Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

  1. strävhår

    strävhår

    Bloggers
    10
    Poäng
    14 663
    Antal inlägg
  2. exabit

    exabit

    Bloggers
    5
    Poäng
    14 497
    Antal inlägg
  3. W.T.

    W.T.

    Bloggers
    4
    Poäng
    7 745
    Antal inlägg
  4. Hipshot

    Hipshot

    Administrators
    4
    Poäng
    35 578
    Antal inlägg

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2015-04-18 in all areas

  1. jimbolo
    2 points
    Vart ett knippe för mig med. 19 +6mås. I min senil förvirring kom jag på mer än halvvägs att jag glömt jycken hemma. Hade haft några till om han vart med. Men då jag själv sökt av hittade jag en av de borttappade hängandes i vingen 1m upp i ett träd. Inte konstigt att man missade den ngra gånger trots att jag settvart den föll. Så de slutade med 2 borttappade måsar i stenskravlet. Hade besök av denna flertalet går idag på mkt nära håll. Men bästa bilden lyckades telefonen radera själv. Då jag nästa gång fick in örnen nära skyndade jag mig för att fota. Vips så kom den igen..... Eller...vafan...en kråka?!?! Kastade telefon o skjöt kråkan så de ble ingen bättre bild än denna
  2. Hipshot
    2 points
    Jaha.. sådär sugen, fick inte med mej de jag ville, hade gärna sett tre eller fyra uvar till igång samtidigt i anläggningen. Nu tvingas man nästan köra på en plats för där samlas de små liven om de får vara ifred så tja där måste jag stå. Går det BRA idag så blir det 20+.. Dags att rulla iväg!
  3. Ragnarsson96
    2 points
    Första för iår!
  4. stefan
    1 point
    Ska iväg & jaga vår bock i början av maj,blir premiär för mig för en vår jakt.Hinner vi ska det även bli ett försök på ngr bäver under samma resa.
  5. MagnusN
    1 point
    I brist på kol så eldade jag ved så det slog lågor ur skorstenen på grillen - blev skitvarmt, gallret slog sig. Hur som helst, grillade en massa korvar som jag fick med efter en korvkurs på Taylor&Jones och en rejäl flankstek. Det var lite svårt att hitta rimlig indirekt värme för att härda fjälstren... Till det en krämig pastasallad med gucka av creme fraise, majo, dijon, finhackadpurjo, peppparot. Gurka, sparris och tomater åkte också i.
  6. defransson
    1 point
    Ribs som fick gå 8 timmar i Crock-poten igår och sen fått vila i marinad. Glacades på grillen idag och serverades med Cole-Slaw.
  7. shamani
    1 point
    "Jonsson-mat" till lunch (pannkakor, sylt och grädde) och "fisk i ugn" med mos och ärtor till middag.
  8. Mad Mike
    1 point
    Alla goda ting är fyra-således har jag fyra hornadykepsar;) /Mike
  9. Upptag71
    1 point
    Annars tar du dem och bygger ljuddämpning till en inskjutningsbana. Dvs gör en tunnel av däcken och skjuter igenom. Borra hål i botten så vatten och oförbränt krut kan rinna ut, annars kan det bli en lite överraskning......
  10. Maxb
    Lade ut ett gäng olika andflottar av salix förra helgen. De får ligga vid stranden tills vi får i båten och kan lägga dem där de ska ligga. Förhoppningsvis tycker ällingarna om dem! Sent from my iPhone using Tapatalk
  11. hs_merkel
    1 point
    Har nog en du kan få? Ska titta. S.
  12. W.T.
    Med blowby backade jag tills kulan satt i loppet och det small så här tills jag satte den. 180 m/s smäller med blowby
  13. pmt
    Blir nog Farum i morgon...... /T
  14. Hipshot
    1 point
    3_9_5 inplockade därmed konstaterade. Men vi hade en hel del till nere som vi helt enkelt inte lyckades hitta. Tog två timmar bara att plocka vilt..
  15. Hipshot
    Visst kan du skaffa en labbe för att hämta rispåsar, inga problem. Sen upptäcker du att din hund har en förmåga kanske lite utöver det vanliga.. då vill du testa den skarpt och så plötsligt en dag så står du där på en andjakt. Första två tre svängarna gör hunden jobbet dvs hämtar in de döda som ligger ute och guppar på vattnet eller dimper i en vass.. Sen börjar du spänna bågen, skickar även på skammad fågel och det är just dessa fåglar som är viktiga att få in. Snart har hunden fått kläm på även detta... då är du fast Att hämta något som ligger stilla är inga problem alls, visst, du kan gräva ned apporterna och hänga upp dem och trassla men du kommer ändå aldrig att komma nära de riktiga utmaningarna dvs simmande änder/springande kråkor/fasaner.. Det är där jycken på allvar får visa sin förmåga och fixar den det samt är hanterbar så kommer plötsligt jaktproven att börja locka.. Skaffa du en jaktlabbe och låt jycken lära dej ett och annat
  16. Nils l
    Jo vänner har försvunnit. Har fått höra att jag är rasist. Men när arbetsgivare, försäkringskassa och arbetsförmedling börjar fiska i facebook kontona så känns det inte lika bra längre.
  17. NiKKEE
    De kanske jobbar på arbetstiden med sina arbetsuppgifter?
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.