Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2014-10-14 in all areas

  1. Tommi
    4 points
    Mitt livs första älg efter 50 min på passet
  2. Mad Mike
    3 points
    Väntans tider. /Mike
  3. Urban
    3 points
    Idag blev det fläsk och löksås! I den här stugan! Livet blir inte bättre! mvh/Urban
  4. tobbe 7
    2 points
    En kalv fick jag äran att skjuta idag.
  5. strävhår
  6. kkjon
    1 point
    Skiter i vems den är. den ska ner i frysen
  7. M-Ola
    Jaha, då har man kommit en bit på väg. Saltade in två skinkor för 25 dygn sedan och i dag togs de upp och sköljdes av. I varje fall den ena skinkan, den andre var lite mjuk på ett ställe där det var mycket hinnor så den fick åka tillbaka i saltet några dagar till. Men den andra sköljdes av och hänger nu och torkar i källaren innan den skall lindas in i tyg i morgon, för att sedan hängas ut i garaget över vintern. Är lite orolig då jag lät dem hänga ordentligt innan jag saltade in dem och efter det så insåg jag att jag inte fick in plastlådan i kylen. De fick stå ganska varmt i ett dygn innan jag fick tag i nya plastbackar som fick plats i en kyl. 12,5 kilo salt/skinka och det har klarat att suga upp och hålla all vätska så jag inte behövde hälla bort eller fylla på salt under tiden. Skinkan jag sköljde av doftade i varje fall fantastiskt gott, så jag ser fram emot att få smaka om en tio till tolv månader. Mums
  8. Hipshot
    1 point
    15+5+1+1.. kråka, korp, kaja, skata. Trevlig morgon.
  9. Hipshot
    1 point
    Solo o bocken med imorgon, ids inte bryta mej in i vapenskåpet. Ska visst vara bra vind så slipper jag dimman så kan det bli bra.. Kvart halv tuber i så jag har lite bättre plugg med i väskan. Sent from my iPhone using Tapatalk
  10. hoel
    Vi har en plott/laika i jaktlaget som absolut inte i närheten av att ställa älg, den driver verkligen. Hittar nästan alltid älg, men när man ska jaga med den bör man ställa upp skyttar över halva Mellansverige. Förra året fick vi hämta den 5mil bort, då hade hon drivit älg från 08:30 till 17:30. Lite tröttsamt, men mycket jakt i hunden iaf. Hunden jagar helst älg men finns det inte funkar allt som rör sig bra.
  11. Pertan
    Sett några av den blandningen, en del går bra andra inte, används ofta som grishundar, men jagar lite av varje, de har kallat de för Ploika, de största tyckarna i jaktlaget har oftast sämst kunskap, fråga vad de grundar sin åsikt på? hur många plottar och laikor har de jagat med och deras erfarenhet av blandningen? utifrån det kan de sen öppna munnen och berätta hur de hundarna var, men har ganska lite med din hund som individ att göra. Den som känner din hund bäst borde vara du!
  12. Outdoorsman
    Helt rätt, Raggarö. Detaljläser du rapport 1A ser du att slutsatsen för rå och dovkalv just är att bogkött inte bör ätas alls med skottplacering i bogen. Rygg rakt ovanför normal skottplacering funkar däremot. Det spelar STOR roll om man träffar överarmsben eller skulderblad för större vilt. För rå och dov skulle jag gissa att samma effekt finns, men det kommer att krävas större material för att påvisa en effekt. Bra? Nä. Kött utan bly, mindre köttbortfall och inga problem med hantering av räntor eller slaktavfall är alla viktiga faktorer för mitt eget val. Men jag anser fortfarande att det är otroligt viktigt att Livsmedelsverket lyft sina begränsande råd för viltkött från området nära sårkanalen för gravida kvinnor och barn 0-6 år (ät bara enstaka ggr per år) och övriga (inte oftare än 1 gång/vecka). Viltkött är den enskilt viktigaste faktorn för att rättfärdiga jakt i samhällets ögon, och att nu kunna kommunicera att bara man skottrensar rätt så kan alla äta så mycket de vill är ett rejält fall framåt.
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.