Fredrik- det är nog en fråga hur man ser på saken, ett VVO kan fatta beslut om vad som helst, det mesta kan de inte göra rättsligt gällande, förvisso finns beslutet kvar tills det klandrats framgångsrikt men det kan under rätt många förhållanden inte göras gällande.
frågan är kommenterad om än kanske inte avgjord här, http://www.jaktsidan.se/ipb/topic/28764-kan-ett-vvo-anta-hur-hoega-skjutkrav-som-helst/
Notera särskilt detta med stadgar, inom ramen för lagen och dess syfte med regleringen osv. Just skjutprov förefaller vara i sin ordning, dock inte valet av valfri legal klass 1 kaliber, som ett exempel.
För egen del lovar jag att bistå den eller dem som får ett VVO som tror sig kunna besluta om viss kaliber och eller kula vid jakt om de önskar ändring. /Christian