Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2015-04-15 in all areas

  1. Mabo
    Men gäddsaxar.... Varför? Vårfisket har börjat segt för mig, väldigt få gäddor men snittvikten har varit desto bättre. Denna dam på 10.7 kg är störst hittills:
  2. INHWAN-Wannabe
    Klar med jägarexamen idag! Alla skjutproven avklarade. Hoppas ni riktiga jägare också haft en bra dag.
  3. AnteL
    Har haft en riktigt pissig säsong då de gäller rävjakten... Trögt att få dom att gå på åtlarna och inte en enda gång har jag kunnat snara... Stannar på fem rävar denna säsong och min målsättning var tvåsiffrigt... Aja ta nya tag till vintern och då har man förhoppningsvis en stövare också som man kan börja jaga in lite smått
  4. W.T.
    38.5 och 39 gr. jag hade inte laddat så i en jaktbössa, men i ett customlås hade jag om behovet fanns kunnat göra det, beroende på hur tight låset är. jag citerar Maddog: om du inte får ut den fart du vill ha så byter man kaliber...
  5. Mad Mike
    Det är jag som blandar ihop saker,den tar 3000 psi eller 206 bar var lite morgontrött när vi snackade. /Mike
  6. culot
    Kom idag :-)))) Betalade när inbetalning kom den 19 mars och den låg i lådan idag så nu är vi glada . /P
  7. FleraSi
    Förklaringen jag fått är att det skett olyckor i vapenstället. Någon med rem på bössan har alltså lyckats med att riva med sig någon annans bössa ur stället när man ska ta ur sin egen. Detta har således medfört en/flera bössor i backen - och en/flera till inskjutningsbänken. Eller i värsta fall trasiga sikten mm. Om det är något som verkligen hänt låter jag vara osagt. (Fredrik - vars rem sitter som jävulen och inte går att ta av utan att ta sönder den!!)
  8. MagnusN
    Min var .22 och sköt bäst med H&N Barracuda och näst bäst med Crosmans egna rundnos, finns en finsorterad variant som är lite bättre. Av riktig jaktammo så sköt Polymags bäst. För att magasinet ska ta Polymags så måste man modifiera lite genom att ta i sär magasinet och slipa ur så att polymerspetsarna ryms. Finns/fanns film på YT hur man gör.
  9. MagnusN
    Hade första generationens Marauder tidigare och den är riktigt bra. Trycket och magasinsfunktionen är riktigt bra. Om man justerar ventilen och hammaren rätt så ger den ca 20 jämna fullfartsskott med start på 190 bar. Gen 2 sägs ge 30% fler skott. Du ska inte trycka i 300 bar, det är den inte gjord för. Extremt tyst men tveksamt om den är laglig eftersom det sitter bafflar i shrouden (om det fortfarande är så), man kan så klart ta bort dem. Träkolven på Gen 1 är dock smäckig. Finns en del stockar i USA som är mer taktiska, tillverkade i alu.
  10. Mad Mike
    Den kommer finnas hos casa de la mike om ca två veckor,då ska vi prova /Mike
  11. strävhår
    Dom kallar mig pinnen.
  12. Lars
    Är det viktigt att allt lirar 100% ska den självklart bäddas, är den trång krävs att du börjar att sätta dremmeln i den spännande va
  13. sidelock
    Trådens titel börjar bli mer passande än det var tänkt.
  14. BigJim
    Med baser har du bara ett läge att sätta ringarna i. Sen har man oftast lite "skjutmån" på kikarn i längsled. Denna skjutmån är olika beroende på hur kikarn ser ut. Med en rail/skena kan du sätta ringarna nästan hur du vill (i cm-steg ca) längsled för att passa kikarn och få rätt ögonmått. Tycker mig kunna se att det sitter baser/klackar under ringarna. Förmodligen weaver. Men det bästa är att du skruvar bort kikarn och ringarna och kollar. Lägg upp lite fler foton också. Skjuta en 1640 i 30-06 med det där montaget är inget jag drömmer om... /Må
  15. simu
    Jag hälsade från dig! Vi ska åka dit den 28e april och hälsa på, kika runt lite, säkerligen få svar på lite frågor men mest bara hälsa på, nosa runt lite och känna av stämningen. Tack för all hjälp hittills allihopa
  16. Mr Fiberclass
    1 point
    Bremekaren - det borde funka på samma sätt som att man kan få intyg på att magasin är plomberat, men kolla med polisen. Om det gäller en AI AX så du dock även ta hänsyn till det rena pistolgreppet.
  17. W.T.
    mm... skrubbad pipa = första skottet högre tryck sen går det ned (sträv pipa). som du märker, det finns variabler i allt... skrubba pipan med 200 skott emellan eller dra ur den med lapp bara, efter varje gång med lite olja eller så sen dra ur innan du går ut igen. 38 fungerar men det jag försöker säga, tråkiga gubben talar, skjut med laddningen som ger bäst träffbild, det är roligast! du har prestanda ändå! du har köpt en kaliber som vida överstiger behovet av anslag på räv ändå så varför maxxa ut, du har ju det du behöver + 40%. det kommer damma till bra jävla hårt ändå på 200m. ta en 35a vmax om du vill ha mer fart isf. hellre det än att upptäcka att du skjutit slut eller skurit slutstycket oktober. så tänker jag.
