Ibland tar livet lite oväntade svängar och så har det varit för mig under en längre period.
Det började med att jobbet och situationen på arbetsplatsen blev allt knepigare och tog allt mer fokus och energi i anspråk, det kulminerade med att jag under senvåren bytte både bransch och arbetsplats.
Parallellt med det fick jag i januari besked om att jag fått en ny tumör och att hudcancern var tillbaka, det blev en snabb operation med efterföljande strålbehandling.
Under den här perioden har det handlat om att prioritera och fokusera och det har inneburit att jag lagt mitt fokus på den egna hälsan, familjen och jobbet. Jag har vare sig skjutit ett skott eller funderat på bössor och skytte under hela 2014, jag åkte till Remmene i början av maj för att vara behjälplig men i övrigt har jag inte varit nära en bössa.
Nåväl, nu börjar jag komma upp på banan igen och känner att jag har kraft och energi att återigen börja fundera lite på mina bössor, åka till skjutbanan, jaga och till och med att skriva några rader på nätet.
När jag i förra veckan fick ett paket med en Mcmillankolv som jag beställde för 11 månader sedan så var det dags att fundera på den förestående bockjakten och de fortsatta vapenprojekten.
Som jag skrivet tidigare så är det något som är skumt med min 358:a vad det är har jag för närvarande ingen riktig koll på, felet kan ligga i själva bössan, stocken, min skjutteknik, kikare eller montaget.
Nu är det dock dags att lufta 6.5x47L pipan som Robban också passat in till bössan. Än så länge är det inte ett skott skjutet med den men jag har laddat upp en del kandidater både för att testa precisionen och för att få fram en vettig jaktpatron. Vi får väl se hur det faller ut efter morgondagen när jag tänkte bege mig till skjutbanan för att få lite mer kött på benen både vad gäller 6.5x47 och bössan som sådan.
Kolven som anlände var en Mcmillan Gamescout i edgeutförande och egentligen inte tänkt för denna T3:a utan för ett annat projekt men eftersom även det projektet dragit ut lite grann på tiden så passar jag på och utvärderar kolven på 6.5x47:an under bockjakten.
Jag satte ihop bössan med kolven och monterade på en AV 6-18x50 som känns som ett vettigt alternativ för bockjakten. Det blev faktiskt riktigt bra med en bra balans och ett förvånansvärt lätt ekipage. Bössan som den ser ut nedan men utan benstödet väger 3.5 kg vilket var något mindre än vad jag förväntat mig.
Om allt går som jag hoppas och bössan skjuter bra så kommer jag att få en bra grund att fortsätta arbetet med felsökningen av 358 win ekipaget men det får bli en senare historia efter bockjakt och annat.
//Henrik