Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2014-12-26 in all areas

  1. Ragnarsson96
  2. mickemicke
    Hej gott folk och god fortsättning. Jag ville bara berätta att jag nu skaffat mig en VSL en ung tjej på ca 22 mån, haft henne hemma ett par veckor på prov och nu är det beatämt att hon ska stanna. Hon har fått smäll i skogen, troligtvis av älg så jag har en del jobb framför mig. Vi har varit i skogen o träffat älg, vi stötte på 3 st hon sprang runt dem men skällde inte, fölljde dom en bit kom till mig sen sprang hon tillbaka o var runt dom ca 20 min inga skall. Vi har också varit i hägn, där skällde hon gris med lite stöttning till en början sedan gick det väldigt bra o hon jobbade fint med nassen. Nu i sommar blir det mycket spår o självförtroende träning, tar gärna emot tips o erfarenheter på både ras o liknande fall.
  3. Fredde_piteå
  4. wallden_66
    1 point
    Inte lite lerigt där...
  5. Robert.M
  6. stefan
    Önskade mig mera snö,och nu i dag har det kommit här hemma på gården 28 cm puder... Nu blir det fint att lägga om efter ngr dar.
  7. lsjonsson
  8. Fonkystuff
    Gott - då får det bli 50gr v-max för allt
  9. pmt
    1 point
    Stil och stil, det handlar om hur pass instinktivt man skjuter. Vissa skjuter väldigt yvigt med lååååånga rörelser - andra lappar till med extremt korta rörelser. Om man sveper runt i evig tid med bössan hinner man med att kompensera för lite allt möjligt, lappar man till och skjuter när kolven möter kinden hinner man inte med att kompensera alls..... T
  10. defransson
    1 point
    Jag har en Conquest dock 3-9x50. Den funkar att jaga räv mitt i natten med OM det finns snö och måne (eller för all del någon annan belysning). Har haft med den på vildsvinsåtel mitt i natten och det funkade den till. Den var sämre än kompisens Varipoint men det var inte fantastiskt stor skillnad.
  11. V70
    Hur stockholmare och norrlänningar reagerar på snö:
  12. UngJägarn
    Ååå i vinter ska jag gå snar kurs.. Så man kan lära sig nå nytt
  13. Humlegaard
    1 point
    Det kan säkert stämma. Det är många variabler, där temperaturen är en. Jag refererar till det jag lärde mig på en utbildning för drygt två år sedan. Ni röker givetvis hur ni vill, men akta er för träslag som utvecklar giftig rök samt icke livsmedelsgodkända smörjmedel vid tillverkningen av spånet.
  14. Galne
    Salpeter omvandlas till nitrit i en kemisk process under insaltningen, men jag gör som många andra här inne med. Kör helt vanligt grovsalt och får en naturligt grå skinka!
  15. stefan
    Nu på morgonen satt nr 2 i snarorna,ytterligare en tik. Sen hade även en gått lös,så med lite flyt så hade jag haft två idag.
  16. qvarnhill
    1 point
    Japp, nu har man fått ta del av första kallrökningsobjektet, en saltad rådjursbog som fick bo i röken i nästan två dygn med både alrök och äppelträrök... This is da shit! OK, man måste nog vara förtjust i stark röksmak, nu är ju jag det så det är inget problem. Efter rökningen har bogen hängt på en krok i källaren och luktat gott, typ en vecka. Bogen får 6 tomhylsor av 5 möjliga!
  17. pmt
    Nu kan skytte inte läras ut - bara läras in, men inlärning underlättas onekligen dramatiskt om man har ngn som kan leda en bit på lärdomens stig...... /T
  18. Ragnarsson96
    Degens tur.... Närmaste tuppen följde med hem blev bra på film!
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.