  18. W.T.
    bägge ligger i magenta-färgade området. Normalt brukar norma max ligga i starten på magenta för att man ofta i std-vapen hittar en precisionsnod där. när du kommer upp i rött område, det är sådär, och vi gillar ju dig som person och forummedlem så det är väl därför vi säger något
  19. maddog
    När man kollar hur många laddar på internet slås man av en sak. Ibland pytsar folk i helvetiska överladdnngar krongrafar hastigheten som är mycket hög. Sen påstår man att man inte ser tecken på höga tryck.Roligt då kronograf är det bästa verktyget för att se höga tryck. Det finns hur många som helst därute som ger mycket farliga signaler till andra som laddar. Sålla bort dom utan koll när du letar opublicerade data.
  20. Takko
    Rådjursjakten ligger varmt om hjärtat då med drivande hund och det ligger lite i blodet, men kan spendera tid på pyrcshen också, men oftast släpper jag tillfällena då det är en skön känsla att bara smyga runt o lapa skog. Älgjakten är jobb enligt mig men trevligt jaktlag kompenserar denna biten. Jagar det mesta fast sporadiskt, men det som är absolut hetast är svartfåglarna :wub: finns inget som slår en tidig morgon i gömslet. Har en stor önskan om att få jaga fågel med hund men inga bestånd här. Skulle älska att få jaga kanin nån gång med. Har nog någon störning då jag åtrår hagelskyttet och den typen av jakt. Visst finns det några kulbössor med i garderoben, men all jakt med hagel är fantastisk enligt mitt tycke.
  21. Nils l
    Jo den är lagom rolig att ändra någonting eller radera något på. Nog borde det gå att göra ett lite mera användarvänligt gränssnitt utan att behöva slå av och på samt trycka en massa gånger på en knapp för att komma rätt i menyn.
  22. Håkan.P
    Här kommer en Half hog hopper! Det är en stimulatorfluga som jag har haft grymt bra sjöfiske med.
  23. Outdoorsman
    http://svenskjakt.se/Start/Nyheter/2015/04/delade-meningar-om-skogsvildrenen/
  24. strävhår
    Vad är en väl en bal på slottet?
  25. PeterC
    Försöker mer och mer inrikta skyttet på mål av mer praktisk karaktär, skjuter nästan aldrig på ringade tavlor numera. Alltid fältmässigt stöd, typ det man kan få i en kraftledningsgata, inte tillrättalagt på nån bana (beror till viss del på att det inte finns några banor för långhåll häromkring...). Tycker jag får ett mer avslappnat skytte och läser skotten bättre. Dessutom är det roligare! [emoji1] Notering för skitnödiga: Jag ämnar INTE skjuta rådjur på 500 meter...
  26. Mr Fiberclass
    1 point
    Hej och välkommen till forumet - jag ser att detta är ditt första inlägg! Förbundsstyrelsen beslutade om dessa riktlinjer 2015 och denna formulering var bla styrelsens sätt att tolka innebörden av Naturvårdsverkets föreskrifter som anger att halvautomatiska kulgevär ska ha ett konventionellt utseende. Det höjdes samtidigt från olika håll röster om att inte tillåta benstöd, kamouflagefärg osv. Sådana saker har ju ett jaktligt motiv - bra att ta stöd för alla skott och för en smygjägare så vill man ju inte bli upptäckt av viltet. En fäll- och vikbar kolv behöver man ju inte för jaktens skull när man ska avfyra ett skott utan den är ju bara till för att göra ett vapen lättare att bära eller dölja vilket primärt styrs av andra motiv än jaktliga. Enligt Naturvårdsverkets regler måste ett vapen vara avsett att stödjas mot axeln annars får det inte användas för jakt. Naturvårdsverket förbjuder dessutom uttryckligen fäll- och vikbara kolvar för alla andra vapentyper än manuellt repeterande kulgevär (eller enkelskott) och då kändes det som en rimlig avvägning så att de egenskaper/tillbehör som verkligen behövs för jakten får användas. Om sådana kolvar av Naturvårdsverket bedöms otillåtna för jakt på vissa vapen så borde det ju gälla alla. Styrelsen har tagit beslut om att revidera riktlinjerna vart tredje år så det är på gång nu. Vad det leder till kan jag inte svara på nu eftersom det är förbundsstyrelsen som äger frågan. Jag har dock svårt att tro att vi skulle ställa oss negativa till tumhålskolvar. Vad Naturvårdsverket och Polismyndigheten kommer fram till när de gör sina översyner av respektive föreskrifter i år som de också aviserat om är en annan fråga. När det gäller MR1 fick vi besked från Benelli att förkortningen står för Military Rifle 1 och eftersom Naturvårdsverket inte tillåter andra halvautomater än de som utvecklats för jakt så faller den ju på den regeln. När sedan Naturvårdsverket i sitt eget yttrande sannolikt blandade ihop Benelli Argo och Benelli MR1 Argo blev det en soppa av detta men den får förhoppningsvis sin lösning snart. Förbundet yttrar sig i cirka 100 licensärenden varje år av alla ärenden som avgörs av Polismyndigheten. 2013 hade polismyndigheterna ca 63 700 ärenden och förbundet yttrade sig i 110 av dessa. I 67 % (74st) av de aktuella ärendena yttrade sig förbundet positivt vilket hjälpte dessa personer att erhålla vapenlicens. I 33 % (36 ärenden) avstyrkte vi av olika anledningar, vilket utgjorde ca 0,06 % av alla licensärenden i landet det aktuella året. Det är märkligt vilket fokus det blir på ett par stycken fall per år (en handfull AI AX) och MR1) och det är tråkigt att inte de ärenden där förbundet hjälper medlemmar och andra jägare att få de vapen de faktiskt behöver för sin jakt får större uppmärksamhet. Med vänlig hälsning
  27. honken
    En havsöringsfluga som jag band inför premiären förra våren. Även en stämningsbild från premiären på västkusten.
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.