärna vänd åt sidan eller halvt frånvänd så hunden inte behöver närma sig dig 'ansikte mot ansikte', och sedan låta hunden ta kontakt själv, beröm och omklappning då den gör det och kanske nån liten muta med levergodis. Sen tar man ju i hunden på ett resolut men vänligt sätt, svårt att riktigt förklara. Detta funkar på 8 av 10 hundar. Hundar som är osäkra finns ju naturligtvis, men det märker man ganska bra tidigt i förloppet, och kan anpassa sig därefter. Jag har inte blivit allvarligt biten en endaste gång än faktiskt på 14 års yrkesverksamt liv, ta i trä, endast enstaka 'markeringar' ibland när man gör nåt lite smärtsamt edyl :-)
  35. Mabo
    Det där fattar jag fan i mig inte... Jag brukar också neka folk och alltid blir de typ chockade..!? Det är inte en rättighet att klappa min hund och prata bebisspråk! Tycker folk borde begripa bättre än att rusa fram till en okänd man med hund och gapa "meeeen guuuuud så sööööt!". Min hund, mina regler. Punkt.
  36. mbbohman
    1 point
    Hemmagjorda burgare som de ska va. Gör så det räcker till tanten och ungarna i kväll. Skickat från min HTC One S via Tapatalk 2. Alla stavfel har jag gjort med flit. now Free
  37. L-B

    Öl

    1 point
    Vad tycks gav mig denna femling. Enda tråkiga var att jag avnjöt den ensam. Men en fördel allt blev mitt på min 55 års dag.
  38. kkjon
    några hungriga hjortar i motljus
  39. kkjon
    Jag tog med kameran igår när jag körde ut mer mat till hjortarna. SÄNK ljudet innan ni tittar. Bara en massa väsen från lastmaskinen. Några fina tjurar är med i herrklubben.
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.