Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2014-07-13 in all areas

  1. Nils l
    Lägger lite bilder från sista abborrfisket här. Fiskar i lågfjällsmiljö men sjöarna är väldigt näringsrika och grunda så det är väldigt mycket fisk i dem. Både sik gädda och abborre. De är svårtillgängliga utan tillgång till flytetyg och kanoten är ypperlig för ändamålet då man ska passera små bäckdrag och trånga igenväxta partier.
  2. Mabo
    Idag tog äldsta sonen, fem bast, sin första abborre på samma brygga där jag tog min första för ~25 år sedan. Att abborren bara var 1dm lång var skitsamma, glädjen i hans ögon när han väl landade en fisk efter flera bommade hugg var oslagbar! Pappan själv blev nästan lite rörd... Nu är det bara att hoppas att han blir lika skadad som sin pappa så man har en framtida fiskepolare.
  3. Sun Flower
    Körde lite släpspår med hare/kanin med Sara och fick den här bilden på en inleverering:
  4. Mirva
    2 points
    i dag blev det potatis, matjesill, gräslök och gräddfil, lagom i värmen.
  5. Stalkern
    Finns ju andra råa muskelbilar som går lite under radarn i prisläget. Just Charger och till viss del challanger är ju nästan hopplös att hitta till bra pris.
  6. Kias Husse
    Dom kanske har hoppat upp lite i pris då. Iof har ju dollarn stärkts senaste tiden. Då brukar iaf de finaste bilarna kunna bli tillbaka köpta till staterna. Och då stiger priset även på "bruks" bilarna....
  7. kkjon
    är inte säker på det. det laddar och laddar men reklamen kommer aldrig, inte för jag saknar den men ändå.
  8. lsjonsson
    Jag vet om en Charger -69 modell 500 i Gränna men ej till salu. https://www.google.se/search?q=Charger+500&espv=2&tbm=isch&imgil=h3ck2e7cCkdGNM%253A%253Bhttps%253A%252F%252Fencrypted-tbn0.gstatic.com%252Fimages%253Fq%253Dtbn%253AANd9GcR2cAL0IEDXOeJ5J6T6wQwxhuEH0huteWGAQu2tEcQRmyRkCuJlEQ%253B2014%253B936%253BSJ5d6zvOGnM1yM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.classicnation.com%25252Fcharger-500%25252F&source=iu&usg=__z6dF2bWoKeGLhYJEyeahUWzDvgU%3D&sa=X&ei=fuTCU5PdFKuCzAPUoIL4Ag&ved=0CCIQ9QEwAQ&biw=1777&bih=872&dpr=0.9#facrc=_&imgdii=_&imgrc=h3ck2e7cCkdGNM%253A%3BSJ5d6zvOGnM1yM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.classicnation.com%252Fwp-content%252Fuploads%252F2013%252F02%252Feb4163f76db030ffcfabdef68503f939.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.classicnation.com%252Fcharger-500%252F%3B2014%3B936 Kompisen tog hem en medan han jobbade på Volvo o åkte i skytteltrafik över Atlanten till Detroit. Det var många trevliga kvällar i den bilen. Han har även en äldre Dodge Red Rock pick up som han har parkerat sin Husqvarna 250 cross på. Han har ställt ut dom på Elmia några gånger. Man har ju varit dit o putsat på bägge.
  9. killer_mouse
    uh riktigt sugen att åka och jigga i en sjö med grov abborre i
  10. sidelock
    Nu missade du detaljen om osedda/obedömda gamla vapen, dvs du vet inte ett jota om bössan mer än fabrikat och modell. Då kvittar det hur länge du väntar, du vet fortfarande inte ett jota och du har då bra chans på att få hem ett stycke skithög. Ägaren tycker att bara det smäller när man drar i avtryckaren så uppfyller bössan alla krav, han har ingen aning om hur man bedömer trycken eller om säkringen tar ordentligt, och kikaren satt ju på från butik, den behöver man inte kontrollskjuta. Ett gammalt vapen som man provskjutit och haft isär en vända är en annan sak.
  11. Nils l
    Borta sedan länge men väldigt saknad. Här kommer några bilder på en tuffing som hjälpte mig med många apporter. Bilden när hon tittar in i kameran och är alldeles svart runt nosen är något år innan hon gick bort på en murkelplockning då det var hett som tusan och hon hittade ett lerdike att svalka sig i.
  12. qvarnhill
    1 point
    Snarare typ 10... Vi kommer nu att hamna på ett rejält arealunderskott! Fast, vårt ÄSO delar ut 2 st "wildcardälgar", avlysningsjakt på ett vuxet handjur och ett vuxet hondjur för de jaktlag som inte fått någon vuxen på tilldelningen. Så ALLA har chansen, i alla fall på förmiddagen första dagen!
