Hade en lyckad helg med taxen. Tre släpp på lördagen vilket resulterade i en bock skjuten i första efter ca 45 minuter. Släppte sedan direkt igen och blev ca 40 minuters drev, sedan sköts ett hondjur. Vi tog en fika och släppte sedan på nytt i en annan del av marken fick gå en bit sedan upptag av ett ensamt rådjur som buktade runt passkyttarna på ca 100 ha under en timma. Valde sedan att koppla hunden då han började bli sliten.
Ny jakt på ny mark på söndagen och upptag direkt, snurrade runt passkyttarna i en 15-20 minuter innan det valde att bukta trångt på fel sida gränserna i dryga timmen.
Nytt släpp på ett gudrunhygge och upptag, buktade fint i slyet ca 15 minuter, sedan runt en åker där vi stog och lyssnade, trodde aldrig rådjuret skulle komma ut på åkern men det gjorde det. Rakt i knäet på husse som fick fälla en liten spetsbock efter dryga 20 minuter.
Fantastiskt rolig jakthelg med min unghund.