Allt är givetvis pipberoende men George satte tillbaka sin pipa ett par varv och fräschade till patronläget/throaten efter 2 500 skott, den sköt då fortfarande under .3 tum (förmodar 100 yards, fem skott osv) enligt uppgift, därefter sköt han ytterligare 800 skott, efter 3 300 skott hade han vunnit cupen och då pensionerade han pipan.
Så länge man inte går upp och laddar fullt ut, vilket är för hårt, potentialen är 1100 m/s+ med patronen, så klarar sig pipan tydligen förvånande väl, det handlar helt enkelt om att hålla trycket på en modest nivå.
Jag vill passa på att skriva i en passus nu att jag inte är ensam om att ta fram en pang i kalibern och att det jag återger ovan iofs är vad jag har köpt i prylväg men jag har inga egna erfarenheter, en hel drös med amrisar har gjort förarbetet och utvecklingen.
Förövrigt är min målbild för pangen som per bilden nedan, undantaget då att min rigg kommer att bära en 4-16 hennie istället, det som är avbildad är en GAP extreme hunter med en liten NF tub på. /Christian