  13. Sun Flower
    Var i Dalarna i veckan och hittade ett perfekt fält där Malin kunde få göra det hon gillar mest... att springa:
  14. sidelock
    1 point
    Enkel bråkräkning, halv = 1/2 = 2/4 = 4/8 = 5/10.
  15. Niclas L
    Hej Vill bara påminna om att nu finns Smokai i Sverige också. En fantastisk rökgenerator som finns i två storlekar en på 1 liter och en på 3 liter. Mer info om Smokai och ett stort sortiment av rökspån och termometrar från Maverick finner ni på www.smokai.se //Niclas Lundin
  16. exabit
    1 point
    Kan man inte ta livet av det man siktar på med ett skott kanske det är dags att börja med boule istället. Eller jakt med hagel
  17. Fredde_piteå
    Absolut! Var dit ikväll, inga änder närvarande, men nån enstaka fjäder iaf
  18. Älgflugornas Herre
    (sd) söp bort fjälljakten. För ni minns väl första fjälljaktsomröstningen som var i hamn men som fimpades av (sd)? Det är det de gjort rent konkret för jakten i sverige under senaste mandatperioden... Nu har frågan begravts i jaktlagsutredningen. Skall man vara krass är jakt, varg och skytte ickefrågor för (sd). De har såklart insett att de kan ragga missnöjesröster genom att fiska i dessa vatten men den som röstar på (sd) måste vara på det klara med att detta inte är områden där det kommer att läggas någon politisk möda. Sedan varierar vad partier säger över landet. I norra och mellersta sverige profilerar man sig mot varg medan man i tex sjöbo till och med är vargfaddrar. Minns ni älgjaktsutspelet? Att man ena dagen sa att älgjakten skulle släppas fri för att nästa dag tvärvända? Jag får ett synnerligen schitzofrent intryck av (sd)s inställning i jaktliga frågor.
  19. lasse_c
    -"Ladda om fort Husse för här kommer en flock till!" Min hjälpreda vid kvällens skyddsjakt i havre/ärtsådden.
  20. Siggy
    Jag håller med, snygg bild Sun Flower!
  21. Eas
    Kommer o tänka på en tävling jag ställde upp på o det var den första tävlingen till o samla poäng till landslaget efter landslaget var uttaget. det här var på det glada 90 talet och jag jobbade på en vapen firma som tog in Rizzini hagelgevär. tävlingen hette Rizzini Cup o var nere på näset. Det var 33 st som ställde upp inklusive undertecknad vapnen skulle undersökas o gås igenom för godkännande o då jag satte min Whinchester mod 12 i stället bredvid alla svindyra berettor/ perazis osv osv blev det för mycket för en äldre herre som iförd landslags väst tyckte att nog var pipan på min bössa i alla fall 20 cm för lång. Inte blev han gladare då jag påpekade att hans egen bössa var i sönder ( jo jag kan åxå jävlas) o pekade på hans kolv som var spruken ( kolvkams höjningen) . rätt arg gick han där ifrån o pratade med min chef o sa att det här var det värsta han varit med om.... varav min chef sa till han att du får visa pojkspolingen hur landslagskyttar skjuter på banan istället. jag hade turen att komma bredvid denne landslagsskytt o hade förinihelveteroligtmedgubbajevelen, utan att göra något mot denne, utan själv vara klumpig på alla sätt o vis. vi började med Trapp. alla andra skyttar ladade bössan först, kallade på duvan o inte kom duvan mer än 4-5 m från kastaren så var den pulver ( om dom inte missa förstås) så gjorde inte jag! jag visste att jag aldrig skulle vinna denna tävling så jag gick enbart på o ha kul. kallade på duvan, sen laddade jag .. sikta noga vänta ... vänta o pang där tog jag den. ca 40-45 m från kastaren innan duvan slog i marken. och vår kära landslagsskytt höll på o explodera av gigantiska mått. Citat.. HUR I HELVETE SKJUTER DU POJK ???? jo tack bra sa jag ! gubben vart lite röd i fejjan nåja nästa runda samma sak.. kalla, ladda sikta ( DU LÄGGER AN FEL !!! )vänta o skjuta .. träff ilröd i fejan får mannen en varning... uppenbarligen får man inte störa de andra . nästa runda.. kalla sikta ladda ( jo det går o ladda när den ligger mot kinden) sikta träff. nästan så att det kom ut ånga ur öronen på gubben.. så fortsatte hela trapp skyttet . jag 23 träff . ångkokt landslagsskytt 21... Skeet gick åxå bra för mig 22 träff o herrn med nyblivna hjärt problem 20. summa summarum jag kom på 17 plats av 33 o min nye bäste vän på 29 plats. DET E JÄKLIGT KUL MED HAGEL
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.